ورود ارتش سوریه پس از ۵ سال به خان شیخون

ترامپ: ایرانی ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی زنند

شمال پاریس، بهشت معتادان

بررسی بحران کشمیر در گفتگو با کارشناسان + فیلم

شرکت بلژیکی، میانمار را به دلیل کشتار مسلمانان روهینگیایی تحریم کرد

افزایش حملات تروریستی به مساجد در پاکستان

فلسطین؛ ۷ شهید و ۱۵۵ مجروح طی ۷ روز گذشته

درخواست سازمان انگلیسی برای خروج نیروهای سودانی از یمن

پویش توییتری علیه فساد حكومت امارات

تظاهرات جهانی علیه جنایات حکومت کودتا در مصر

یورش خونین پلیس و ارتش هند به شهر «سرینگر» کشمیر

حمله هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به شمال نوار غزه

اسرائیل بهشت تجارت اعضای بدن انسان

بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

دعوت فعالان اروپایی برای حمایت از قدس

پوستر: فروش سلاح به عربستان را متوقف کنید

پوستر: گسترش اختلاف و درگیری امارات با عربستان در یمن

تصاویری جدید از نفت‌کش آزاده‌شده ایران

دانمارکی‌ها ایده جدید ترامپ را تمسخر کردند

پرنده‌ای که مانع بیعت با داعش شد!

چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۱
کد مطلب: ۲۱۵۶۲
۶ نظر
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه حقوق بشر
جنگ ویتنام، از استعمار فرانسه تا فرار امریکا + تصاویر
به مناسبت 41مین سالگرد شکست امریکا در ویتنام؛
جنگ ویتنام، از استعمار فرانسه تا فرار امریکا + تصاویر
میلیون‌ها کشته و زخمی، کشتار و تجاوز به صدها هزار زن و کودک، استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی تنها بخشی از جنایاتی است که با دخالت امریکا در ویتنام انجام شد و نهایتا با فرار ننگین امریکایی‌ها در 30 آوریل 1975 پایان یافت.
جبهه جهانی مستضعفین - جنگ ویتنام از دسامبر ۱۹۵۶ میلادی تا ۳۰ آوریل ۱۹۷۵ میلادی در دوران جنگ سرد بین نیروهای ویتنام شمالی و جبهه آزادی‌بخش ویتنام جنوبی معروف به "ویت کنگ" از یک طرف و نیروهای ویتنام جنوبی و متحدانش به ویژه آمریکا درگرفته است. این جنگ کشورهای ویتنام، لائوس و کامبوج را فراگرفت.(+)


از استعمار فرانسه بر ویتنام تا شروع جنگ
فرانسوی‌ها و اسپانیایی‌ها در ۱۸۵۸ به بهانه دفاع از اقلیت کاتولیک که در آنجا آزار و اذیت می‌شدند؛ به ویتنام لشگرکشی کرده و به تدریج آن کشور را به مستعمره خود تبدیل کردند.

در جریان جنگ جهانی دوم، هندوچین به تصرف نیروهای ژاپن درآمد و دست نیروهای فرانسه که پیش از آن نیروی مستعمراتی آن منطقه بودند از کشورهای منطقه موقتا کوتاه شد. با شکست ژاپن در پایان جنگ، نیروهای ملی و نیز کمونیست‌های ویتنام استقلال ویتنام را خواستار شدند و در دوم سپتامبر ۱۹۴۵ هوشی مین تشکیل کشور مستقل ویتنام را در هانوی اعلام کرد.

نیروهای فرانسه که از اسارت نیروهای ژاپن درآمده بودند دوباره سعی در کسب سلطه خود در هندوچین و ویتنام کردند. این امر با مقاومت نیروهای ویتنامی (معروف به ویت مین) زیر فرماندهی هوشی مین روبرو شد و جنگ‌های معروف به جنگ اول ویتنام در گرفت.

در ۱۹۵۴ نیرهای ویت مین شکست سختی در دین بین فو به نیروهای فرانسه وارد کرده و در نتیجه فرانسه در کنفرانس ژنو به استقلال سه کشور مستعمره خود یعنی کامبوج و لائوس و ویتنام رضایت داد؛ اما در موافقتنامه‌های کنفرانس ژنو، ویتنام موقتا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده بود.

هدف ظاهراً آن بود که پس از رای‌گیری از مردم ویتنام تکلیف حکومت در این کشور معلوم شود. حکومت ویتنام جنوبی زیر رهبری نگو دین دیم با تشویق آمریکا از شرکت در مذاکرات مربوط به ترتیبات این رای‌گیری سر باز زد. در همین دوره حکومت ویتنام جنوبی با حمایت آمریکا به سرکوب شدید کمونیست‌ها پرداخت و بسیاری از مردم به اتهام کمونیست بودن اعدام شدند.

برخی از نیروهای ویت مین که در جنوب باقی مانده بودند دست به مقاومت مسلحانه علیه حکومت نگو دین دیم زدند و نیروهای ویتنام شمالی نیز پس از مدتی به حمایت از این مبارزات در جنوب پرداختند.

جبهه ملی آزادی‌بخش ویتنام جنوبی تشکیل شد. حکومت ویتنام جنوبی افراد این جبهه را ویت‌کنگ می‌نامید.ویت کنگ‌ها (مخفف ویتنام کنگ سان به معنای کمونیست های ویتنام، همچنین معروف به جبهه آزادی‌سازی ملی یا NLF)، نیرویی چریکی بود که با حمایت ویتنام شمالی در برابر ویتنام جنوبی و آمریکا به مبارزه پرداخت.

با حمایت چین و شوروی از نیروهای ویت‌کنگ و ویتنام شمالی و نیز حمایت آمریکا و متحدانش از نیروهای ویتنام جنوبی، درگیری‌های ویتنام بالا گرفت و بتدریج به جنگی بزرگ در سراسر ویتنام و گاه در نقاط دیگر هندوچین تبدیل شد.

تخاصمات بین شمال و جنوب در ۱۹۶۵ به نقطه بحرانی ‌رسید. و هر ماه حدود ۲۰۰۰ نفر از طرفین کشته می‌شدند. در این زمان سربازان آمریکایی به بهانه حمله ویتنامی‌ها به کشتی‌های آمریکایی در خلیج «تونکن» وارد خاک ویتنام شدند تا جنگ را به نفع دیکتاتوری جنوب پیش برده و از گسترش کمونیسم جلوگیری کنند.

بعدها معلوم شد که خبر حمله به کشتی‌های آمریکایی توسط خود آمریکایی‌ها ساخته شده بوده تا بهانه‌ای برای دخالت نظامی در ویتنام دست و پا شود.

جنگ آمریکا علیه ویتنام در زمان ریاست جمهوری «لیندون جانسون» آغاز شد و بر اساس آمار در طی ۱۶ سال جنگ حدود ۳ میلیون ویتنامی کشته شدند.

در سال ۱۹۶۸ نیروهای ویت‌کنگ و ویتنام شمالی هم‌زمان با عید تت و آغاز سال ویتنامی، حمله‌های گسترده‌ای را در سراسر ویتنام جنوبی آغاز کردند که به حمله عید تت مشهور شد. (+)


جنایات آمریکا در ویتنام
ویت کنگ‌ها به شیوه‌های مختلفی سربازان آمریکایی را غافلگیر می‌کردند، چه با پنهان شدن در کمین‌گاه‌هایشان و حمله‌های ناگهانی و چه با کار گذاشتن تله‌های انفجاری یا فرار از راه یک شبکه پیچیده از تونل‌های زیرزمینی.

نیروهای آمریکایی خود را در شرایطی یافتند که حتی دیدن دشمنشان هم برایشان به معضلی تبدیل شده بود. از این رو برای یافتن سربازان ویت کنگ که میان بوته‌های متراکم پنهان می‌شدند نیروهای آمریکایی به سراغ عامل نارنجی یا ناپالم (بمب‌های آتش‌زا) رفتند. عامل نارنجی با ریختن برگ‌ها یا سوزاندن آن‌ها نواحی جنگلی را پاکسازی می‌کردند.

سربازان آمریکایی برای این که مانع از مخفی شدن سربازان ویت کنگ در زیر شاخ و برگ درختان و بوته‌ها شوند، از مواد دیفولیانت (گردی که برای ریزش برگ گیاهان بکار می‌رود) استفاده کردند. یکی از مشهورترین این مواد "عامل نارنجی" نام دارد. در سال ۱۹۶۹ به تنهایی ۱.۰۳۴.۰۰۰ هکتار از جنگل‌ها با استفاده از این عامل نابود شد.

"عامل آبی" نیز یکی دیگر از مواد شیمیایی بود که برای نابود کردن محصولات کشاوری و از بین بردن ذخایز غذایی ویتنام شمالی بر روی محصولات کشاوری اسپری می‌شد. بین سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۹، این عامل بر روی ۶۸۸.۰۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی، و به خصوص شالیزارها، پاشیده شد.


قتل عام روستای مای لای
سربازان آمریکایی قادر به تشخیص دشمنشان در روستاها نبودند؛ چرا که حتی زنان و کودکان نیز قادر به کار گذاشتن تله‌های انفجاری و یا تغذیه ویت کنگ‌ها بودند. سربازان آمریکایی درمانده شده بودند و بسیاری از آن‌ها روحیه‌شان را از دست داده و به مصرف مواد روی آورده بودند. فشار ناشی از مبارزه با دشمنی پنهان، سربازان آمریکایی را به ستوه آورده بود تا جایی که آن‌ها با حمله به روستاها خشم و ناامیدی خود را بر سر روستاییانی خالی می‌کردند، بی آن که بدانند آن روستاییان به ویت کنگ کمک می‌رسانند یا خیر.

مشهورترین این حمله‌ها "قتل عام مای لای" نام دارد. بنا بر منابع گوناگون، در این قتل عام بین ۳۴۷ و ۵۰۴ غیرنظامی کشته شدند. بعدها اجسادی مثله شده نیز یافت شد.


سرانجام جنگ
در تاریخ ۳۰ ژانویه ۱۹۶۸، ویتنام شمالی نیروهای آمریکایی و ویتنام جنوبی را با طرح‌ریزی یک حمله سازمان‌یافته غافلگیر کردند. ویت کنگ‌ها به تقریباً صد شهر و روستا در ویتنام جنوبی یورش بردند. با این که نیروهای آمریکا و ارتش ویتنام جنوبی قادر به دفع این حمله معروف به حمله عید تت بودند٬ این حمله به آمریکایی‌ها ثابت کرد دشمن به مراتب قوی‌تر و سازمان‌یافته‌تر از آن است که گمان می‌کردند. حمله عید تت نقطه عطفی در این جنگ بود چرا که رئیس جمهور جانسون، که اکنون با مردم ناراضی آمریکا و اخبار بد از سوی رهبران نظامی خود در ویتنام رو‌به‌رو بود، تصمیم گرفت دیگر به این جنگ دامن نزند.(+)

جنگ ویتنام، که با نام‌های مختلفی همچون "جنگ آمریکا در ویتنام"، "نبرد ویتنام"، "دومین جنگ هندوچین"، "جنگ علیه آمریکایی‌ها برای نجات ملت" شناخته می‌شود، نبردی طولانی میان نیروهای ملی‌گرای ویتنام جنوبی و ایالات متحده بود که در ویتنام، لائوس و کامبوج رخ داد.

این جنگ در تاریخ ۱ نوامبر ۱۹۵۵ آغاز شده بود در تاریخ ۳۰ آوریل ۱۹۷۵ با سقوط سایگون پایان یافت. نیروهای ملی‌گرا می‌کوشیدند کشور ویتنام را تحت یک دولت کمونیست متحد کنند و آمریکا (با کمک ویتنام جنوبی) می‌کوشید از گسترش کمونیسم جلوگیری کند.

برای دولت آمریکا دخالت در این جنگ راهی برای جلوگیری از گسترش کمونیسم به ویتنام جنوبی بود. برای دولت ویتنام شمالی و ویت کنگ ها اما این نبرد به مثابه یک جنگ مستعمراتی بود و نخست در برابر فرانسه که تحت حمایت آمریکا بود به مبارزه پرداختند و بعد در برابر ویتنام جنوبی٬ که آن را دولت دست‌نشانده آمریکا می‌دانستند.(+)

در نهایت در آوریل ۱۹۷۵ پس از سال‌ها جنگ، آخرین سربازان آمریکایی با هواپیماها و هلیکوپترها با شتاب از ویتنام فرار کردند. ویتنامی‌ها روز سی ام آوریل ۱۹۷۵ را روز «فرار» نامیدند.برخی آمارهای جنگ ویتنام
- در ۱۹۶۷، تعداد کل سربازان ویتنامی و آمریکایی و دیگران به ۳.۱ میلیون نفر ‌رسید و به ازای هر ۱۵ نفر ویتنامی یک سرباز در آن کشور مشغول جنگ بود.

- تجاوز به زنان، شکنجه دادن آنها و کشتن مردم عادی توسط نیروهای جنوب و آمریکایی‌ها از ۱۹۶۷ به بعد شدت یافت.

- در سال ۱۹۶۸ تعداد سربازان آمریکایی اعزام شده به ویتنام به ۵۳۶ هزار نفر افزایش یافت.

- تا ۱۹۶۸، هواپیماهای آمریکایى بیش از ۱۰۷ هزار حمله به خاک ویتنام شمالی انجام دادند و دو و نیم میلیون تن بمب بر سر مردم بی ‏دفاع ریختند.

- تلفات نیروهای کمونیست بالغ بر یک میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

- هواپیماهای آمریکایی هشتاد میلیون لیتر مواد سمی و آتش‌زا بر فراز جنگل‌ها و مزارع برنج ویتنام پاشیدند و بدین ترتیب نیمی از جنگل‌های ویتنام ویران شد.

- بیش از ۵۰۰هزار جوان آمریکایی در جریان سربازگیری ارتش برای اعزام به ویتنام از این کشور گریخته و به کانادا و مکزیک فرار کردند.

- تلفات ویتنامی‌ها در این جنگ (کشته و زخمی) پنج میلیون و هشتصد هزار نفر گزارش شده است.

- ۷۵۰۰۰ نفر از سربازان آمریکایی معلول شدند.

- قطع عضو و فلج شدن افراد در این جنگ ۳۰۰ برابر جنگ جهانی دوم بود.

- ۴۴۴ هزار نفر از نیروهای نظامی ویتنام شمالی کشته شدند.

- ویتنامی‌های غیر نظامی کشته شده بالغ بر ۵۸۷ هزار نفر بودند.

- ۹۲۵ هزار از غیرنظامیان ویتنام زخمی شدند.

- ۸۶ نفر از افسرهای ارشد آمریکایی توسط نیروهای تحت امر خود کشته شدند.

- نیروهای هوایی آمریکا، ۱۸۹۹۶۸۸ پرواز بر روی مناطق جنگی انجام داد و ۶۷۲۷۰۸۴ تن بمب بر سر ویتنامی‌ها ریخت. در جنگ جهانی دوم ۲۷۰۰۰۰ تن بمب بر آلمان ریخته شده بود.

- توپخانه ارتش آمریکا در طی ۱۲۴۵۳۷ عملیات ۱۶۳۳۰۳۵ تن بمب را به سوی شهرها و روستاهای ویتنام شلیک کرد.

- ارتش آمریکا در حدود ۱۲۰۰۰ هلی‌کوپتر به کار گرفت.

- نزدیک به سه میلیون آمریکایی در طول جنگ در ویتنام حضور یافتند.

- بیش از ۱۴ میلیون کیلومتر مربع از خاک ویتنام با ۷۲ میلیون لیتر از ماده خطرناک دفولینات سمپاشی شد.

- در طول جنگ، ۵۵ درصد از مردم ویتنام، معادل ده میلیون نفر، که ۹۰۰ هزار کودک یتیم نیز در میان آنها بودند؛ برای نجات جان خود از ویتنام خارج شدند.

- در حالی که صدها هزار زن ویتنامی در طی جنگ جان خود را از دست دادند؛ فقط ۸ زن آمریکایی در ویتنام کشته شدند.

- در اوج جنگ ویتنام حدود ۷۰۰۰ زن فیلیپینی مشغول سرگرم کردن سربازان آمریکایی در اوکیناوا، ژاپن و فیلیپین بودند و ۵۰ هزار کودک بدون پدر ثمره توریسم جنسی سربازان آمریکایی بود.


- هزینه‌های جنگ ویتنام بر اساس ارزش دلار در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۷۳۸ میلیارد دلار بوده است.(+)


دلایل شکست آمریکا در جنگ ویتنام
۱. آمریکایی‌ها سرسختی، سازمان‌یافتگی، قدرت و سیستم‌های جنگی، مانند تونل‌های زیرزمینی پیچیده، ویت کنگ را دست کم گرفته بودند.

۲. با این که حجم بمباران‌های ویتنام بیش‌تر از بمباران‌های کل جنگ جهانی دوم بود، آمریکایی‌ها قادر نبودند مانع از حرکت سربازان یا ذخایر به سمت جنوب شوند.

۳. ویتنام شمالی به نوعی یک "جنگ مردمی" را هدایت می‌کرد که در آن تک تک مردم نقشی را ایفا می‌کردند.

۴. ابتدا، بیش‌تر آمریکایی‌ها از این جنگ پشتیبانی می‌کرد. اما تا سال ۱۹۷۰، جنبش صلح حمایت تمام‌ اقشار جامعه را به خود جلب کرده بود و دولت آمریکا حمایت مردمی خود را از دست داد. می‌توان گفت این عامل مهم‌ترین عامل در شکست آمریکاست.

۵. پس از ۱۹۶۹، تردیدهایی متوجه کارآیی سربازان آمریکایی شد. ارتش آمریکا با مشکلات جدی شیوع استفاده از مواد مخدر میان سربازان و آمار بالای ترک خدمت و روحیه پایین روبه‌رو شده بود.

۶. آمریکا هرگز قادر به درک فرهنگ مردم ویتنام نشد و برخلاف تصورش، هرگز نتوانست با کوکا کولا، آدامس و بستنی‌های آمریکایی باورهای کهن مردم این سرزمین را بخرد.

۷. آمریکا خود را برای این همه تلفات آن هم در قبال چنین پیشرفت کمی آماده نکرده بود. سربازان آمریکایی برای یک جنگ جنگلی دشوار تعلیم ندیده بودند.

۸. شکل‌گیری جنبش ضد جنگ در داخل آمریکا که به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های جنگ بدل شده بود. آمریکا در دو جبهه درگیر جنگ بود؛ جبهه داخل ویتنام و جبهه داخل آمریکا و مخالفان جنگ(+)

جنگ ویتنام نمونه دیگری از جنایات آمریکا در دنیا است که هر چند با شکست آمریکا به پایان رسید؛ ولی با گذشت سال‌ها از این اتفاق هنوز هم مردم این سرزمین از اثرات جنگ و سلاح‌های شیمیایی رنج می‌برند.
با پایان این جنگ، تجاوزگری‌ها و جنایات امریکا علیه بشریت پایان نیافته است و با روش‌های نظامی و غیرنظامی، جنگ سخت و نرم در افغانستان و عراق و سوریه تا امریکا لاتین و سراسر جهان ادامه دارد.

در ادامه تصاویری از این جنگ را مشاهده می‌کنید.

برخی منابع:
http://www.nbcnews.com/news/other/vietnam-war-photos-still-powerful-nearly-۵۰-years-later-f۸C۱۱۴۰۴۹۹۴
http://life.time.com/history/vietnam-war-the-story-behind-larry-burrows-۱۹۶۶-photo-reaching-out/#۲
http://www.dailymail.co.uk/news/article-۲۴۴۱۲۳۵/Historic-images-Vietnam-War-courageous-AP-photographers.html
http://www.tasnimnews.com/Home/Single/۳۵۲۴۵۱
/http://www.daneshju.ir/forum/sitemap/t-۴۸۳۰۰
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/۱۱۲۶۹۳
htmlhttp://www.ahl-ul-bayt.org/fa.php/page,Occ۱۹۵۸
html?PHPSESSID=b۵۵a۱۵۴۸۵ba۶b۹۰c۳۰۹۵caabb۷b۷e۸۷a
http://jenayat.ir/other-countries-news/۴۲-%D۹%۸۱%D۸%B۱%D۸%A۷%D۸%B۱-%D۸%A۸%D۸%B۲%D۸%B۱%DA%AF-%D۸%B۷%D۹%۸۸%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۹%۸۶%DB%۸C%E۲%۸۰%۸C%D۸%AA%D۸%B۱%DB%۸C%D۹%۸۶-%D۸%AC%D۹%۸۶%DA%AF-%D۸%A۲%D۹%۸۵%D۸%B۱%DB%۸C%DA%A۹%D۸%A۷.html
Share/Save/Bookmark
United States
۱۳۹۳-۰۲-۱۴ ۰۷:۴۶:۰۵
لعنت خدا بر شیطان بزرگ (1152)
 
۱۳۹۴-۰۴-۰۸ ۱۳:۵۲:۵۹
بله امریکا در آن زمان جنایت زیادی در ویتنام انچام داد ولی فکر میکنید ویتنامی ها الان چه کار میکنند ؟ هر روز میگن مرگ بر آمریکا ؟ هنوز با این امریکای به قول شما جنایتکار دشمن هستند ؟ نه اصلا اینچنین نیست اونها سعی میکنن پیشرفت کنن حتی اگه لازم باشه برای این پیشرفت با امریکا رابطه داشته باشن که دارن (11273)
 
United States
۱۳۹۳-۱۰-۰۵ ۰۹:۴۰:۱۱
گذشته چراغ راه آینده اگر عاقل باشند مستکبران (5108)
 
United States
۱۳۹۳-۱۰-۰۵ ۰۹:۴۰:۱۱
گذشته چراغ راه آینده اگر عاقل باشند مستکبران (5109)
 
دانشجو
۱۳۹۳-۱۲-۱۳ ۲۰:۴۱:۲۱
امام خمینی (ره) :آمریکا, شیطان بزرگ -تروریست به ذات- ام الفساد قرن-استکبار جهانی (7090)
 
فاطمه
۱۳۹۴-۰۶-۰۱ ۱۶:۰۸:۲۷
یه بار از تلویزیون مستند دیدم از فرزندان نظامیان امریکایی اون میگفت بابام همیشه میگفت منو مجبور میکردند تا همه چیز رو بکشم میگفت به من یه پسر18 ساله تو دوران سربازیش میگفتن هرچیزی که دیدی انسان سگ خوک گربه فقط بزن و فرزندان همون شخص بر اثر عامل نارنجی ناقص بودند و بعد از جنگ مناتق الوده به عامل نارنجی 4 برابر مناتق دیگه فرزندان ناقص داشتند ولی الن دولتشون داره اینو پنهان میکنه و بعد از جنگ اون همیشه فکر میکرد تو جنگه چند بار خواست خود کشی کنه یه بار هم کریسمس بود ولی شانس اورد که گلوله ها برعکس گزاشته بود اخر هم 2تا موتوری اونو تو ماشین اونم جوری که خود کشی کرده بود پیدا کردند (12645)