پوستر: ترامپ نژادپرست

پوستر: کشف بالن آتش‌زای آمریکایی در زمین‌های کشاورزی سوریه

پوستر: امام خمینی(ره): باید نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین در تمام عالم گسترده شود

پوستر: نژادپرستی در آمریکا ادامه دارد...

پوستر: آمریکا بدون روتوش

گفتگو با مکس پری درباره وحشیگری پلیس آمریکا

پوستر: تیتر: فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید در پی اعتراضات مردم

پوستر: ولیعهد سعودی وقت و هزینه زیادی را صرف بازی‌ رایانه‌ای می‎‌کند

پوستر: ترامپ، ارتباط آمریکا را با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع کرد

پوستر: نژادپرستان بزرگ قرن 21

ویدئو کلیپ: قضاوت با شما...

ویدئو کلیپ: اقتدار دریایی از خلیج فارس تا دریای کارائیب

گفتگو با دکتر میشل جونز درباره مسئله اقدامات ضد انسانی اسرائیل+ فیلم

پوستر: آزادی فلسطین، هدف اصلی محور مقاومت

پوستر: همه دستاوردهای ترامپ در مقابله با ایران

پوستر: نژادپرست

نظرسنجی: کدامیک نژادپرست‌تر هست؟

پوستر: رژیم‌های نژادپرست

نظرسنجی: آیا با حذف اسرائیل موافقید؟

پوستر: اخطار توئیتر به ترامپ به‌خاطر طرح ادعاهای نادرست

دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۸
کد مطلب: ۵۴۸۱۶
داخلی آرشيو چند رسانه ای صفحه عربستان
بررسی ابعاد «فاجعه منا» با حضور کارشناسان و فعالان خارجی + تیزر و متن کنفرانس
قسمت ششم مجموعه The Fact
بررسی ابعاد «فاجعه منا» با حضور کارشناسان و فعالان خارجی + تیزر و متن کنفرانس
حاکمان سعودی نه تنها قادر به اداره حج نیستند بلکه به طور خود خواسته اهمیتی به آن نمی‌دهند/ حادثه منا احساسات ضد سعودی را روز به روز بیشتر می‌کند / اگر همه شواهد و مستندات نشان دهد که عربستان ضد حقوق بشر است، آمریکا اقدامی علیه عربستان انجام نمی‌شود. / ایران سردمدار ایجاد وحدت بین مذاهب گوناگون اسلامی است و اجازه نداده آمریکا و اسراییل این اتحاد را از بین ببرند.
ششمین قسمت مجموعه ویدئوکنفرانس‌های سایت جبهه جهانی مستضعفین با موضوع بررسی جنایات سعودی‌ها در فاجعه منا روز گذشته برگزار شد.

در این کنفرانس آنلاین که با حضور شماری از فعالان و کارشناسان خارجی همراه بود، مسائلی چون سوءمدیریت و بی‌کفایتی سعودی در برگزاری مراسم حج، مدیریت بسیار ضعیف نیروهای سعودی بعد از فاجعه منا و افزایش شمار کشته‌شدگان، فرافکنی مسئولان سعودی، بایکوت خبری فاجعه منا در رسانه‌های عربی-غربی-صهیونیستی، حمایت سعودی‌ها از گروهک‌های تروریستی و جنایت در یمن، واکنش سازمان‌های بین‌المللی و غربی در قبال حادثه منا و دیگر مسائل بررسی شد.


سایر کنفرانس‌های سایت را در اینجا مشاهده کنید و فیلم کامل تمامی کنفرانس‌ها در این آدرس می‌توانید ببینید.

میهمانان این کنفرانس:
* خانم فاطمه کبیسی (Fatima Kobeissi)، فعال بین‌المللی ساکن آمریکا
* آقای مایکل اوپرسکالسکی(Michael Opperskalski)، تحلیل‌گر مسائل سیاسی از کشور آلمان
* آقای ابوعلی حسین دیرانی (Abu Hussein Dirany)، تحلیل‌گر مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا از استرالیا
* خانم آنیتا براکنر (Anita Bruckner)، فعال حقوق بشری آمریکایی

+ به همراه شماری از فعالان و کارشناسان ایرانی


در ادامه مشروح مباحث مطرح‌شده در این کنفرانس را مشاهده می‌کنید:


فاطمه محمدی‌نژاد (مجری و سردبیر انگلیسی سایت) به نظر شما علت اصلی فاجعه ناگوار منا در مراسم حج امسال چه بوده است؟

حسین الدیرانی: به نظر من علت اصلی آن سوء مدیریت در مراسم حج امسال بود. سعودی‌ها مطمئناً کفایت لازم برای برگزاری مراسم حج را ندارند؛ اما در مورد امسال دستور کار مخفیانه‌ای مطرح بود که بعداً به آن اشاره خواهم کرد.

مایکل اوپرسکالسکی: من با آنچه برادرمان گفت موافقم؛ اما می‌خواهم کمی تندتر پاسخ بدهم. حاکمان سعودی نه تنها قادر به اداره حج نیستند و با وجود اینکه تمام امکاناتی که برای برگزاری این مراسم دارند؛ اما گویی به طور خود خواسته اهمیتی به آن نمی‌دهند چرا که خود در بحران بسیار بسیار عمیقی درگیرند.

حمله به یمن از سویی و سرکوب‌گری‌های داخلی از سوی دیگر بحران امروز رژیم سعودی را رقم زده است و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم حاکمیت آل‌سعود، اشغالگری است که بر تمام جنبه‌های اسلام سایه افکنده و حقیقی است که در آینده دیگر قابل تحمل نخواهد بود.

آنیتا براکنر: امسال مراسم مذهبی مسلمانان با حوادث تلخی رو به رو شد؛ فاجعه منا و سقوط جرثقیل که منجر به کشته شدن هزاران مسلمان شد. به نظر من دلیل همه این حوادث این است که حکام سعودی این روزها به دلیل جنگ در یمن بسیار درگیر هستند و تمرکز و دقت کافی برای برگزاری مراسم حج از خود نشان نداده‌اند.


mwfpress: با توجه به اینکه سعودی‌ها مسئولیت هیچ یک از این اتفاقات را برعهده نگرفته‌اند، نظر شما در خصوص بی مسئولیتی آل‌سعود چیست؟
مایکل: آنان مسئول این حوادث هستند؛ چرا که تحریکات خاصی را سازماندهی کرده بودند، به عنوان مثال آنان از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای برخوردار بودند که می‌توانستند تشخیص دهند کدام‌یک از زائران ایرانی هستند و کدام یمنی.

این تکنولوژی‌های پیشرفته از سوی شرکت‌های آلمانی به آنان داده شده و نرم‌افزارهای بسیار بسیار دقیقی برای اقدامات سرکوب‌گرانه در اختیار سعودی‌ها قرار داده شده بود.

حامیان عربستان می‌دانند که سعودی‌ها تکفیری‌ها را حمایت می‌کنند؛ اما با این وجود به آنان چراغ سبز نشان داده تا بتوانند از این تکنولوژی‌های سرکوب‌گر استفاده کنند.


mwfpress: چرا بعد از فاجعه منا سعودی‌ها اجازه ندادند تیم‌های نجات و هلال احمر ایران به کمک زائران مصدوم بشتابند؟
فاطمه کبیسی: عربستان سعودی به عدم احترام به حقوق بشر معروف است که این موضوع حتی در مورد مردم خود این کشور هم صدق می‌کند؛ در نتیجه مسلمان دنیا هم نظر منفی درباره این کشور دارند، شما درباره کشوری صحبت می‌کنید که بعد از سقوط جرثقیل گفتند: جرثقیل سجده کرده است و می‌خواستند با طرح چنین مسائل مضحکی برای مردم این طور تبیین کنند که آنان در این رابطه مسئولیتی ندارند و این خواست خدا بوده است و آنان نمی‌توانستند از مرگ زائران جلوگیری کنند.

من در جریان هستم که تعدادی از مقامات دولتی بلند پایه در میان جان باختگان بوده‌اند و به نظر من آنها می‌دانند دقیقاً چه اشخاصی در زمان معین کجا هستند و شاید این حوادث آگاهانه رخ داده است.

احتمالاً آنان می‌خواستند تعدادی از شیعیان را به کام مرگ بکشانند؛  ایران در این حادثه بیش از ۴۰۰ نفر از شهروندان خود را از دست داده است و این با توجه به جان‌باختگان سایر کشورها رقم بسیار بزرگی است و جای تأمل دارد.


mwfpress: چرا بعد از این حادثه سعودی‌ها تقصیر را به گردن دیگران از جمله زائران ایرانی یا مسلمانان آفریقایی انداخته و هیچ گونه مسئولیتی قبول نکردند و این عدم مسئولیت‌پذیری نشان‌دهنده چیست؟
حسین الدیرانی: مقامات سعودی هرگز اشتباهات خود را نمی‌پذیرند؛ زیرا آنان ارزشی برای جان انسان‌ها قائل نیستند؛ بنابرگفته شاهدان عینی این فاجعه  نیروهای امنیتی آل سعود وقتی متوجه می‌شدند که مجروحان ایرانی هستند بدون اینکه کمکی بکنند می‌گفتند بگذارید این‌ها بمیرند؛ آنان نه تنها به تیم‌های نجات اجازه ندادند بلکه کاری کردند که تعداد جان باختگان بیشتر شود.

من خودم در سال ۱۹۸۷ به حج مشرف شدم، زمانی‌که ایرانی‌ها توسط پلیس سعودی مورد تیراندازی قرار گرفتند بیشتر آنان در اثر جراحت جان باختند.

سعودی‌ها حتی به مجروحان حمله کرده و از حضور آمبولانس‌ها برای انتقال مجروحان ممانعت کردند؛ بنابراین این سوء مدیریت از سوی سعودی‌ها همیشگی بوده و آنان همواره خود زائران را مقصر حادثه می‌دانند.

آنیتا براکنر: سعودی ها می‌دانند بیشتر مردم ساکن در کشورهای حاشیه خلیج فارس آفریقائی‌ها را به عنوان مسلمان قبول ندارند. پس انگشت اتهام خود را به سمت آفریقایی‌ها گرفته‌اند. در مورد اتهام به زائران ایرانی هم باید بگویم این اولین بار نیست که سعودی‌ها شیعیان را متهم می‌کنند. پس زائران ایرانی شیعه برای این بی‌انصافی حکام سعودی گزینه دیگری محسوب می‌شوند.


mwfpress: با توجه به اظهار نظراتی مانند سجده جرثقیل و یا زائران قصد خودکشی داشتند؛ آیا به نظر شما این حوادث از پیش تعیین‌شده و هماهنگ‌شده بود؟
مایکل: این مسئله دو اصل اساسی دارد. انگیزه سیستماتیک کشورهای خاص علیه مسلمانان که از سوی مسئولان و سازمان‌های سعودی تربیت می‌شوند؛ اما وقتی آنها چنین تحریکاتی را انجام می‌دهند نتایج آنها به دیگر کشورها و مسلمانان نیز سرایت می‌کند. این نتیجه کاملا عقلانی است.

دوم اینکه هیچ شکی در این مسئله نیست که مسئولان سعودی مقصر این فجایع هستند، چرا که آنها وسایل ارتباطی و کنترلی بسیار بسیار پیشرفته دیجیتالی دارند و همه اتفاقات را تحت کنترل داشته‌اند و بر این اساس هیچ جایی برای هرج و مرج باقی نمی‌ماند مگر اینکه از پیش تعیین شده و طبق میل سعودی‌ها باشد.

به نظر من امت اسلامی باید با هم متحد شده و از شرکت‌هایی که با عربستان وارد تجارت شده‌اند مانند زیمنس که انواع تکنولوژی‌های پیشرفته را در اختیار سعودی‌های جنایتکار می‌گذارند تصاویر این حادثه را مطالبه کنند.

چرا که این فایل‌ها به روشنی و وضوح بیان می‌کنند که ناظران سعودی توانایی تکنیکی برای بررسی و ضبط کل مراسم را داشته‌اند.


mwfpress: مشکلات زیادی در یافتن اجساد قربانیان ایرانی این حادثه وجود دارد و به دلیل عدم همکاری مقامات سعودی بسیاری از قربانیان هنوز شناسایی نشده‌اند و از طرفی سعودی‌ها حتی در مقابل یک عذرخواهی ساده هم نکردند؛ دلیل آن به نظر شما چیست؟
فاطمه کبیسی: اگر آنان چنین رژیمی بودند که بخواهند عذرخواهی کنند قبل از آن مسئولیت این فاجعه را به عهده می‌گرفتند؛ بی‌مسئولیتی آنان چه مستقیم و چه غیر مستقیم فاجعه تأسف‌باری ایجاد کرده است.

به نظر من این حادثه احساسات ضد سعودی را روز به روز بیشتر می‌کند؛ هر چند آنان حامیان خاص خودشان را دارند؛ اما هر چه بیشتر می‌گذرد گروه‌های مسلمان بیشتر از آنان منزجر می‌شوند؛ چرا که این سعودی‌های هستند که گروه‌های تروریستی را در همه جای جهان کمک مالی و گروه‌های افراطی را در کشورهایی هم‌چون افغانستان و سوریه ایجاد می‌کنند و علت عدم عذرخواهی آنان نیز این است که اصولاً مسئولیت آن را به عهده نگرفته‌اند.


mwfpress: به نظر شما عکس‌العمل رسانه‌های غربی به این مسئله چه بوده است؟ آیا آن طور که شایسته بود به آن پرداخته شد یا خیر؟
مایکل: آنان به هیچ وجه تمام جوانب این فاجعه را نشان نداده‌اند. تا جایی‌که من از روزنامه‌های آلمانی، انگلیسی و آمریکای شمالی خبر دارم در کل از این فاجعه به عنوان یک اتفاق بد نام خبر می‌دهند و تاکنون به بیان آمار مجروحان و جان‌باختگان و عمق فاجعه نپرداخته‌اند. این واضح است که اگر آنان بخواهند تمام جوانب این مسئله را بازگو کرده و کل سناریو را شرح دهند حمایت کشورهای غربی از خاندان آل‌سعود فاش خواهد شد.

کشورهای غربی از نظر اقتصادی، تسلیحاتی، آژانس‌های اطلاعاتی عربستان را پشتیبانی می‌کنند، این کشورها در کنار صهیونیست‌ها از حامیان و بهتر بگوییم ارباب سعودی‌ها هستند.

آنیتا براکنر: من نیز با شما موافقم که پوشش خبری این فاجعه کافی نبود و دلیل آن را هم نفوذ لابی های آمریکایی و صهیونیستی بر روی رسانه ها می دانم.


mwfpress: رسانه‌های غربی قتل خبرنگار زن و فیلمبردارش و یا قتل سیاه‌پوستان در کلیسا و یا کشته شدن معدنچی‌ها در ترکیه را تحت پوشش کامل خبری قرار دادند؛ چرا درباره منا چنین اتفاقی نیفتاد؟
مایکل: در این‌باره می‌خواهم به مسئله مهمی که اتفاقاً در یکی از مقالات خود درباره مسئله منا و مسئله سقوط جرثقیل در مکه داشته‌ام اشاره کنم.

به نظر من این مسئله برای مخفی کردن عملیات سرویس‌های امنیتی اسراییل بوده است که در آن مقامات دولتی بلند پایه ایران کشته شده‌اند. آنان جمع گسترده‌ای از زائران را هدف قرار دادند تا در این میان بتوانند افراد مورد نظر خود را بکشند. مقامات عربستان بعد از بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند اگر برای شناسایی همه اجساد همکاری نکنند این واکنش شدید و خشن ایران را در پی خواهد داشت لحن خود را تغییر دادند.

در مورد سوال قبلی هم باید بگویم ما مدت زیادی است کودکان غرق شده آواره را می‌بینیم اما آنان یک مورد را بسیار بزرگ کردند و این باعث شد کل دنیا آن را ببینند اما هیچ تصویری از کشتار بیش از چهار هزار مسلمان نشان ندادند.

آنیتا براکنر: این دقیقا چیزی است که در قبال ۶۸ سال اشغال ظالمانه فلسطین توسط اسرائیل هم رخ داده است. آیا جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان توسط مجامع بین‌المللی و آمریکا محکوم شده است؟؟؟ مسلما خیر؛ آنان حتی این جنایات را به طور لفظی لفظی نیز محکوم نمی‌کنند.

از طرفی لابی‌های صهیونیستی با کنترل مالی رسانه‌ها پروژه اسلام‌هراسی را در غرب دنبال می‌کنند که این مسئله به نادیده گرفته شدن حقوق مسلمانان و کم اهمیت جلوه دادن آن ها منجر می‌شود.


علی ابراهیم‌نیا (مدیر ارتباطات بین‌المللی سایت): متأسفانه عربستان سعودی در بین کشورهای مسلمان به عنوان رهبر شناخته شده است. وقتی ما درباره عمومی بودن این فاجعه حرف می‌زنیم و عربستان را مقصر اصلی آن می‌دانیم بسیاری از مردم مسلمان آن را قبول نمی‌کنند.

من یک دوست تایلندی دارم که می‌گوید، مسلمانان آن چیزی را که عربستان به طور اشتباه در مورد خودکشی زائران ایرانی در خبرهای منتشر کرده است باور کرده‌اند. حال سوال من این است که اگر رسانه‌های غربی و عربی تلاش کنند واقعیت پشت پرده را نشان دهند آیا این به باورپذیری تقصیرات و سوء مدیریت عربستان از سوی مسلمانان کمک می‌کند؟

حسین الدیرانی: عربستان سعودی یکی از غول‌های رسانه‌ای جهان است. پس از وقوع این حادثه عربستان از تمام رسانه‌ها خواست به طور ویژه ایران و زائران ایرانی را متهم کنند، چرا که آنان می‌دانستند ایرانیان حتما بر روی این مسئله بسیار دقیق متمرکز خواهند شد.

در شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیس‌بوک و توئیتر نیز از سوی کاربران و شهروندان کشورهای حاشیه خلیج فارس حملات شدیدی علیه ایرانیان راه‌اندازی شد و حتی ایرانی‌ها را مشرک خوانده و تأکید کردند آنان نباید به حج بیایند.

این ایدئولوژی و تفکر که شیعیان به حج نروند دقیقاً آن چیزی است که سعودی‌ها می‌خواهند و شما نمی‌توانید آن را انکار یا مخفی کنید.

ما اتحاد همه امت اسلامی را می‌خواهیم در حالی‌که سعودی‌ها درست در مقابل ما می‌خواهند تفرقه‌افکنی کنند؛ چرا که این اتحاد به نفع آنان و اربابان صهیونیستشان نخواهد بود. سعودی‌ها و صهیونیست‌ها علیه ایران و علیه شیعیان ائتلاف تشکیل داده و خواهان تخریب آنان هستند.


مایکل: سعودی‌ها با بحران بسیار عمیقی رو‌به‌رو هستند و درگیری آنان با دیگر کشورهای خلیجی بسیار عمیق است.

عمان را در نظر بگیرید که در رابطه صلح‌آمیزی که با ایران داشت و در مسائلی مربوط به منطقه سیاست میانه‌ای را در پیش گرفت. حتی کویت زمانی علیه حملات تروریستی تکفیری‌ها موضع مخالف می‌گرفت و آن را محکوم می‌کرد که چنین چیزی موافق خواسته‌های رژیم سعودی نیست و بنابراین آنان مکانیسم‌های کنترلی شدید علیه منطقه خلیج فارس اعمال می‌کنند. بحران دیگر آنان درگیری در یمن است که باعث شده یمنی‌های مبارز به یک قهرمان تبدیل شوند.

این بحران‌ها باعث می‌شود سعودی‌هایی که به طور کامل از سوی غرب حمایت و تجهیز می‌شوند آن‌طور که باید برنده بازی نباشند. بسیاری از افسران آنان کشته می‌شوند و خسارات زیادی به آنان وارد می‌شود هر چه بیشتر می‌گذرد سوال‌های بیشتری درباره نقش سعودی‌ها درباره برگزاری مراسم حج مطح می‌شود.علی رغم کنترل گسترده سعودی‌ها بر روی رسانه‌ها ارتباط و هماهنگی آل سعود با صهیونیست‌ها بیشتر آشکار می‌شود.

بنابراین تلاش آنها برای فرافکنی علیه ایران بیشتر و گسترده‌تر می‌شود. حال چرا این تحرکات علیه ایران صورت می‌گیرد پاسخ واضح است؛ زیرا ایران یک کشور شیعی است و یک انقلاب عظیم در این کشور رخ داده است. ایران سردمدار ایجاد وحدت بین مذاهب گوناگون اسلامی است و اجازه نداده آمریکا و اسراییل این اتحاد را از بین ببرند؛ اما به نظر من در محاسبات خود دچار مشکل بزرگی شده‌اند چرا که ایران کشور بسیار قدرتمندی در منطقه است.

بسیاری از مسلمانان منطقه، نه تنها شیعیان بلکه مسلمانان سنی مذهب هم روز به روز هم‌دردی بیشتری با تراژدی و فجایع حوادث حج می‌کنند؛ انجمن‌های مسلمان در کشورهای غربی، مساجد و گروه‌های دانشجویی روز به روز سوالات بیشتری علیه سعودی‌ها مطرح می‌کنند، مسلمانان بیشتر و بیشتر خاندان سعودی را زیر سؤال می‌برند و این حقیقت که این خاندان هیچ ربطی به اسلام ندارد آشکارتر می‌شود.


mwfpress: عکس‌العمل مقامات غربی و مجامع بین‌المللی درباره این وقایع چه بوده و آیا آنان به قدر کافی به این مسئله اهمیت داده‌اند؟
فاطمه کبیسی: به نظر من خیلی بهتر می‌توانستند آن را نشان دهند. حتی شبکه‌های بسیار محافظه‌کاری هم‌چون فاکس‌نیوز به دلایلی حتی کوچک‌ترین اتهامی را علیه عربستان سعودی به کار نمی‌برد.

عربستان سعودی در تضیع حقوق زنان مقام نخست را دارد و کم‌ترین بهایی برای حقوق‌بشر قائل نمی‌شود و این شامل دار زدن دسته‌جمعی و جدا کردن سر متهمان و بسیاری اعمال ضد انسانی دیگر هم می‌شود.

هم محافظه‌کاران، هم جمهوری‌خواهان هر دو از اسلام متنفر هستند و هیچ‌کدام عربستان را به دلیل این جنایات ضد بشری محکوم یا سرزنش نمی‌کنند. پس به نظر من رسانه‌ها تا حدی افکار عمومی را متأثر می‌کنند و مردم چیزی را بخواهند باور می‌کنند.

عربستان یکی از متحدان اصلی آمریکاست، بنابراین حتی اگر شواهد و مستندات نشان دهد که عربستان ضد حقوق بشر است اقدامی علیه عربستان انجام نمی‌شود و این دو رویی آشکار آمریکا را نشان می‌دهد.


mwfpress: به نظر شما آیا جنگ عربستان در یمن می‌تواند دلیلی برای بی‌توجهی سعودی‌ها در کنترل مراسم حج در منا باشد؟ آیا ارتباطی بین جنگ در یمن و کوتاهی عربستان سعودی در منا و مکه وجود دارد؟
حسین الدیرانی: به نظر من از هر دو حادثه سعودی‌ها می‌خواستند از ایران انتقام بگیرند. چرا که در سوریه و در مورد برکناری رییس‌جمهور بشار اسد شکست خوردند و در یمن نیز پس از شش ماه حمله و بمباران نتیجه‌ای به دست نیاوردند. همچنین آنها می‌خواهند ایران را تحریک کنند تا در صورت حمله نظامی ایران بتوانند جلوی توافق هسته‌ای را بگیرند. به نظر من این یک اقدام و طرح مشترک از سوی اسراییل و عربستان برای به شکست کشاندن توافق هسته‌ای با ایران است.

سعودی‌ها دریافته‌اند که کنترل بر بسیاری از مناطق را از دست داده‌اند و در بسیاری از جبهه‌ها شکست خورده‌اند. به ویژه که مردم روز به روز بیشتر متوجه می‌شوند که اسراییل بنیان‌گذار و حامی ایدئولوژیکی و تسلیحاتی داعش بوده است. سعودی‌ها کنترل بر یمن، سوریه، لبنان و بسیاری از مناطق را از دست داده‌اند.


مایکل: به نظر من هم سعودی‌ها با مشکلات عمیقی رو به رو هستند و حامیان شیطان صفت غربی آنها باید بیشتر و بیشتر برای بقای این رژیم سرمایه‌گذاری کنند. ائتلاف وهابیت و صهیونیسم، ائتلاف ریاض و تل‌آویو روز به روز بیشتر آشکار می‌شود. من معتقدم شبکه‌های مردمی مثل همین گروه ما باید منسجم‌تر عمل کنند تا بتوانند اسرایل و سعودی‌ها را بیشتر آشکار کنند.

ما باید اثر سوء اطلاعات ناصحیحی که از سوی رسانه‌های غالب به مردم داده می‌شود با بیان بیشتر حقایق از بین ببریم همان طور که می‌دانید من یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای هستم و تجربه به من ثابت کرده است اگر به طور مداوم و بی‌وقفه حقایق را برای مردم آشکار کنیم و کاری کنیم که مردم حقایق را بفهمند واقعیت‌ها کم کم پدیدار می‌شوند.

آنیتا براکنر: سعودی ها ماه ها است که در حال کشتار وحشیانه مردم یمن و هزاران زن و کودک بی دفاع یمنی هستند. حس انتقام یمنی‌ها از آل سعود روز به روز در حال افزایش است. سعودی‌ها آشکارا ظلم می‌کنند و در بسیاری از جهات دقیقا از تکنیک‌هایی که صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان به کارمی‌برند را استفاده می‌کنند.

mwfpress: آینده دولت عربستان به ویژه بعد از این جنایات جنگی و کوتاهی در مورد حقوق بشر در یمن و منا را چگونه می‌بینید؟
مایکل: به نظر من سعودی‌ها در جبهه‌های مختلفی گرفتار شده‌اند. سرنوشت آنها در سوریه است آنها در برکناری بشار اسد شکست خورده‌اند. سرنوشت آنها در یمن خواهد بود. چرا که برادران و خواهران یمنی سعودی‌ها را شکست خواهند داد. سرنوشت آنها توسط ایران رقم خواهد خورد. چرا ایران یک قدرت منطقه‌ای بسیار مهم است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. سرنوشت آنها توسط کشورهای دیگر خلیج رقم خواهد خورد که هر یک علائمی از خودشان داده‌اند که نمی‌خواهند در باتلاقی که سعودی‌ها آنها را به آن سمت می‌کشانند گرفتار شوند.

ما نباید این حقیقت را نادیده بگیریم . نارضایتی در میان خود سعودی‌ها وجود دارد. شما شیعه هستید برادر نمرالنمر را فراموش نکنید. ایشان تنها یک سمبل نارضایتی از سعودی‌ها نه تنها در میان شیعیان بلکه در میان مردم ناراضی از حاکمان رژیم سعودی هستند.

مسئله دیگری که نباید فراموش کنیم مسئله اقتصادی است چرا که همه فکر می‌کنند عربستان سعودی ثروت زیادی دارد؛ اما در حقیقت حتی آنها هم به دلیل صرف مقدار زیادی پول برای سرکوب‌های داخلی (آمار آن در دسترس است) و جنگ یمن و سرکوب انقلابیون بحرین به کمبود منابع رسیده‌اند.

به نظر من عربستان سعودی فردا به هیچ عنوان عربستان امروز یا دیروز نخواهد بود.


mwfpress: به نظر شما مردم و نهاد‌های بین‌المللی و سازمان‌های مردم‌نهاد در این رابطه چه کاری می‌توانند انجام دهند؟
فاطمه کبیسی: به نظر من آنها باید از کشورهایی که منجر به مرگ هزاران نفر شده‌اند مطالبه‌گری داشته باشند. به عنوان مثال ایالات متحده آمریکا همین اواخر با مسئله تیراندازی در دانشگاه مواجه بوده است؛ ۱۷ نفر مستقیم آسیب دیده‌اند، ۱۰ نفر کشته و ۷ نفر مصدوم شده‌اند.

در مورد عربستان هزاران نفر جان باخته و خدا می‌داند چندین نفر مصدوم شده یا آسیب دیده‌اند و بسیاری هم ناپدید شده‌اند. آنها حتی اهمیتی هم به این مسئله نمی‌دهند که بزرگ‌ترین واقعه مسلمانان یعنی حج از امنیت کافی برخوردار نیست. شما نمی‌توانید از این پس روی عربستان برای مراسم حج اعتماد کنید.

به نظر من اگر تمام دنیا تلاش کند و عربستان را متهم به بی‌کفایتی کند و در این راه همه هم صدا شوند سعودی‌ها ناچارند که پاسخ بدهند. مانند رهبر ایران که در سخنرانی‌های خود بر لزوم پاسخگویی عربستان وهمکاری این کشور برا پیدا شدن اجساد کشته شده گان تاکید کرده‌اند.

ممکن است افرادی پیدا شوند که ما را از این کار بازدارند و آن را ناصحیح قلمداد کنند. برای اکثریت مردم به ویژه در غرب جان مسلمانان اهمیت زیادی ندارد.

فاطمه محمدی‌نژاد (سردبیر انگلیسی): آیت الله خامنه‌ای چند روز پیش طی یک سخنرانی به عربستان سعودی در خصوص بی‌احترامی به اجساد قربانیان هشدار داد که درغیر این صورت پاسخ ایران خشن و سخت خواهد بود. از آن روز لحن و رفتار عربستان تغییر کرد.

محمد نصرتی (مدیر سایت): من در رابطه با سخنان رهبر ایران نکاتی را عرض می‌کنم. ما شاهد آن بودیم که عربستان در روزهای نخست هیچ توجهی درباره مسوولیت خود نداشت و حاجیان را مقصر اعلام کرده و کسانی را که پیگیر حقوق خود و پیدا کردن حاجیان گمشده بودند را به سیاست کاری متهم کرد.
وزیر خارجه عربستان هم کار را تا جایی پیش برد که گفت ایران شایستگی اظهارنظر درباره فاجعه منا را ندارد و ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

بی مسوولیتی عربستان تا جایی بود که بسیاری از حاجیان را در حالی که بیهوش و مصدوم بودند به سردخانه منتقل کردند و در آنجا جان دادند. شمار قربانیان فاجعه منا بسیار کم اعلام شد حتی یک دهم آمار واقعی.

در این حال بود که رهبر انقلاب اسلامی با یک تهدید به موقع گفتمان را عوض کرد در نتیجه خود مسئولان عربستان پیشنهاد داده‌اند که با مسوولان ایرانی جلسه بگذارند و پیگیر مسئله حجاج شوند.

حال من می‌خواهم این مسئله را به مسائلی کلان‌تر تعمیم دهم. عربستان در سال‌های اخیر نشان داده هیچ تعهدی نسبت به اسلام، قرآن، حقوق بشر و دموکراسی و عدالت و سایر قوانین بین‌المللی ندارد.

همان طور که دوستان اشاره کردند حمایت از گروه‌های تروریستی، اشغال بحرین و حمله به یمن همگی از اقدامات عربستان سعودی بوده است. وقتی رهبر انقلاب با زبان تهدید با عربستان صحبت کرد ما مشاهده کردیم که گفتمان و رفتار سعودی‌ها کاملا عوض می‌شود و من مطمئن هستم روزی مردم منطقه هم گفتمان خود را عوض خواهند کرد و خشم انقلابی مردم منطقه جلوی این رژیم را خواهد گرفت. منتظر اون روز هستیم.


حسین الدیرانی: به نظر من هشدار رهبر ایران به آمریکا بوده است. دولت آمریکا عربستان را متقاعد کرد تا با ایران همکاری کند. هر چند عربستان خود را خیلی بزرگ و مهم می‌شمارد؛ اما در واقع دست‌آموز آمریکا است. هشدار رهبر که خدا حفظشان کند و عمر طولانی به ایشان عطا فرماید آمریکا را بر آن داشت تا به عربستان دستور همکاری بدهد، چرا که سعودی‌ها خود اعتقادی به اسلام و حقوق بشر ندارند که بخواهند چنین همکاری در این رابطه با ایران داشته باشند.

مایکل صحبت پایانی شما را می‌شنویم
مایکل: سعودی‌ها هیچ چیزی نیستند. اگر آن‌ها بر روی کار هستند برای این است که اربابانشان چنین چیزی می‌خواهند. اربابان سعودی‌ها هم در واشنگتن، لندن، برلین و تل آویو هستند.

فاطمه کبیسی: انسان‌ها باید ازاد باشند و از قیود دولت‌های ظالم رها شوند و عربستان سعودی نمونه زیر پا گذاشتن این آزادی است. دستگیری شیخ نمر یک نمونه کامل از این سرکوبگری‌ها است. سعودی‌ها مدت‌ها است که می‌خواهند ایشان را بکشند؛ چرا که وی نمونه قیام در برابر آنان است.

سعودی‌ها فکر می‌کنند که اگر شیخ نمر را به دلیل عقایدش بکشند می‌توانند انقلاب مردم را تحت کنترل درآورند. سعودی‌ها فهمیده‌اند مردم دیگر از آن‌ها حمایت نمی‌کنند. ان‌شالله بزودی مردم عربستان علیه دولت سعودی قیام خواهند کرد و می‌فهمند دیگر نباید حامی اسرائیل و صهیونیسم و آمریکا باشند..
Share/Save/Bookmark