واکنش آمریکا به تحریم اندیشکده صهیونیستی توسط ایران

پویش مردم عربستان علیه بازداشت سالمندان

درخواست بلوکه کردن اموال حاکم امارات در انگلیس

شهادت ۱۱ فلسطینی طی دو هفته گذشته

ویدئوکلیپ: پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

ویدئوکلیپ: کشمیر عشق بدون مرز

ویدئوکلیپ: انقلاب بحرین؛ این مسیر ادامه دارد...

ویدئوکلیپ: دلایل امارات برای خروج تدریجی از جنگ یمن

انتقاد IMPACT از کاهش کمک‌رسانی سازمان ملل به مردم یمن

انتقاد از قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی در مصر

حمله دوباره پهپادهای ارتش یمن به پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان

خیانت جدید فرانسه به مردم لیبی

ترامپ: باورم نمی‌شود کسی از قطع کمک مالی به اسرائیل صحبت کند

تلاش عربستان برای فراری دادن داعشی‌های در بند کردها

نگرانی از بازگرداندن اجباری مسلمانان روهینگیایی به میانمار

قتل ۹۳ زن در فرانسه طی درگیری‌های خانوادگی

تظاهرات در اندونزی در حمایت از مسجد الاقصی

ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
کد مطلب: ۸۴۱۹۶
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جبهه جهانی مستضعفین
بررسی نتایج سیاست‌ خارجه آمریکا طی سال‌های اخیر + فیلم
The Fact, Se2 Ep15
بررسی نتایج سیاست‌ خارجه آمریکا طی سال‌های اخیر + فیلم
در پانزدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از جمهوری چک و بوسنی و هرزگوین به بررسی پیامدهای سیاست خارجه آمریکا طی سال‌های اخیر پرداختیم.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، در پانزدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از جمهوری چک و بوسنی و هرزگوین به بررسی پیامدهای سیاست خارجه آمریکا طی سال‌های اخیر پرداختیم.


تیزر

مهمانان وب‌کنفرانس:
Tesa Tesanovic
تحلیلگر سیاسی از کشور صربستان
Iyad Khuder
روزنامه‌نگار سوری از کشور جمهوی چکسوالات مطرح شده در کنفرانس:

* تناقض امریکا در حمایت از حقوق بشر و پشتیبانی نظامی از کشتار غیرنظامیان در یمن، تا چه اندازه بر وجهه امریکا در نزد افکار عمومی تأثیر منفی داشته است؟
* رفتار ترامپ در نقض توافقات بین المللی از جمله خروج از برجام، خروج از معاهده اقلیمی پاریس، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و... چهره بین المللی امریکا را دچار چه آسیب هایی کرده است؟
* تلاش ترامپ برای نمایش مذاکره با کره شمالی و شکست پیاپی این مذاکرات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
* از نظر اقتصادی ایجاد جبهه مشترک جهانی برای مقابله با سلطه دلار را تا چه حد موفق دانسته و تأثیر آن را بر آینده اقتصادی امریکا چگونه ارزیابی می کنید؟
* امروز در نظر افکار عمومی مردم جهان، امریکا نسبت به قبل قدرتمندتر است یا ضیعیف تر؟فیلم کامل وب‌کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

Tesa Tesanovic
تحلیلگر سیاسی از کشور صربستان


رفتار ترامپ در نقض توافقات بین المللی از جمله خروج از برجام، خروج از معاهده اقلیمی پاریس، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و... چهره بین المللی امریکا را دچار چه آسیب هایی کرده است؟

پرواضح است که ترامپ تحت تاثیر لابی‌‌های صهیونیستی و نئوکان‌های آمریکا قرار دارد. آنچه در مورد ایران، ونزوئلا و یمن رخ داد نشان می‌دهد که ترامپ با اوباما و جرج بوش هیچ تفاوتی ندارد و او نیز دست نشانده‌ی دیگری در دستگاه حکومتی آمریکاست. سیستم انتخابات آمریکا یک فریب بزرگ است. روسای جمهوری تغییر می‌کنند اما سیاست‌ها تغییر نمی‌کنند. و من فکر می‌کنم که مردم دنیا این را متوجه شده‌اند اما موضوع اینجاست که نمی‌توان خیلی از اتفاقاتی که رخ داد را به حالت قبل برگرداند. شما نمی‌توانید یمن را دوباره از خاکستر بسازید. شما نمی‌توانید عراق یا یمن را به حالت قبل از جنگ برگردانید.

از نظر اقتصادی ایجاد جبهه مشترک جهانی برای مقابله با سلطه دلار را تا چه حد موفق دانسته و تأثیر آن را بر آینده اقتصادی امریکا چگونه ارزیابی می کنید؟

مشکل اصلی که با آن مواجهیم مسئله پترودلار يا دلارهای نفتی است. مادامی ‌که دلار آمریکا تنها ارز اصلی در تبادلات نفتی باشد، فکر میکنم به چالش کشاندن جایگاه آن به عنوان یک ذخیره ارزی بین‌المللی کاری بس دشوار است. آنچه مشخص است آن است که آمریکا نمی‌خواهد به کسی اجازه دهد جایگاه دلار را متزلزل کند تا جایی‌ که حتی به شرکای خود نیز اگر قصد چنین کاری را داشته باشند خواهد تاخت. به نظر من هر کشوری که بخواهد بطور جداگانه و انفرادی به دنبال ایجاد یک ذخیره ارزی جهانی دیگری باشد شکست خواهد خورد اما در عین حال به نظرم اگر این تلاش بصورت ائتلافی مثلا میان چین، ایران و روسیه اتفاق بیافتد می‌تواند به هدف برسد. که البته مشکل در اینجا داشتن انگیزه برای این کار است. تا همین اخیرا کشور چین انگیزه‌ای برای مقابله با آمریکا نداشت اما خوشبختانه با آغاز این جنگ تجاری و در صورت نبود یک توافق، کشور چین به فکر ایجاد جایگزینی برای دلار در سیستم بانکی خواهد افتاد.

Iyad Khuder
روزنامه‌نگار سوری از کشور جمهوی چک

تناقض امریکا در حمایت از حقوق بشر و پشتیبانی نظامی از کشتار غیرنظامیان در یمن، تا چه اندازه بر وجهه امریکا در نزد افکار عمومی تأثیر منفی داشته است؟

به اعتقاد من، تاثیر جنگ یمن بر وجهه و اعتبار آمریکا نسبتا ناچیز بوده است چرا که این کشتار فجیع و غیرانسانی در واقع توسط سعودی‌ها و دیگر مزدوران انجام گرفته است. متاسفانه باید گفت که رژیم سعودی یکی از متحدین آمریکاست اما سوال اینجاست: کدام جنگ و کشتار در چند دهه‌ی اخیر رخ داده که آمریکا در آن مستقیم یا غیرمستقیم نقشی نداشته است؟

تلاش ترامپ برای نمایش مذاکره با کره شمالی و شکست پیاپی این مذاکرات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

این سیاست آمریکا در دوران ترامپ جوانب مثبتی داشته است. من حتی شکست مذاکرات با کره شمالی را به عنوان یک تلاش شجاعانه ارزیابی می‌کنم که به نوعی یک پیشرفت تاریخی در بحران با کره شمالی محسوب می‌شود. کره شمالی همواره منطقه‌ی ممنوعه بوده است؛ چیزی شبیه یک جعبه‌ی سیاه در جهان. از اینرو این تلاش‌ خوب بوده و فکر می‌کنم که هر کسی با دیدن این حرکت خوشحال شده باشد. به نظر من، این بازیِ توییتری بیانیه پراکنی اعلام جنگ و سپس روز بعد توییت صلح منتشر کردن توانسته است وجهه ترامپ را نزد افکار عمومی تحت تاثیر قرار دهد. خیلی از افراد در سراسر جهان دست به تمسخر ترامپ زده‌اند که این خود در نهایت وجهه آمریکا را تخریب کرده است.

امروز در نظر افکار عمومی مردم جهان، امریکا نسبت به قبل قدرتمندتر است یا ضیعیف تر؟

می‌خواهم در پاسخ به این سوال با شما صادق باشم و نظر افکار عمومی را منعکس کنم. به نظر من در اروپا و حتی در خاورمیانه مردم هنوز به برتری آمریکا باور دارند و این کشور در ذهن مردم به عنوان نمادی از قدرت باقی خواهد ماند مادامیکه ۱) دلار این کشور همچنان به عنوان ارز اصلی سیستم‌های مالی بین‌المللی حرف اول را بزند، ۲) آمریکا دارای پیشرفته‌ترین فن‌آوری نظامی باشد و ۳) دارای سُلطه در عرصه مجازی با داشتن شرکت‌های غول‌پیکری چون گوگل، اپل، فیس‌بوک و سیسکو باشد. ترامپ خود واقف به همه این موضوعات است و اهمیتی به مذاکرات خود با کشورهای دیگر نمی‌دهد. عدم پایبندی به تعهدات اگر چه به اعتبار ترامپ حتی نزد دولت‌های اروپایی خدشه وارد کرد اما به نظر نمی‌رسد وی اهمیتی به این موضوع دهد چرا که قبل از هر چیز منافع دولت آمریکا را دنبال می‌کند.


گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark