سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

تحریم کالاهای ژاپنی در کره جنوبی

عملیات جدید پاکسازی داعش با حضور حشد الشعبی

حمله پهپادی یمن به پایگاه هوایی عربستان

پوستر: نفتکش انگلیسی در دستان پر توان مردان ایرانی

وزیر عربستانی، عامل بزرگ‌ترین اختلاس خاورمیانه

۷۰ درصد مراکشی‌ها در فکر مهاجرت

مصر در مسیر تحکیم استبداد

شکایت ائتلاف جهانی وکلا علیه اردوغان

برکناری امام جماعت سعودی به دلیل درخواست کاهش مالیات مردم

پوستر: به زانو در آمدن دزدان دریایی انگلیس به دست نیروهای انقلابی ایران

یک شهید در تظاهرات حامیان شیخ زکزاکی

افشای بودجه ۴۰ میلیون دلاری ترامپ برای مخالفان مادورو

ایتالیا، رتبه آخر آموزش در اروپا

هشتگ «اوباما، بهتر بود» آمریکایی‌ها علیه ترامب

آوارگی ۲۷۵ هزار یمنی طی ۶ ماه اخیر

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۳
کد مطلب: ۸۴۰۱۲
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه جبهه جهانی مستضعفین
«معامله قرن» از نگاه تحلیل‌گران خارجی + فیلم
The Fact, Se2 Ep12
«معامله قرن» از نگاه تحلیل‌گران خارجی + فیلم
در دوازدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور کارشناسان و فعالانی از کشورهای آمریکا، لبنان و انگلیس به بررسی ابعاد و پیامدهای طرح آمریکایی معامله قرن پرداختیم.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، در دوازدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور کارشناسان و فعالانی از کشورهای آمریکا، لبنان و انگلیس به بررسی ابعاد و پیامدهای طرح آمریکایی معامله قرن پرداختیم.


تیزر

مهمانان وب‌کنفرانس
* رندی نرد / Randi Nord
تحلیلگر سیاسی و فعال انگلیسی ساکن لبنان


* پائول لارودی / Paul Larudee
فعال سیاسی، بنیانگذار جنبش غزه آزاد از کشور آمریکا* علی موسوی / Ali Musawi
تحلیلگر و خبرنگار پرس تی وی در لبنانسوالات مطرح شده در کنفرانس
- تا کنون چه اطلاعاتی از معامله قرن مد نظر آمریکا مننتشر شده است؟
- واکنش گروه های فلسطینی و تشکیلات خودگردان فلسطین به این اقدام آمریکا چگونه بوده است؟ و بدون جلب رضایت طرف فلسطینی چگونه می تواند مسئله فلسطین را حل کرد؟
- کشورهای عربی از جمله بحرین، عربستان و امارات چه موضعی در قبال طرح معامله قرن داشته اند؟
- به نظر شما طرح معامله قرن به چه سرانجامی خواهد رسید؟
- برای حل مسئله فلسطین بعد از گذشت ۷ دهه، چه رویکرد و استراتژی را باید پیش گرفت؟
- پیشنهاد ایران برای بازگشت فلسطینیان آواره و برگزاری رفراندوم و تعیین حکومت را تا چه حد منصفانه و قابل تحقق میدانید
فیلم کامل وب‌کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

* پائول لارودی / Paul Larudee
فعال سیاسی، بنیانگذار جنبش غزه آزاد از کشور آمریکا
بدون جلب رضایت طرف فلسطینی چگونه می توان مسئله فلسطین را حل کرد؟
این تصمیم و این به اصطلاح معامله قرن که با هدایت آمریکا و اسرائیل در دو سال گذشته و بدون دخالت فلسطینی¬ها در سرنوشتشان مطرح شده است دقیقا مانند غاصبی است که به ملت و کشور غصب شده کمترین اهمیتی نمی‌دهد به همین واسطه هیچ دلیلی نمی¬بینم که بخواهیم درباره معامله¬ای این چنین سرشار از حماقت که دو سال از طرح آن می‌گذرد صحبت کنیم. به نظر من موضوع مهم این است که فلسطینی¬ها بتوانند برای سرنوشت خود تصمیم¬گیری کنند و خودشان تصمیم بگیرند که می‌خواهند چه کسی رهبرشان باشد و چگونه با هم کنار بیایند.

برای حل مسئله فلسطین بعد از گذشت ۷ دهه، چه رویکرد و استراتژی را باید پیش گرفت؟
به نظرم می¬رسد تصمیم نهایی که تصمیمی واقع‌گرایانه و عادلانه برای همه باشد تصمیمی خواهد بود منوط به اعلام انحلال اسرائیل، حذف و انصراف از یهودی‌سازی و این تصمیمی باشد دائمی نه موقت. بعد از انحلال دولت یهود و بعد از آنکه اسرائیل به عنوان یک پدیده نامطلوب نزد همگان شناخته شد آن زمان است که فلسطین به آن دسته از غیریهودیانی که بدون اجازه مالکان قانونی فلسطین وارد خاک این کشور شده¬اند خوش¬آمد خواهد گفت.

* رندی نرد / Randi Nord
تحلیلگر سیاسی و فعال انگلیسی ساکن لبنان

تا کنون چه اطلاعاتی از معامله قرن مد نظر آمریکا مننتشر شده است؟
این معامله اجرا شدنی نیست. اخیرا گزارشی در میدل ایست مانیتور خوانده¬ام که مدعی بود قرار است این معامله تا انتخابات بعدی آمریکا تا سال ۲۰۲۰ به تعویق بیفتد. ترامپ در مقایسه با روسای جمهور قبل از خود رابطه راحت¬تری با اسرائیل دارد اما به نظرم خودکامگی ترامپ نیز ارتباط زیادی با این موضوع پیدا می‌کند. ترامپی که می¬کوشد رئیس جمهوری باشد که توافق میان اسرائیل و فلسطین در دوره ریاست جمهوری او منعقد شود. آمریکا خود خوب می¬داند که چنین معامله¬ای راه به جایی نخواهد برد و به نظر می¬رسد مردم فلسطین نیز به اتفاق آرا آن را رد کرده¬اند. به همین دلیل تصور نمی‌کنم طرح جایگزینی نیز برای این معامله داشته باشند.

کشورهای عربی از جمله بحرین، عربستان و امارات چه موضعی در قبال طرح معامله قرن داشته اند؟
فکر می‌کنم برای همگان مبرهن شده است که سعودی‌ها زمامدار و هدایت¬کننده همه این جریانات بوده¬اند که نه تنها روابط با اسرائیل را عادی جلوه دهند بلکه برای از میان بردن فلسطین با اسرائیل همکاری کنند و نهایتا تمرکز خود را به سمت ایران هدایت کنند. به نظرم امارات و بحرین هم به جرگه آنها پیوسته¬اند و شاهد این هستیم که با همه آنچه در کشور سودان در حال رخ دادن است سعودی¬ها در این بین همچون عروسک دست نشانده¬ای شده¬اند. در عین حال می¬بینیم که بسیاری از متحدین کشورهای عربی خود را کنار کشیده¬اند. کشور قطر نمی¬خواهد بخشی از این ماجرا باشد. حداقل مخالفت خود را با این موضوع بصورت علنی مطرح کرده است. از طرفی هم کشورهایی را می¬بینیم مثل ترکیه که رودر¬رو با اسرائیل یک چیز می¬گویند و در پشت پرده به معاملات خود و کارهای این چنینی با اسرائیل ادامه می¬دهند.

پیشنهاد ایران برای بازگشت فلسطینیان آواره و برگزاری رفراندوم و تعیین حکومت را تا چه حد منصفانه و قابل تحقق میدانید؟
به نظر من خود مردم فلسطین هستند که باید تصمیم بگیرند می¬خواهند چه کنند چرا که فلسطین نهایتا سرزمین خودشان است و خود باید در راس اداره کامل کشور خود باشند. فکر می¬کنم اگر فلسطین تصمیم بگیرد رفراندومی برگزار کند، پیش-شرط آن این خواهد بود که تمام شهرک‌های اسرائیلی احداث شده در اراضی فلسطین از میان بروند و همه فلسطینیان آواره و مهاجر و ساکن کشورهای دیگر نیز در این همه¬پرسی شرکت کنند زیرا این گروه از فلسطینیان در تبعید و دور از خانه و کاشانه خود زندگی می¬کنند و هیچ راهی برای شنیدن صدای آنها وجود ندارد زیرا که یهودیان آمریکا همواره مردم فلسطین را در موضع دفاعی قرار داده-اند و به آنها از جنبه اقتصادی، سیاسی و نظامی تاخته¬اند.

* علی موسوی / Ali Musawi
تحلیلگر و خبرنگار پرس تی وی در لبنان


واکنش گروه های فلسطینی و تشکیلات خودگردان فلسطین به این اقدام آمریکا چگونه بوده است؟
ما تنها یک واکنش در مورد هر گونه مذاکره با رژیم صیهونیستی در اختیار داریم و آن از سوی تشکیلات خودگردان فلسطینی است. این تشکیلات در واقع تنها گروه فلسطینی هستند که موافق مذاکره از هر نوع آن می‌باشند.

به نظر شما طرح معامله قرن به چه سرانجامی خواهد رسید؟
هر گونه مذاکره‌ای تنها موجب ادامه حضور رژیم صهیونیستی در صحنه می‌شود و آنها را به آنچه می‌خواهند می‌رساند. هر نوع مذاکره‌ای تحت هر عنوانی برای فلسطین نجات‌بخش نیست. به نظر می‌رسد تنها مقاومت است که طی این سالها در مقابل حضور رژیم صیهونیستی در خاک فلسطین جواب داده است.


گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark