پرونده فلسطین همواره مسأله محوری جهان عرب باقی می ماند

ارتش یمن بر پایگاه‎های مهم در «نهم»، «لحج» و «مارب» مسلط شد

گردان‌های حزب‌الله عراق: در انتخابات آتی نامزد نداریم

اردن خواستار آتش‌بس فوری در «غوطه شرقی» سوریه شد

انتقاد جامعه مسلمان از اخراج مشاور مسلمان نخست‌‌وزیر ترینیداد و توباگو

تاکید سوریه بر شریک جرم بودن مسئولان غربی با تروریست‌ها

عملیات ویژه برقراری امنیت در «بصره» از صبح امروز آغاز شد

آمادگی امارات برای تجزیه جنوب یمن

جشنواره «سوری‌ها برای صلح» در کانادا

مجروحیت ۱۴۸ فلسطینی در درگیری با نظامیان صهیونیست

سرنگونی یک پهپاد سعودی در «صعده»

جنگ با بقایای داعش همچنان ادامه دارد

۱۰ اصل مهم در طراحی تراکت

مراحل طراحی جلد کتاب از صفر تا صد

راهپیمایی مسالمت‌آمیز، راهبرد انقلابیون برای تحقق خواسته‌ها

ساخت بزرگترین مجموعه گردشگری یهودی مشرف بر مسجد الاقصی

فعال یمنی؛ امارات مسؤول ترور یک رهبر "الاصلاح" یمن است

آغاز کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق در کویت با حضور ظریف

پاکسازی جنوب شرق استان حماه سوریه از چنگ داعش

برندهای موفق چگونه ساخته میشود؟

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۵
کد مطلب: ۷۹۳۰۰
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
اربیل و بغداد در کشاکش تسلط بر گذرگاه های مرزی
اربیل و بغداد در کشاکش تسلط بر گذرگاه های مرزی
قانونی حاصل از اصول تصریح شده در قانون اساسی، واقعیت میدانی و در موضع ضعف بودن حکومت اقلیم نسبت به بغداد نیز پس از شکست‌ و عقب‌نشینی‌های پی در پی نیروهای پیشمرگ‌ از مناطق مورد مناقشه و همچنین بروز بحران و شکاف سیاسی در میان طیف‌ها و جریانات سیاسی اقلیم، قدرت مانور و چانه‌زنی دولت مرکزی را در مذاکرات برای اعمال حاکمیت در کنترل گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها افزایش داده است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از الوقت، با عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق از مناطق مورد منازعه بویژه شهر استراتژیک کرکوک، به عنوان یکی از مهمترین موارد اختلافی مابین اقلیم کردستان و دولت مرکزی در سال‌های پس از ظهور داعش و آغاز مذاکرات به منظور توافق بر روی تعیین ماهیت و سازوکار آینده روابط اربیل- بغداد، اکنون یکی از موارد مهم اختلافی در این مذاکرات مسئله کنترل گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها می‌باشد. واحدهای نظامی عراق سه‌شنبه گذشته در منطقه مرزی پیش‌خاپور، در شمال غرب عراق - مابین منطقه زاخو از کردستان عراق و شهر سیلوپی ترکیه- مستقر شدند. بدین‌ترتیب اینک برای گذر از این مرز بایستی از ایستگاههای بازرسی اقلیم و دولت مرکزی عراق عبور کرد.

مقامات اقلیم کردستان عراق روز پنجشنبه ۲ نوامبر ۲۰۱۷ اعلام کردند، پیشنهادی را برای حل اختلاف در مورد کنترل گذرگاه‌های مرزی با بغداد ارائه دادند که به موجب آن گذرگاه‌ها با نظارت نیروهای ائتلاف بین المللی به طور مشترک توسط نیروهای دولت مرکزی و اقلیم کردستان کنترل شود.

در مقابل اما بغداد اعلام کرده است که کنترل مرزهای هر کشوری وظیفه دولت مرکزی است و از حقوق مسلم حاکمیت ملی به شمار می رود. حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق، جمعه ۲۶ اکتبر گفته بود، هدف آتش‌بس موقتی که از روز ۱۶ اکتبر آغاز شده، عقب‌نشینی پیشمرگه‌های کرد از مناطق مورد مناقشه و استقرار نیروهای دولت مرکزی بر گذرگاه‌های مرزی بوده است.

در همین راستا فرماندهی عملیات مشترک عراق طی بیانیه‌ای در روز چهارشنبه (۱۰ آذر/ ۱ نوامبر) هشدار داد که دستور دارد کنترل مناطق مورد مناقشه و گذرگاه‌های مرزی اقلیم کردستان با ایران، ترکیه و سوریه را در دست بگیرد. طبق این بیانیه، ارتش فدرال عراق مأمور تأمین امنیت مناطق مورد مناقشه با اقلیم و مرزهای کشور است. همچنین وی اعلام نمود حکومت اقلیم از مذاکره به عنوان ابزاری برای «خرید زمان» استفاده می کند تا مواضع نیروهای پیشمرگه در خطوط تماس تحکیم شود زیرا در خلال مذاکرات، اقلیم در حال جابه جایی نیروهای خود و ایجاد خطوط دفاعی تازه است.

اما در مقابل مسئولان اقلیم کردستان می‌گویند گذرگاههایی که به جغرافیای اقلیم مربوط است باید توسط این اقلیم اداره شود. حکومت اقلیم اعلام کرده است که نظارت دولت مرکزی بر گذرگاه‌های مرزی را می‌پذیرد، اما کنترل این گذرگاه‌ها بایستی در دست دولت خودمختار محلی باقی بماند.

مرزهای اقلیم کردستان با خارج:

الف- گذرگاههای رسمی در مرز با ایران: ۱- تمرچین-حاج عمران در آذربایجان غربی. ۲- باشماق در استان کردستان. ۳- پرویز خان در استان کرمانشاه

- معابر غیر رسمی: ۱- پرویز خان در قصر شیرین از استان کرمانشاه. ۲- سوسه کان ( نوسود) در کرمانشاه ۳- سیرانبند در بانه از استان کردستان. ۴- قاسم رش در شهرستان سردشت ازآذربایجان غربی

بغداد پیشتر کنترل گذرگاه‌های مرزی تحت کنترل حزب اتحادیه میهنی کردستان که در مرز با ایران قرار دارند(تمام گذرگاههای فوق الذکر) را در توافقی با این حزب به دست گرفته است.

ب- گذرگاههای رسمی در مرز با کشور ترکیه :

۱- ابراهیم خلیل و یک گذرگاه دیگر که در حال باز شدن است. ترکیه تا قبل از برگزاری رفراندوم از قصد خود برای ایجاد ۴ گذرگاه در مرز با اقلیم خبر داده بود. درهمین زمینه بینالی ییلدریم روز سه شنبه ۹ آبان اعلام کرد که ترکیه توافق کرده تا در امتداد بخشی از مسیری که به شهر تل‌عفر منتهی می‌‌شود، یک گذرگاه مرزی دیگر با عراق بگشاید. تل‌عفر در ۴۰ کیلومتری شمال غرب شهر موصل قرار دارد.

مرز مشترک عراق و ترکیه از زمان سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی تا تحولات اخیر و پیشروی نیروهای عراق برای کنترل گذرگاه ابراهیم خلیل تحت کنترل نیروهای پیشمرگه بود. اما در حال حاضر در کنترل نیروهای فدرال قرار دارد.

ج- گذرگاههای غيررسمی با کشور سوریه:

۱- فیش خاپور ( قامیشلو) و ربیعه: این گذرگاه محل عبور خط لوله انتقال نفت عراق به ترکیه است که در سال‌های اخیر اقلیم کردستان نفت کرکوک و دیگر مناطق تحت سیطره خود را از این مسیر به ترکیه صادر می‌کرد.

فرودگاه های اقلیم کردستان:

اقلیم کردستان دارای دو فرودگاه بین‌المللی در شهرهای اربیل و سلیما نیه است که در سال‌های گذشته نقش بسیار مهمی در توسعه روابط خارجی این منطقه داشته‌اند. فرودگاه اربیل تا سال ۱۹۹۱ پادگان نظامی بود و در سال ۲۰۰۴ بیشتر از آن برای فرود هواپیماهای جنگی آمریکایی استفاده می‌شد. بسته شدن مکرر فرودگاه‌های دیگر شهرهای بزرگ عراق همچون بغداد و بصره در روند گسترش ناآرامی‌های عراق پس از سقوط رژیم بعث به رونق این فرودگاه کمک کرد.
Share/Save/Bookmark