نخست وزیر عراق با ادغام الحشد الشعبی مخالفت کرد

۴۰ درصد مردم یمن گرسنه‌اند

اوضاع بحرانی آوارگان در لیبی

واشنگتن پست: آیا دولت‌های مسلمان خجالت نمی‌کشند؟

انتقاد از تداوم سیاست سرکوب در عربستان

عربستان؛ محرک اسرائیل در سرکوب فلسطین

بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۸
کد مطلب: ۷۷۹۸۷
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
ترامپ و سعودی‌ها از یکدیگر چه می‌خواهند؟
ترامپ و سعودی‌ها از یکدیگر چه می‌خواهند؟
در دیدار ترامپ از ریاض 480 میلیارد دلار قرار داد میان دو کشور منعقد شد که در 110 میلیارد دلار آن در ارتباط با خرید تسلیحات از آمریکا بود. این موضوع به شدت تحت تاثیر رویکرد کاسب‌کارانه ترامپ به سیاست است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از الوقت، اولین سفر خارجی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جنجالی و افراط‌گرای آمریكا به شكل غیر‌منتظره‌‌ای به عربستان سعودی بود. در سفر دو روزه دونالد ترامپ به این کشور، مسائل مختلفی در زمینه‌های امنیتی و همکاری اقتصادی میان واشنگتن با ریاض مورد بحث قرار گرفت. در این میان دیدار ترامپ با سران کشورهای عربی، در نشستی با حضور ۵۵ رهبر و مسئول سیاسی، بر ابعاد یچیدگی هر چه بیشتر موضوع افزوده است. بسیاری بر این باور هستند که سفر اخیر ترامپ به عربستان سعودی، به شکل چشم‌گیری در راستای منافع آمریکا بوده و اعراب باج‌های بزرگی را به واشنگتن داده‌اند. با این وجود، اولین سفر خارجی ترامپ را نمی‌توان تنها به شکل تک‌بُعدی بررسی کرد، بلکه مقامات سیاسی سعودی نیز اهدافی قابل توجه را در دیدار با رئیس جمهور آمریکا پی‌گیری کرده‌اند. در همین راستا، در ادامه نوشتار کارکرد ترامپ برای سعودی‌ها و کارکرد سعودی‌های برای ترامپ مورد تحلیل و اریابی قرار می‌گیرد.

کارکرد سعودی‌های برای ترامپ

ترامپ در دوران رقابت انتخاباتی، حملات شدیدالحنی را نسبت به عربستان سعودی به عنوان منشاء تروریسم ابراز داشت و به‌نظر می‌رسید بعد از به قدرت رسیدن سخت‌گیری بیشتری را نسبت به این کشور اعمال خواهد کرد؛ به ویژه او با صراحت ابراز کرده بود که ریاض برای تداوم حمایت آمریکا، می‌بایست هزینه‌ها را پرداخت کند. با این وجود، بعد از ۲۰ ژانویه که ترامپ رسما قدرت را در دست گرفت، واقعیت‌های موجود در عرصه تحولات بین‌المللی تغییرات بزرگی را در روند تصمیمات او ایجاد کرد. بر همین اساس، ترامپ در سفر خود با مقامات سعودی یک سری اهداف خاص را پی‌گیری می‌کرد که عبارتند از:

تامین منافع مالی و اقتصادی آمریکا: اولین هدف ترامپ از سفر به عربستان را می‌توان در ارتباط با تامین منافع مالی آمریکا دانست که به شدت تحت تاثیر رویکرد کاسب‌کارانه او به سیاست است. در دیدار ترامپ از ریاض ۴۸۰ میلیارد دلار قرار داد میان دو کشور منعقد شد که در ۱۱۰ میلیارد دلار آن در ارتباط با خرید تسلیحات از آمریکا بود. در واقع، ترامپ در زمان رقابت‌های انتخاباتی به شرکت‌های ساخت تسلیحات نظامی آمریکا وعده داده بود که آن‌ها را از ورشکست شدن نجات خواهد داد. اکنون در جریان سفر خود به عربستان نشان داد که این هدف را به شکلی دقیق اجرایی کرد.

میانجی‌گری میان رژیم صهیونیستی و عربستان: یکی دیگر از اهداف ترامپ از سفر به عربستان، نزدیک‌تر کردن روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی بود. رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر خود به شکلی آمرانه، مقامات عربستان و کشورهای عربی را به برقراری روابط نزدیک با رژیم صهیونیستی ترغیب کرد. آن‌چنان که شاهد بودیم، در جریان سفر ترامپ به تل‌آیو، رسانه‌هااز انتقال پیام ملک سلمان به بنیامین نتانیاهو مبنی بر فرارسیدن زمان تنش‌زدایی سخن به میان آوردند.

دامن زدن به فرقه‌گرایی در منطقه: یکی دیگر از کارکردهای عربستان برای ترامپ، بدون تردید در ارتباط با گسترش تفرقه و طایفه‌گری در منطقه است. مقامات سیاسی جدید آمریکا به شدت از جایگاه واشنگتن در روند معادلات غرب آسیا در دوران باراک اوباما ناراضی هستند و قصد دارند با فعال کردن، کانون‌‌های بحران در این منطقه بازتعریفی جدید از نقش خود داشته باشند. در این ارتباط، بی شک عربستان سعودی با ترویج طایفه‌گری می‌تواند برای کاخ سفید به بهترین وجه ممکن کمک برساند.

تقابل با منافع جمهوری اسلامی ایران و مقابله با محور مقاومت: بدون تردید یکی از پیام‌ها و پیامدهای سفر رئیس جمهوری آمریكا به عربستان، اعمال فشار بر ایران و سد كردن نفوذ بیشتر آن در سوریه و یمن است. عربستانی‌ها بسیار وقت گذاشته و هزینه کرده اند تا نظر ترامپ را معطوف به مهار نقش ایران و محور مقاومت در منطقه بنمایند. سد كردن این نفوذ دقیقا مساوی با افزایش نقش منطقه‌ای عربستان و بازیابی آن در راهبرد خاورمیانه‌ای آمریكاست

تقویت گفتمان ایران هراسی: یکی دیگر از اهداف ترامپ در سفر به ریاض، تقویت گفتمان ایران هراسی برای ایجاد ائتلاف عربی- عبری است. ترامپ بر این باور است که اگر سعودی‌ها بتوانند طرح غربی- عربی- عبری را برای مهار ایران، دنبال كرده و بازیگران ناهمسو در این معادله را در یك خط تقارن قرار دهند، می‌توان گفت كه زمینه برای اعمال فشار در سطح منطقه بر ایران فراهم خواهد شد . از این رو، آن‌چنان که از گفته‌های مقامات دو کشور پیدا بود، ایران هراسی به شکلی جدی ترویج شد.

کارکرد ترامپ برای سعودی‌ها

بدون تردید، سفر ترامپ به عربستان تنها در راستای منافع آمریکا نبوده و نیست؛ بلکه ملک سلمان در جریان سفر ترامپ یک سری و منافع و امتیازات را در نظر داشت. به عبارتی می‌توان آن‌ها را کارکرد ترامپ برا ی سعودی‌ها نامید . از جمله مهم‌ترین این کارکردها عبارتند از:

حمایت از عربستان در پرونده یمن: یكی از دستوركارهای اساسی ترامپ در سفر به عربستان موضوع یمن بود كه پیشتر زمینه‌های آن در سفر محمد بن سلمان به آمریكا و جیمز متیس به عربستان و منطقه فراهم شده بود. عربستان معتقد است، روندهای در حال وقوع كه منجر به فرسایشی شدن جنگ در یمن شده است، باید با چارچوبی كه در آن نقش زمینی آمریكا پررنگ شود، بازیابی و در فرایند برتری نیروهای سعودی و ائتلاف قرار گیرد. بنابراین تضعیف انصار‌الله و بازگشت به میز مذاكره در شرایط كاهش سطح مطالبات از یك سو و تضعیف نقش منطقه‌ای ایران در یمن، از اصلی‌ترین محورهای سفر ترامپ است.

تقویت گفتمان ایران هراسی: هدف و کارکرد مشترک آمریکا وعربستان برای یکدیگر در ارتباط با تقویت ایران هراسی در منطقه است. علاوه بر ترامپ که بسیار بر بزرگ‌نمایی در تهدید ایران علاقمند است، ملک سلمان نیز، بسیار رغبت دارد که ایران هراسی در سطحی کلان در منطقه تقویت شود. ریاض قصد دارد با تقویت ایران هراسی جبهه‌ای بزرگ از کشورهای عربی را با اسرائیل همراه کند و از طریق این ائتلاف قدرت ایران را در منطقه مهار کند. از این رو یکی از کارکردهای اساسی ترامپ برای عربستان، حمایت او از تقویت گفتمان ایران هراسی در سطح منطقه غرب آسیا وحتی در سطح جهانی است.

عدم پرداختن به مساله حقوق بشر و دمکراسی در عربستان: یکی دیگر از انتظاراتی که مقامات سعودی از ترامپ خواهان تعهد به آن هستند این است که دولت آمریکا نسبت به نقض حقوق بشر در این کشور سکوت اختیار کند و مسائل حقوق بشر و دموکراسی را مورد غفلت قرار دهد. در همین راستا، سعودی‌ها جشن‌های با شکوهی را در زمان اقامت رئیس جمهور امریکا برگزار کردند و با اهدای هدایای گران‌بها تلاش کردند که از نظر شخصی بر ذهنیت و تفکرات ترامپ نسبت به این کشور تاثیر بگذارند.

زدودن چهره حامی تروریسم از عربستان: دیگر کارکرد ترامپ برای دولت‌مردان سعودی این است که در محافل جهانی عربستان از لیست کشورهایی که حامی تروریسم شناخته می‌شوند خارج شود. واقعیات نشان می‌دهد که شهروندان عربستانی بیشترین نقش را در عملیات‌های تروریستی داشته‌اند اما سعودی‌ها در پی آن هستند تا این واقعیت، در نهادها و مجامع جهانی به کمک لابی‌‌گری آمریکا مطرح نگردد.
Share/Save/Bookmark