گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم

مجموعه پوستر: رهبرانقلاب: امروز دنیا قربانیان #کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمیکند؟

پوستر: خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی ادامه دارد

پوستر: لجبازی و دعوای کودکانه دونالد ترامپ و نانسی پلوسی

مجموعه پوستر: تحریم حامیان اسرائیل

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

گفتگو با «میشل اسپرینگمن» درباره معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل + فیلم

ویدئو کلیپ: تفاوت زندگی در اسرائیل و فلسطین

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: رمضان در یمن

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

پوستر: خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان

پوستر: تحریم‌های آمریکا در بحبوحه کرونا تروریسم پزشکی است

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

نظرسنجی: به نظر شما راه حل نهایی مسئله فلسطین کدام است؟

پوستر: یک جمله در وصف این عکس بنویسید...

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: پایان اشغالگری نزدیک است

جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
کد مطلب: ۸۲۷۲۱
داخلی آرشيو خبر صفحه الجزایر
الجزایری‌ها برای نهمین جمعه پیاپی تظاهرات کردند
الجزایری‌ها برای نهمین جمعه پیاپی تظاهرات کردند
الجزایری ها امروز(جمعه) برای نهمین جمعه پیاپی و در اعتراض به وضعیت موجود این کشور و برکناری دیگر افراد نظام سابق این کشور تظاهرات می کنند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، شفقنا به نقل از القدس العربی نوشت، مردم الجزایر که از بیست و دوم فوریه تظاهرات خود را در خیابان ها و شهرهای مختلف این کشور از سر گرفته اند، امروز برای نهمین هفته پیاپی به خیابان ها می آیند تا به اهداف مورد نظر خود پس از کناره گیری عبدالعزیز بوتلفلیفه دست یابند.

تظاهرات مردم الجزایر تاکنون باعث کناره گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» از قدرت و انصرف وی از کاندیداتوری دوباره برای ریاست جمهوری این کشور شده است.

همچنین مقامات الجزایر هفته جاری در پاسخ به اعتراضات مردمی، «الطیب بلعیز» رئیس شورای قانون اساسی این کشور را که از افراد نزدیک به عبدالعزیز بوتفلیقه به شمار می رفت، تغییر دادند.

الجزایری ها همچنین خواهان برکناری «عبدالقادر بن صالح» رئیس دولت انتقالی و «نورالدین بدوی» نخست وزیر این کشور هستند.

براساس این گزارش، بلعیز در سال ۲۰۱۳ میلادی و زمانی که بوتفلیقه هشتاد روزبه دلیل سکته مغزی در یکی از بیمارستان های پاریس به سر می برد، با آغاز اقدامات مربوط به برکناری رئیس جمهور به دلیل وضعیت جسمی مخالفت کرده بود. این درحالی بود که فقط وی به عنوان رئیس شورای قانون اساسی از چنین اختیاری برخوردار بود.
الجزایری ها امروز(جمعه) برای نهمین جمعه پیاپی و در اعتراض به وضعیت موجود این کشور تظاهرات می کنند.

رفتن بلعزیز تاکیدی بر این قضیه است که معترضان پس از هر جمعه به امتیاز تازه ای دست می یابند بنابراین به نظر می رسد که برکناری وی برای آرام کردن تظاهرات کنندگانی که خواهان رفتن تمامی شخصیت های نزدیک به بوتفلیقه هستند، کافی نیست.

معترضان همچنان با اداره مرحله انتقالی توسط شخصیت های وابسته به بوتفلیقه بویژه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در نود روز براساس قانون اساسی این کشور مخالفند.

ارتش الجزایر که پس از کناره گیری عبدالعزیز بوتفلیقه به قلب بازی سیاسی در الجزایر بازگشته، از طبقه سیاسی ضعیفی که در برابر معترضان ایستاده اند، حمایت می کند.

اگر چه «احمد قاید صالح» رئیس ستاد کل ارتش الجزایر اعلام کرده که ارتش به قانون اساسی احترام می گذارد، اما نقش نهادهای نظامی در مرحله انتقالی پس از بوتفلیقه سوالات زیادی را در الجزایر برانگیخته است.
ادامه اعتراضات در الجزایر-مردم خواهان کناره گیری افراد نزدیک به بوتفلیقه هستند

دعوت رئیس جمهور موقت به گفتگوی فراگیر ملی/ مخالفت معترضان

از سوی دیگر نهاد ریاست جمهوری الجزایر روز پنج شنبه از احزاب، شخصیت های سیاسی و سازمان های این کشور خواست در گفتگوی جامع ملی به هدف بررسی راههای گذار از بحران کنونی این کشور مشارکت کنند.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، منابع حزبی در الجزایر اعلام کرده اند که نهاد ریاست جمهوری در این کشور از همه احزاب سیاسی خواسته اند دوشنبه آینده در گفتکوی ملی زیر نظر عبدالقادر بن صالح نخست وزیر موقت شرکت کنند تا درباره بحران کنونی این کشور گفتگو کنند.

منابع آگاه می گویند: هدف از این نشست، رایزنی درباره اوضاع سیاسی کنونی و نحوه هموار کردن مرحله انتقالی پس از برکناری عبدالعزیز بوتفلیقه و ریاست جمهوری موقت عبدالقادر بن صالح براساس قانون اساسی است.

از سوی دیگر شبکه النهار نزدیک به نهاد ریاست جمهوری الجزایر در این باره گزارش داد: بن صالح از ۱۰۰ شخصیت ملی برای رایزنی و ایجاد وضعیت شفاف جهت آماده شدن برای انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور که قرار است تابستان آینده برگزار شود، دعوت کرده است.
حمد قائد، فرمانده ارتش، در کنار عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر

دعوت به تحریم گفتگوی ملی از سوی بزرگترین حزب اسلامی الجزایر

با این حال «جنبش جامعه سالم» (بزرگترین حزب اسلامی الجزایر) روز پنج شنبه به تحریم گفتگوی ملی که بن صالح خواستار برگزاری آن شده، دعوت کرده است.

این جنبش در بیانیه ای عنوان کرد که از ریاست جمهوری این کشور دعوتنامه ای برای حضور در این جلسه دریافت کرده اما اعلام می کند که هرگز در این نشست شرکت نخواهد کرد و از همه احزاب سیاسی و مدنی می خواهد این نشست را تحریم کنند.

حزب مذکور در بیانیه خود برگزاری چنین نشستی را تجاوز به اراده ملی و بحرانی تر کردن اوضاع دانسته است.
نهاد ریاست جمهوری در این کشور از همه احزاب سیاسی خواسته اند دوشنبه آینده در گفتکوی ملی زیر نظر عبدالقادر بن صالح شرکت کنند

معترضان رئیس جمهوری موقت را هم نمی خواهند

تظاهرات بزرگ مردم الجزایر پس از انتصاب عبدالقادر بن صالح، به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور همچنان ادامه دارد. معترضان که رئیس جمهوری جدید را از نزدیکان عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری مخلوع الجزایر می دانند خواستار توقف دخالت ارتش در امور اجرایی و برچیده شدن کامل ساختار کنونی حاکمیت در کشورشان هستند.

به نقل از یورونیوز، دعوت به تداوم اعتراض ها و شرکت در تظاهرات، ساعاتی پس از انتصاب عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهوری موقت الجزایر به طور گسترده در بین معترضان منتشر شدو از آن زمان تاکنون اعتراضات علیه رئیس جمهور موقت هم ادامه دارد.
عبد القادر بن صالح رئیس جمهور موقت الجزایر

براساس این گزارش، رئیس جمهوری موقت الجزایر یکی از مخاطبان اصلی شعارهایی است که در اجتماع بزرگ معترضان به دستگاه حاکمه سر داده می شد. به اعتتقاد معترضان، او جدا از اینکه برآمده از سیستم حکومتی تحت نفوذ ارتش و منتصب به ریاست مجلس از سوی بوتفلیقه است به دلیل دارا بودن ملیت مراکشی نیز از نظر قانون اساسی صلاحیت تصدی سمت ریاست جمهوری را ندارد.

دلیل آغاز اعتراضات در الجزایر

الجزایر از روز بیست و دوم فوریه به صحنه اعتراض های گسترده مردم این کشور در مخالفت با پنجمین نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شد.

به نقل از الجزیره، معترضان که پس از انصراف بوتفلیقه و سپس استعفای وی از سمت ریاست جمهوری در اوایل ماه جاری میلادی همچنان مصمم به ادامه حرکت اعتراضی خود هستند حالا دیگر تغییر فرد حاکم رضایت آنها را جلب نمی کند.

استعفای عبدالقادر بن صالح، پایان سیستم حکومت مبتنی بر نفوذ نظامیان و تشکیل یک نظام دمکراتیک و آزاد از جمله خواسته های جدید معترضان الجزایری است.

عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور ۸۲ ساله الجزایر پس از ۲۰ سال و در پی تظاهرات پیوسته و پرشمار مخالفین، در شامگاه دوشنبه ۱ آوریل استعفا کرد.

مطابق ماده ۱۰۲، در صورتی‌که رئیس‌جمهور نتواند وظایفش را به علت بیماری انجام دهد، شورای قانون اساسی تشکیل جلسه داده و می‌تواند به مجلس پیشنهاد دهد که رئیس‌جمهور در انجام وظایف خود ناتوان است.

در این شرایط مجلس می‌تواند با اکثریت دوسوم رئیس‌جمهور را عزل کند و رئیس‌ مجلس را برای مدت ۴۵ روز به جای او بگمارد تا وی مقدمات برگزاری انتخابات را آماده کند.
در الجزایر از بن صالح، بدوی و بلعیز به عنوان «باهای سه گانه ” تعبیر می کنند و مخالف حضور آنها در مدیریت مرحله انتقالی هستند

استعفای رئیس‌جمهوری الجزایر

پس از کش و قوس های فراوان، رئیس جمهوری ویلچرنشین الجزایر که دلیل اصلی برگزاری اعتراضات در کشورش به شمار می رود، ۱۳ فروردین سال جاری در نهایت از منصب خود استعفا داد.

به نقل از بخش عربی خبرگزاری آناتولی ترکیه (AA)، بوتفلیقه پس از ۲۰ سال حکمرانی در الجزایر، شامگاه سه شنبه ۱۳فروردین تحت فشار قیام مردمی بی سابقه در تاریخ این کشور و پشتیبانی فرماندهی ارتش از آن، از منصب خود استعفا داد.
عبدالعزیز بوتفلیقه در روز ۳ آوریل استعفای خود را تسلیم رئیس مجلس این کشور کردعکس از رویترز

بنا بر این گزارش، بوتفلیقه در نامه استعفای خود خطاب به رئیس شورای قانون اساسی الجزایر آورده بود: باعث افتخار است که به صورت رسمی به اطلاع شما برسانم که تصمیم گرفتم مسئولیت خود به عنوان رئیس جمهوری را از تاریخ امروز سه شنبه ۲۶ رجب ۱۴۴۰ هجری مطابق با دوم آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی به پایان برسانم.

در ادامه نامه استعفای رئیس جمهوری الجزایر همچنین آمده بود: هدف من از اتخاذ این تصمیم مبتنی بر باور و آینده نگری، کمک به آرامش درونی و ذهنی شهروندان است تا بتوانند به صورت گروهی الجزایر را به آینده بهتری منتقل کنند که به طور مشروع به دنبال آن هستند.

بوتفلیقه در این باره تاکید کرده بود: برای پیشگیری و کنترل آزار و اذیت های لفظی که متاسفانه وضعیت کنونی را آلوده کرده و همچنین برای جلوگیری از تبدیل آن به لغزش های وخیم در قبال تامین حفاظت از افراد و دارایی ها که همچنان از اختیارات اصلی دولت می باشد، این تصمیم را گرفتم.


رئیس جمهوری مستعفی الجزایر همچنین خاطر نشان ساخت: این تصمیم بیانگر اعتقاد من به یک الجزایر عزتمند و شرافتمند است که در جایگاه خود قرار بگیرد و به تمامی مسئولیت های خود در جامعه بین الملل نیز عمل کند؛ در همین راستا نیز با استناد به اختیارات قانونی خود، اقدامات مورد نیاز برای پایداری کشور و فعالیت درست نهادهای آن در دوره انتقالی منجر به انتخاب رئیس جمهوری جدید را اتخاذ کردم.

بوتفلیقه در پایان نیز عنوان کرد: خداوند عز و جل شاهد طرح ها، اقدامات، تلاش های و فداکاری هایی است که برای قرار گرفتن در سطح اعتماد مورد نظر فرزندان کشورم انجام دادم جایی که در حد توان خود برای تقویت ستون های وحدت ملی، استقلال و توسعه کشور و تحقق آشتی میان خود و با هویت و تاریخ خود تلاش کردم؛ برای ملت سرافراز الجزایر بهترین ها را آرزو می کنم.
Share/Save/Bookmark