پوستر: امام خمینی(ره): باید نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین در تمام عالم گسترده شود

پوستر: نژادپرستی در آمریکا ادامه دارد...

پوستر: آمریکا بدون روتوش

گفتگو با مکس پری درباره وحشیگری پلیس آمریکا

پوستر: تیتر: فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید در پی اعتراضات مردم

پوستر: ولیعهد سعودی وقت و هزینه زیادی را صرف بازی‌ رایانه‌ای می‎‌کند

پوستر: ترامپ، ارتباط آمریکا را با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع کرد

پوستر: نژادپرستان بزرگ قرن 21

ویدئو کلیپ: قضاوت با شما...

ویدئو کلیپ: اقتدار دریایی از خلیج فارس تا دریای کارائیب

گفتگو با دکتر میشل جونز درباره مسئله اقدامات ضد انسانی اسرائیل+ فیلم

پوستر: آزادی فلسطین، هدف اصلی محور مقاومت

پوستر: همه دستاوردهای ترامپ در مقابله با ایران

پوستر: نژادپرست

نظرسنجی: کدامیک نژادپرست‌تر هست؟

پوستر: رژیم‌های نژادپرست

نظرسنجی: آیا با حذف اسرائیل موافقید؟

پوستر: اخطار توئیتر به ترامپ به‌خاطر طرح ادعاهای نادرست

پوستر: در کارائیب دست از پا خطا کنید، در خلیج فارس نقره‌داغ می‌شوید

پوستر: تحریم‌های فلج کننده علیه ایران اعمال کرده‌ایم

يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
کد مطلب: ۸۵۵۳۲
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه امریکا
بررسی تأثیر استیضاح ترامپ بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا + فیلم
The Fact, S2 Ep47
بررسی تأثیر استیضاح ترامپ بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا + فیلم
در ۴۷مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آمریکا و صربستان به بررسی ابعاد مختلف استیضاح ترامپ و تأثیر آن بر شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو پرداختیم.
جبهه جهانی مستضعفین، در ۴۷مین قسمت از مجموعه وب‌کنفرانس The Fact،با حضور کارشناسانی از کشورهای آمریکا و صربستان به بررسی ابعاد مختلف استیضاح ترامپ و تأثیر آن بر شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو پرداختیم.

مهمانان:
* جیمز کری
تحلیلگر سیاسی و سردبیر وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا* تسا تسانویچ
تحلیلگر مسائل بین‌الملل از صربستاندر ادامه فیلم کامل این مصاحبه را در یوتیوب مشاهده می‌‌کنید.سوالات:
۱. استیضاح ترامپ با چه هدفی انجام شد و گروه های سیاسی رقیب ترامپ به دنبال چه چیزی بودند؟
۲. روند اسیتضاح را چگونه ارزیابی میکنید و آیا به سوالات به درستی پاسخ داده شد؟
۳. چرا در این استیضاح جلوی شهادت بولتون در دادگاه استیضاح گرفته شد؟
۴. نتیجه استیضاح به نفع ترامپ تمام شد یا به ضرر او؟
۵. چرا ترامپ برای اقدامات گستاخانه خود در حوزه بین الملل از جمله تحریم ایران، خروج از برجام، ترور سردار سلیمانی، انتقال سفارت به قدس و طرح معامله قرن و... مورد استیضاح قرار نگرفته است؟
۶. با توجه به مسائل فوق شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات آتی به چه میزان است؟

در ادامه خلاصه‌ی از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* جیمز کری
تحلیلگر سیاسی و سردبیر وب‌سایت Geopolitical Alert از کشور آمریکا

۱. استیضاح ترامپ با چه هدفی انجام شد و گروه های سیاسی رقیب ترامپ به دنبال چه چیزی بودند؟
استیضاح دونالد ترامپ از یک تماس تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین آغاز شد که گفته می‌شد ترامپ طی این تماس اذعان داشته است که می‌خواهد مانع اهدای سلاح به اوکراین شود. به ادعای ترامپ، وی قصد داشته تا مقامات اوکراینی را وادار به انجام تحقیقات پیرامون جو بایدن کند. اما آنچه مشخص است آن است که همه‌ی اینها یک نمایش و شویِ سیاسی از سمت دموکرات‌ها بود. استیضاح یک شکست به تمام‌ معنا محسوب می‌شود و به عقیده‌ی من بخشی از این نمایش، نتیجه‌ی معکوس نیز داد و منجر شد که کاندیدای برگزیده دموکرات‌ها به رتبه‌ی پایینی دست یابد و ترامپ از طرف دیگر به چهل و نه درصد مقبولیت که بالاترین میزان برای او محسوب می‌شود برسد.

۲. روند اسیتضاح را چگونه ارزیابی میکنید و آیا به سوالات به درستی پاسخ داده شد؟
من معتقدم به هیچکدام از سوالات پاسخ داده نشد. همه‌ی آنچه رخ داد یک نمایش سیاسی با بازیگردانی دموکرات‌ها بود. اگر می‌گویم به هیچ سوالی پاسخ داده نشد به این دلیل است که اگر دموکرات‌ها به واقع می‌خواستند از فساد و جرم و جنایات قانونی کاخ سفید پرده بردارند، برای خودشان نیز مشکل ایجاد می‌شد چرا که به محض مطرح شدن موضوع اوکراین، پای کاندید برگزیده‌ی خودشان جو بایدن و فسادهای مربوط به او و پسرش نیز به میان آمد. دموکرات‌ها در واقع با پروژه‌ی استیضاح خود را از ناحیه پا مورد شلیک قرار دادند.

۳. چرا در این استیضاح جلوی شهادت بولتون در دادگاه استیضاح گرفته شد؟
دلیل آنکه جان‌بولتون در مجلس استیضاح سنا شهادت نداد آن است که سنا توسط جمهوری‌خواه‌ها کنترل می‌شود. بولتون نیز احتمالا می‌دانست چنین اتفاقی نخواهد افتاد. کسی چه می‌داند اینبار بولتون با نخبگان لیبرال امنیت ملی همکاری می‌کند یا نومحافظه‌کاران دولت بوش و یا در جناح ترامپ. بولتون همیشه از هر موقعیتی فرصتی برای خود می‌سازد و این استیضاح نیز برای بولتون حکم چنین فرصتی را داشت. برای من باور نکردنی است که چگونه افرادی باورشان شده بود که بولتون قرار است شهادت دهد.

* تسا تسانویچ
تحلیلگر مسائل بین‌الملل از صربستان

۱. نتیجه استیضاح به نفع ترامپ تمام شد یا به ضرر او؟
اگر دنیا جای عادلانه‌ای بود، ترامپ باید برای دلایل مهم‌تری از جمله ادامه‌ی جنگ در یمن، در سوریه و تحریم‌ها علیه ایران مورد استیضاح قرار می‌گرفت. حزب جمهوری خواه و حزب دموکرات هر دو عضوی از یک تشکیلات هستند. سوالات اساسی و جنایات واقعی ترامپ در جلسه استیضاح مطرح نخواهند شد. ترامپ با به اصطلاح مدارک ضعیفی که داشت از جمله اتفاقات مربوط به اوکراین قصد داشت در کمپین انتخاباتی خود اعمال نفوذ کند. این مدارک و شواهد اگر ضعیف و ناچیزند به این دلیل است که سیستم چنین چیزی می‌خواهد. سیستم افرادی مثل اوباما، ترامپ، کلینتون و بوش را می‌طلبد و اگر قرار بود نتواند افراد برگزیده‌ی خود را تحت کنترل کامل داشته باشد چنین افرادی هرگز از روز اول انتخاب نمی‌شدند .

۲. چرا ترامپ برای اقدامات گستاخانه خود در حوزه بین الملل از جمله تحریم ایران، خروج از برجام، ترور سردار سلیمانی، انتقال سفارت به قدس و طرح معامله قرن و... مورد استیضاح قرار نگرفته است؟

من قاطعانه معتقدم که هدف، نه استیضاح ترامپ بلکه منحرف کردن افکار مردم آمریکا از مشکلات واقعی بود که در جامعه آمریکا به چشم می‌خورد. اعضای حزب دموکرات حتی قبل از استیضاح نیز می‌دانستند که رای اکثریت کنگره را دارا نیستند و بدون اکثریت کنگره هرگونه استیضاح معتبری پیرامون ترامپ غیرممکن خواهد بود. به اعتقاد من کشتن سردار سلیمانی به نوعی با فرآیند استیضاح ارتباط داشت. ترامپ سردار سلیمانی را به شهادت رساند تا بتواند بخشی از حزب جمهوری‌خواه که از طرفداران صهیونیست هستند و توسط اسرائیل کنترل می شوند را تحت تاثیر قرار دهد.

۳. با توجه به مسائل فوق شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات آتی به چه میزان است؟
اینها همگی بستگی به این دارد که حزب دموکرات چه نامزدی را برای انتخابات علیه ترامپ انتخاب کند. فکر می‌کنم برنی سندرز و یا کاندید مشابهی مثل او شانس برنده شدن در مقابل ترامپ را داشته باشد. اما آنچه که شاهد آن هستیم این است که حزب دموکرات به دنبال انتخاب یک سیاستمدار میانه‌روست. با توجه به اینکه ترامپ در بین برخی از اقشار جامعه آمریکا بسیار محبوب است، شانس بسیار زیادی برای انتخاب مجدد دارد.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark