پوستر: ترامپ نژادپرست

پوستر: کشف بالن آتش‌زای آمریکایی در زمین‌های کشاورزی سوریه

پوستر: امام خمینی(ره): باید نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین در تمام عالم گسترده شود

پوستر: نژادپرستی در آمریکا ادامه دارد...

پوستر: آمریکا بدون روتوش

گفتگو با مکس پری درباره وحشیگری پلیس آمریکا

پوستر: تیتر: فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید در پی اعتراضات مردم

پوستر: ولیعهد سعودی وقت و هزینه زیادی را صرف بازی‌ رایانه‌ای می‎‌کند

پوستر: ترامپ، ارتباط آمریکا را با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع کرد

پوستر: نژادپرستان بزرگ قرن 21

ویدئو کلیپ: قضاوت با شما...

ویدئو کلیپ: اقتدار دریایی از خلیج فارس تا دریای کارائیب

گفتگو با دکتر میشل جونز درباره مسئله اقدامات ضد انسانی اسرائیل+ فیلم

پوستر: آزادی فلسطین، هدف اصلی محور مقاومت

پوستر: همه دستاوردهای ترامپ در مقابله با ایران

پوستر: نژادپرست

نظرسنجی: کدامیک نژادپرست‌تر هست؟

پوستر: رژیم‌های نژادپرست

نظرسنجی: آیا با حذف اسرائیل موافقید؟

پوستر: اخطار توئیتر به ترامپ به‌خاطر طرح ادعاهای نادرست

يکشنبه ۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۷
کد مطلب: ۶۰۱۴۸
۲ نظر
داخلی آرشيو گزارش صفحه بیداری اسلامی
کنفرانس آنلاین بررسی نامه امام خامنه‌ای با حضور فعالان خارجی
قسمت هشتم مجموعه The Fact
کنفرانس آنلاین بررسی نامه امام خامنه‌ای با حضور فعالان خارجی
در این قسمت از مجموعه ویدئوکنفرانس‌های The Fact با حضور آنلاین فعالان و نخبگان غربی به بررسی ابعاد مختلف نامه دوم امام خامنه‌ای به جوانان غربی پرداختیم.
هشتمین قسمت از مجموعه کنفرانس‌های سایت جبهه جهانی مستضعفین با موضوع «نامه دوم امام خامنه‌ای» با حضور چند تن از فعالان آمریکایی، آلمانی و عراقی برگزار شد.


میهمانان این کنفرانس:
* خانم فاطمه کبیسی (Fatima Kobeissi)، فعال بین‌المللی ساکن آمریکا
* آقای مایکل اوپرسکالسکی(Michael Opperskalski)، تحلیل‌گر مسائل سیاسی از کشور آلمان
* آقای کالب تود مائوپین (Caleb Todd Maupin) / روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی آمریکایی و از اعضای Workers World Party & Fight Imperialism – Stand Together
* خانم زینب الجواهری فعال مذهبی از عراق
* خانم آنیتا براکنر (Anita Bruckner) فعال حقوق بشری آمریکایی ساکن اتریش و از حامیان فلسطین


در ادامه متن مباحث مطرح‌شده در این کنفرانس را مشاهده می‌کنید:

mwfpress: به نظر شما اهمیت نامه رهبر ایران به ویژه پس از حوادث پاریس چیست؟

مایکل اوپرسکالسکی: اهمیت این نامه وقتی آشکار میشود که آنرا با دقت مطالعه کنید، چرا که در آن به مسائل مختلفی اشاره شده است که اولین نکته خطاب قرار دادن جوانان است.

همانطور که همه می‌دانیم، جوانان آینده هر کشوری هستند و ممکن است در آینده‌ای که در دست این جوانان است دوستی اتفاق بیافتد؛ اما جوانان و آینده از سوی عقاید و فعالیت‌های تکفیری، اسلام هراسی و سازمان‌های کاپیتالیستی غربی و اروپایی که با پرورش عقاید پوچ ماتریالیسستی، در معرض خطری جدی قرار دارند.

مایکل اوپرسکالسکی

به نظر من این نامه یک شروع خوب برای ساختن پل‌های ارتباطی است؛ اما دشمنان انسانیت با تمام قوا می‌کوشند تا این نامه و اخبار مربوط به آن را سرکوب کنند.

رسانه‌های غالب در جهان تقریباً در قبال این نامه سکوت اختیار کرده‌اند و تا جائی‌که من اطلاع دارم رژیم وهابی تکفیری سعودی بسیار تلاش می‌کند تا با صرف پول‌های فراوان، مردم از محتوای این نامه مطلع نشوند و دقیقاً همین مطلب ارزش این نامه را نشان می‌دهد.

آنیتا براکنر: به نظر من این نامه باید در سطح وسیعی منتشر شده و به دست همه مردم دنیا برسد. از شما متشکرم که من را از وجود چنین نامهای مطلع کردید.
نویسنده نامه مطمئنا شخصی بسیار زیرک و متفکر بوده که واقعا میدانسته چه میگوید. ما باید با انتشار این نامه در سطحی وسیع به مردم دنیا متذکر شویم که مسلمانان در چه شرایطی به سر میبرند و چه حسی دارند.


mwfpress: به نظر شما چرا این نامه خطاب به جوانان نوشته شده است؟
زینب الجواهری: آیت‌الله خامنه‌ای جوانان را خطاب قرار داده‌اند؛ چرا که آنان آینده ملت‌ها هستند‌؛ اسلام باید از کج فهمی‌ها آزاد شود‌.؛ ما باید سوء تفاهم‌ها درباره اسلام را برطرف کنیم‌.

رسانه‌‌های فاسد و دولت‌‌های غربی سعی کرده‌اند تا چهره واقعی اسلام را مخفی نگه دارند‌ و ما باید روح اصلی اسلام که همانا صلح است را به مردم دنیا نشان دهیم.

فاطمه کبیسی: به نظر من این یک استراتژی ویژه است‌. همانطور که می‌دانید داعش نیز جوانان را هدف قرار می‌دهد و سعی می‌کنند جوانان را اغوا کند‌. آنان جوانان را فریب می‌دهند و با ارائه تصویری نادرست از اسلام تلاش می‌کنند آن‌ها جذب تفکرات خود کنند‌. این نامه به جوانان می‌گوید خیر، به جز این اسلام که توسط داعش معرفی می‌شود اسلام واقعی نیز وجود دارد که در آن شما لازم نیست با همه مخالف باشید و این‌قدر خشن باشید و یا برای اثبات ایدئولوژی خود دیگران را بکشید‌؛ کاری که هم اکنون داعش انجام می‌دهد.

کالب تود مائوپین: به نظر من جوانان به دلیل شرایط سنی بیشتر اهل تحقیق هستند و در آمریکا افراد مسن و جوانان شرایط متفاوتی دارند و دلیل آن هم شرایط اقتصادی است.

کالب تود مائوپین

جوانان آمریکایی نسبت به والدینشان شرایط اقتصادی بدی را تجربه می‌کنند؛ بنابراین به دنبال تغییر این شرایط هستند و علاوه بر این جوانان بیشتر مسائل را تحلیل می‌کنند و با دقت بیشتری به دنبال یافتن حقیقت هستند، بنابراین اگر حقیقتی گفته شود جوانان بیشتر از آن استقبال می‌کنند.


mwfpress: آیا به نظر شما گفتن این حقایق و تناقضات غربی توسط شخصی مانند آیت‌الله خامنه‌ای می‌تواند در تغییر اذهان مردم مؤثر باشد یا فکر می‌کنید چنین مطالبی باید از سوی اشخاص دیگری یا در کشورهای دیگر گفته شود؟
فاطمه کبیسی: در میان کسانی‌که به ایشان احترام می‌گذارند و یا کسانی‌که ایران و ایدئولوژی آن را می‌شناسند و می‌دانند این کشور توسط کشورهای غربی مورد ظلم قرار گرفته است، مسلماً تأثیر گذار است‌؛ اما در میان مخاطبان کسانی وجود دارند که واقعاً فرق بین ایران و عربستان را نمی‌دانند و فکر می‌کنند این دو کشور یک جور عمل می‌کنند‌.

مایکل اوپرسکالسکی: سرپرستی رسانه‌ها در کشورهای مختلف اروپایی از قبیل آلمان، انگلیس، فرانسه و اسپانیا یکسان است و فرقی میان آن‌ها نیست.

خط اصلی همه آن‌ها علیه ایران، سوریه و  جنبش‌‌های اصیل اسلامی است‌، هم‌چنین همه آن‌ها رویکرد اسلام‌هراسی را دنبال می‌کنند که نیروهای فاشیستی جدیدی را در سراسر اروپا فعال کرده است‌.

رسانه‌ها در اروپا همواره به مسلمانان و مهاجران حمله می‌کنند‌، بنابراین همانطور که می‌بینید رسانه‌ها در اینجا تمایلی برای پرداختن به مسائلی مانند این نامه را ندارند.

فاطمه کبیسی: به نظر من کسی که از سیاست مطلع باشد و علم آن را داشته باشد می‌داند که بین داعش و اسلام واقعی که بقیه مسلمانان به آن معتقدند فرق وجود دارد.


اما به این تناقضات خیلی اشاره نمی‌شود‌، به نظر من اشخاص زیادی نیستد که پرده ابهامات را به این وضوح کنار بزنند و حقیقت را این چنین بیان کنند.

کالب تود مائوپین: بله، مطمئناً مؤثر خواهد بود، چرا که جوانان نسبت به رهبران سیاسی ظرفیت بیشتری برای بررسی و کشف حقایق دارند.

به نظر من این‌که رهبر کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران جوانان را خطاب قرار می‌دهند و آنان به تفکر و تحقیق درباره حقایق امور دعوت می‌کند، فوق‌العاده مهم است؛ به ویژه این‌که در آمریکا افکار مردم توسط دولت و رسانه‌ها کنترل می‌شود.


mwf press: طبق این نامه، اولین قدم در ایجاد صلح و امنیت از بین بردن خشونت در دیدگاه‌ها و اذهان است نظر شما درباره این نکته چیست؟
زینب الجواهری: مردم باید بدانند می‌توانند با وجود تفاوت‌‌های قومی، زبانی و مذهبی در کنار یکدیگر زندگی کنند‌.

زینب الجواهری
ما می‌توانیم در صلح زندگی کنیم‌ و لزوما نباید کسی را که با ما تفاوت دارد بکشیم‌ و رهبر ایران با این جمله می‌خواهد بگوید انسان‌ها جدا از تفاوت‌هایشان می‌توانند در کنار هم با صلح و دوستی زندگی کنند‌، چرا که همه ما انسان هستیم.

فاطمه کبیسی: به نظر من دو نوع خشونت‌طلبی وجود دارد‌؛ یک نوع مانند خشونتطلبی داعش است؛ کسانی که آن‌ها را سازمان‌دهی می‌کنند‌ با اعمال سیاست‌هایی جوانان را به کشت و کشتار تشویق می‌کنند و سلاح در اختیارشان قرار می‌دهند.

نوع دیگر تفکراتی که زمینه این جنایات را فراهم می‌کند. ما باید سیاست‌هایی را که با دوستی با عربستان سعودی عقاید وهابیت را گسترش داده و زمینه این کشتارهای خونین را فراهم می‌کنند، تغییر دهیم‌؛ سیاست‌‌های امپریالیستی آمریکا که طبق آن بدون هیچ دلیلی به عراق و افغانستان حمله کردند.

مایکل اوپرسکالسکی: من به تازگی در یکی از روستا‌‌های مسیحی‌نشین جنوب لبنان بودم و با یک کشیش مسیحی صحبت کردم‌، روستای همسایه آنان یک روستای مسلمان‌نشین بود که بسیار هم طرفدار حزب‌الله بودند‌.

من از آن کشیش مسیحی پرسیدم شما با این مسلمانان مشکلی ندارید؟ او در پاسخ گفت نه دیگر مشکلی نداریم‌؛ چرا که سال‌ها پیش یک حزب فاشیستی در لبنان فعال بود که خشونت‌‌های زیادی را سازمان‌دهی می‌کرد‌؛ اما پس از پیروزی حزب‌الله ما با صلح و آرامش زندگی می‌کنیم‌. در آن‌جا یک کشیش مسیحی و یک مسلمان نه تنها به عنوان همسایه که به عنوان برادر با هم زندگی می‌کنند.

این چیزی است که باید در اروپا هم اتفاق بیفتد‌. در همه جای اروپا مردمانی از مذاهب گوناگون مسیحی، مسلمان و هندو با هم زندگی می‌کنند‌. مشکل وقتی پیدا می‌شود که یک عامل بیرونی دخالت می‌کند‌.

مشکل بیرونی در این جوامع فاشیست‌هایی هستند که از تفاوت‌های بین همه انسان‌ها سوء استفاده می‌کنند و آن را خطرناک جلوه می‌دهند‌.

عامل مخرب دیگر همین نیروهای تکفیری هستند‌، عوامل شناسایی شده در حادثه پاریس همگی در فرانسه متولد شده بودند‌ و از خاورمیانه به پاریس نرفته بودند‌؛ اما در فضایی سراسر تنفر، فقر و انزوا پرورش یافته بودند و در نتیجه به سگ‌‌های جنگی تبدیل شده بودند‌.

هم‌چنین پروپاگاندایی به نام اسلام‌هراسی اذهان جامعه را شستشو می‌دهد و این آگاهی، بخشی سوء مدیریت هر روز رسانه‌ها در غرب است‌. آن‌ها چهره‌ای از کشورهای خاورمیانه و کشورهای اسلامی نشان می‌دهند که کاملاً غیر واقعی و ناصحیح است‌.

آنان حتی کسانی را که از این کشورها به عنوان پناهنده به غرب می‌آیند را دشمن جامعه غربی معرفی می‌کنند.

آنیتا براکنر: دست‌های بسیاری در کار است تا سوریه، عراق، لیبی، افغانستان و یمن را به کلی ویران کنند. دشمن تا تمام سرزمین‌های اعراب را ویران نکند، از دشمنی دست بر نمی‌دارد و این صهیونیست‌ها هستند که اعراب و مسلمانان را به جان هم انداخته و به نفع خود از آنان استفاده می‌کنند.

کالب تود مائوپین: این جمله بسیار جالب است، بعداز ۱۱ سپتامبر جرج بوش گفتمانی علیه خشونت و برای آزادی به اصطلاح خودش راه‌اندازی کرد و از آن پس ما شاهد جنگ‌های خونین در کشورهای مختلف بودیم.

آمریکا هزینه زیادی برای این جنگ‌ها و تأمین سلاح برای آنان متقبل شد و هدف خود از این لشگرکشی‌ها تأمین امنیت و ثبات در خاورمیانه معرفی کرد.

این نوع سیاست خارجی آمریکا نتیجه‌ای جز گسترش تفکرات تکفیری و ایجاد گروهک‌های تروریستی در پی نداشت؛ ایجاد داعش در سوریه نتیجه مستقیم سیاست‌های غلط آمریکا است و اگر مردم ایالت متحده تنها این نکته را درک کنند دیدگاه آنان برای پذیرش این جمله کاملاً آماده می‌شود.


mwf press: این نامه را نسبت به نامه اول چگونه ارزیابی می‌کنید؟
مایکل اوپرسکالسکی: در نامه دوم نکات بیشتری علی‌الخصوص در رابطه با حملات تروریستی پاریس لحاظ شده است‌؛ اما مبحث اصلی در هر دو نامه واضح است‌.

هر دو نامه به طور آشکار به لزوم ارتباطات صلح‌آمیز، مباحث و همکاری‌‌های صلح‌آمیز اشاره می‌کند‌؛ در هر دو به رد هر گونه خشونت و وحشی‌گری پرداخته شده است‌؛ در هر دو نامه به لزوم هم‌اندیشی و گفتگو اشاره شده تا بتوانیم کسانی را که از طریق وحشی‌گری اصل گفتگو را تهدید می‌کنند به انزوا بکشانیم.

فاطمه کبیسی: به نظر من هر دو نامه مهم بودند‌؛ اما نامه دوم مهم‌تر است‌ چرا که نکاتی که در نامه دوم به آن اشاره شد بیشتر مورد نیاز جامعه کنونی است.

نامه دوم که خیلی خوب هم ترجمه شده است و به نحوی بیانیه ایران خطاب به جوانان غربی بود‌ نوعی مقابله این کشور با داعش را نشان می‌داد‌.

جوانان غربی در قبال این پدیده بسیار حساس شده‌اند و احساس مسئولیت می‌کنند‌ و مسلمانان تلاش می‌کنند این نیروهای تروریستی را جدای از اسلام واقعی معرفی کرده و برای این هدف هر کاری که از دستشان بر بیاید انجام می‌دهند.

mwf press:(علی ابراهیم‌نیا مدیر ارتباطات بین‌الملل سایت) به نظر شما چرا رهبر ایران در این نامه سرکوبگری‌‌های اسرائیل را با آن چه در پاریس روی داد مقایسه کرده است؟
زینب الجواهری: این بدان معناست که آن چه در فلسطین روی می‌دهد مشابه آن چیزی است که در پاریس روی داد‌؛ یعنی تروریسم خوب و تروریسم بد وجود ندارد‌.

برخی تروریست‌ها به نفع غربی‌ها کار می‌کنند و از این رو در دید آن‌ها تروریست‌‌های خوبی هستند‌، ولی وقتی همان گروه‌ها به کشورهای غربی حمله می‌کنند از آن‌ها به نام تروریست‌‌های بد یاد می‌شود‌.

بسیاری از دولت‌ها در کشورهای خاورمیانه ظالم و سرکوبگر هستند و مردمی که برای به دست آوردن آزادی با آن‌ها مبارزه می‌کنند تروریست نیستند.

آنان تنها گروه‌هایی را که در حملات پاریس نقش داشته‌اند، تروریست می‌خوانند و این واقعاً از فریب‌کاری و دورویی آن‌هاست‌.

آنان در رسانه‌‌های خود به اسلام و مسلمانان حمله می‌کنند و ادعا می‌کنند عقایداسلامی پشت این ترور‌ها بوده است‌؛ غربی‌ها فراموش کرده‌اند که مسلمانان خود سال‌هاست که قربانی تروریسم بوده‌اند.

کالب تود مائوپین: به نظر من ایشان کاملاً مطلع هستند که اسرائیل نمونه بارز تروریسم است. ریشه صهیونیسم و سرکوبگری اسرائیلی‌ها و اشغال فلسطین بر پایه تروریسم بوده است.کشتار هزاران فلسطینی، قتل عام چندین ساله مردم فلسطین و حملات نظامی علیه مردم مفهومی جز تروریسم دولتی ندارد.

البته چنین اقداماتی در رسانه‌های غربی عنوان نمی‌شوند و در نهایت آن را بحران پیچیده حل نشده می‌نامند. عملیات‌های داعش در پاریس مانند کارهایی است که اسرائیل سال‌ها است انجام می‌دهد.

مایکل اوپرسکالسکی: من می‌خواهم درباره دورویی غرب داستان جالبی برای شما بگویم‌.

یک کمپین تکفیری در آلمان وجود دارد‌، تکفیری‌ها در بسیاری از شهرهای آلمان فعالیت می‌کنند‌، در این شهرها دسترسی به قرآن‌هایی که کاملاً تحریف شده و به هیچ وجه قرآن اصلی نیست برای همه آزاد است‌، این قران‌ها آزادانه خرید و فروش می‌شوند و در دسترس همه قرار می‌گیرند‌، آن‌ها بسیار زیبا طراحی شده و با صرف میلیون‌ها یورو تولید و منتشر می‌شوند.

چند هفته پیش یکی از دوستان خوبم یک وب‌سایت با هدف معرفی لبنان و حزب‌الله ایجاد کرد‌؛ پلیس به خانه او حمله کرد و کامپیوتر او را خراب کرد و کلاً وب‌سایت حذف شد‌، پس می‌بینید که تکفیری‌ها برای فعالیت‌‌های خود چه آزادی‌هایی در غرب دارند‌ و در حالی‌که این فرد که با هزینه ناچیز شخصی خود چنین اقدام آگاهی‌بخشی کرده فوراً سرکوب می‌شود‌. این معنای دو رویی در جوامع اروپایی است که اجازه نمی‌دهند مردم با حقیقت اسلام و قران آشنا شوند.

فاطمه کبیسی: هر کس که کمی تاریخ بداند و درباره رویکرد نظامی اسرائیل مطلع باشد میان اسرائیل و گروهک‌های تروریستی شباهت‌‌های بسیاری پیدا می‌کند‌.

نتانیاهو در جایی گفته بود ما با هر گونه خشونت علیه انسان‌ها به دلیل ملیت یا مذهبشان مخالف هستیم‌! این واقعا مضحک و خنده‌دار است‌، زیرا فلسطینیانی که در غزه و کرانه باختری زندگی می‌کنند و شهروند اسرائیل نیستند تحت سرکوبگری شدید صهیونیست‌ها قراردارند.

شاید خیلی‌ها نتانیاهو و حرف‌هایش را قبول داشته باشند و این به دلیل کم اطلاعی از واقعیت است‌. به نظر من شرایط فلسطینیان بسیار ناراحت کننده است‌، مردم جهان باید بیشتر و بیشتر با شرایط آنان آشنا شوند و سعی کنند این وضعیت را متوقف کنند.

 
mwf press:(فاطمه محمدی‌نژاد سردبیر انگلیسی سایت) همانطور که رهبر در این نامه اشاره می‌کنند غربی‌ها چند سال است که میهمان کشورهای مسلمان هستند‌؛ اما با مسلمانان در کشورهای غربی عادلانه برخورد نمی‌شود و حملات شدیدی علیه آنان انجام می‌شود، به نظر شما علت این پدیده چیست؟
زینب الجواهری: بله، مسلمانان با شهروندان غربی خیلی خوب رفتار می‌کنند‌، پیروان مذاهب مختلف در کشورهای اسلامی آزادانه زندگی می‌کنند‌، در حالی‌که درست برعکس آن در کشورهای غربی رخ می‌دهد‌.

مسلمانان در غرب از بسیاری آزادی‌‌های مذهبی محروم هستند. زنان مسلمان نمی‌توانند در اداره‌‌های دولتی حجاب داشته باشند‌، دلیل اصلی این پدیده این است که غربی‌ها اسلام را دشمن منافع خود می‌بینند؛ چرا که اسلام ظلم به انسان‌ها را نمی‌پذیرد‌.

نه تنها ظلم به مسلمانان پذیرفته شده نیست بلکه کلاً ظلم به انسان‌ها در اسلام جایگاهی ندارد‌، اسلام همواره از پیروان دیگر مذاهب حمایت کرده است‌.

بزرگ‌ترین انقلاب‌ها در طول تاریخ اسلام از جمله انقلاب امام حسین(ع) قیام در برابر ظلم بوده است‌ و این انقلاب‌ها همواره دشمن منافع غربی‌ها بوده‌اند‌. آنان می‌دانند مسلمانان واقعی هرگز اجازه سرکوب‌گری به دشمنانشان نخواهند داد.

فاطمه کبیسی: بله این‌که در کشورهای غربی دیگر‌سازی می‌شود و شهروندان غیر اروپایی که در این جا متولد می‌شوند و پرورش می‌یابند از هسته اجتماع دور نگه داشته می‌شوند یک حقیقت تاریخی است‌.

دلیل اصلی آن هم به ویژه بعد از سال‌‌های دهه ۴۰ این بوده که غرب همواره در بسیاری از جنگ‌ها شرکت داشته و آن‌ها به دیگران همواره به چشم دشمن نگاه می‌کنند‌، پس به نظر من دلیل این دشمن‌انگاری شیوع فرهنگ جنگ در غرب است.


mwf press: به نظر شما چرا غرب تروریست‌ها را به دو گروه خوب و بد تقسیم می‌کند؟ کسانی را که در سوریه علیه دولت می‌جنگند را مبارزان میانه‌رو و عاملان حملات پاریس راتروریست بد معرفی می‌کند؟
کالب تود مائوپین: این از دو رویی و سیاست‌های نفاق‌آمیز غرب است، آنان به ظاهر می‌گویند مخالف تروریسم هستند و با آن مبارزه می‌کنند؛ اما از سوی دیگر می‌بینیم تروریست‌های افغانستان و گروه‌های طالبان را حمایت کرده‌اند و یا برای نمونه می‌توان به ائتلاف مضحک آنان در سوریه علیه تروریست‌ها اشاره کرد که تنها از داعش حمایت و اقداماتی را که علیه دولت سوریه انجام می‌شود حمایت می‌کنند.


mwf press: نکته دیگری که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند "جنگ نرم " است و تخریب فرهنگ بومی کشورها توسط غربی‌ها؛ نظر شما دراین‌باره چیست؟
مایکل اوپرسکالسکی(Michael Opperskalski): من نکات زیادی از این نامه متوجه شدم که به برخی از آن‌ها اشاره شد‌. به نظر من تهاجم فرهنگی که جوانان را در بسیاری از کشورها هدف قرارداده است دو چهره دارد‌ و مسئله تنها جنبه گسترش طرز تفکر تکفیری که چهره‌ای خشونت‌آمیز را به نمایش گذاشته است، نیست؛ بلکه جنبه دیگر آن روش نرم تحت تأثیر قرار دادن جوامع برای پذیرش ویرانی از درون است‌.

من می‌دانم که دشمن هر دو روش را علیه کشور شما ایران به کار گرفته است‌؛ آن‌ها سعی می‌کنند شبکه‌‌های تکفیری را در خارج از کشورتان گسترش دهند‌. هم‌چنین سعی می‌کنند شرایطی فراهم کنند تا جامعه را از درون تخریب کنند و بتوانند از طریق این هرج و مرج وخشونت قدم‌‌های بعدی خود را بردارند‌ و این همان چیزی است که در برخی از کشورهای اروپایی هم اتفاق افتاده است‌.

وقتی یک جامعه از درون تخریب شود زمینه برای تخریب‌‌های بعدی و کلی‌تر آماده خواهد شد‌؛ این نامه بسیار آگاهی‌بخش است.


mwf press: شما رویکرد کلی این نامه را چگونه دیدید و چطور می‌توان نامه رهبر ایران را بیشتر و بهتر منتشر کرد؟
مایکل اوپرسکالسکی: رویکرد کلی این‌ نامه بسیار مثبت است‌ و ما باید نهایت سعی خود را برای انتشار این نامه انجام دهیم‌.

ما در این‌جا با مشکلات بزرگی برای انتشار و خوانده شدن محتوای اصلی این نامه توسط جوانان در غرب مواجه هستیم‌؛ چرا که رسانه‌ها در این‌جا مردم را از وجود چنین‌ نامه‌ای مطلع نمی‌کنند‌. بنابراین باید به دنبال راه کار‌‌های دیگری مثل استفاده از شبکه‌‌های اجتماعی برای معرفی این نامه باشیم.

من خودم سعی کردم از طریق فیس‌بوک تا جای ممکن این نامه را منتشر کنم‌؛ اما چند روز بعد مشکلاتی در فیس‌بوک من رخ داد چرا که گردانندگان فیس‌بوک آن را توقیف کرده بودند‌، آنان اجازه انتشار آن را نمی‌دهند بنابراین ما باید برای انتشار آن به راه‌‌های خلاقانه‌تری روی بیاوریم.

به نظر من سفارتخانه‌‌های ایران در اروپا آن قدر که باید و شاید فعال نیستند‌، آن‌ها باید در این زمینه ابتکار عمل را به دست گیرند‌.

باید این نامه به زبان‌‌های مختلف ترجمه شود‌ و از انجمن‌ها و سازمان‌‌های اسلامی برای انتشار آن استفاده شود‌، این نامه حتی می‌تواند بین گروه‌‌های مختلف مسلمان هم‌سویی ایجاد کند‌. هم‌چنین رسانه‌های ایرانی که در اروپا هم فعالیت می‌کنند مانند المنار لبنان می‌توانند خارج از فضای دیپلماتیک مؤثر باشند.

آنیتا براکنر: این نامه واقعا چشم انسان را باز می‌کند. من این نامه را در گروه‌های زیادی که خود عضو آنها هستم پخش خواهم کرد؛ چرا که این نامه می‌تواند بسیاری از تنگ‌نظران و متعصب‌ها را متقاعد کند که مسئله، مسئله بین شیعه و سنی نیست.

متاسفانه بسیاری از مسلمانان نیز به این مسئله توجه نمی‌کنند. من واقعا نسبت به درگیری‌ها در سوریه، عراق و به ویژه فلسطین نگران هستم.

کالب تود مائوپین: به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی این کار می‌تواند خیلی خوب انجام شود؛ برخی از رسانه‌های ایرانی مانند پرس‌تی‌وی خیلی خوب فعالیت می‌کنند.

به نظر من کار جالب رهبر ایران تنها به خشونت‌های موجود در خاورمیانه اشاره نمی‌کند؛ ایشان به ظلمی که به مردم آمریکا و سیاه‌پوستان این کشور روا داشته می‌شود نیز اشاه کرده‌اند و این بیانگر این نکته است که  مردم ایران حتی در کنار مظلومانی که در آن سوی دنیا مورد ظلم واقع شده‌اند نیز ابراز همبستگی می‌کنند و این دیدگاه شایسته انتشار است.
Share/Save/Bookmark
امیر کبیر
Romania
۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۱۹:۴۸:۴۰
امامان نقش هدایت بشر را دارند مخصوص امام خامنه ای غرب را هدایت کنند همانند یوسف بشر ان زمان را هدایت کرد (16534)
 
شفیعی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۸:۴۱:۳۲
با سلام لطفا در صورت امکان تمامی قسمت ها را دریک باکس قرار دهید تاامکان نمایش آن در سایت های دیگر با لینک ساده فراهم شود . با تشکر از زحمات شما (16939)