گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم

مجموعه پوستر: رهبرانقلاب: امروز دنیا قربانیان #کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمیکند؟

پوستر: خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی ادامه دارد

پوستر: لجبازی و دعوای کودکانه دونالد ترامپ و نانسی پلوسی

مجموعه پوستر: تحریم حامیان اسرائیل

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

گفتگو با «میشل اسپرینگمن» درباره معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل + فیلم

ویدئو کلیپ: تفاوت زندگی در اسرائیل و فلسطین

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: رمضان در یمن

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

پوستر: خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان

پوستر: تحریم‌های آمریکا در بحبوحه کرونا تروریسم پزشکی است

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

نظرسنجی: به نظر شما راه حل نهایی مسئله فلسطین کدام است؟

پوستر: یک جمله در وصف این عکس بنویسید...

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: پایان اشغالگری نزدیک است

شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
کد مطلب: ۸۲۷۷۴
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
بیست وسومین هفته اعتراض‌های جلیقه زردها با وجود هشدار پلیس
بیست وسومین هفته اعتراض‌های جلیقه زردها با وجود هشدار پلیس
معترضان به سیاست های اقتصادی دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه موسوم به 'جلیقه زردها'، امروز (شنبه) و در بیست وسومین هفته اعتراض های خود، به رغم هشدار قوی پلیس در اعمال محدویت ها، به خیابان های پاریس و دیگر شهرهای این کشور آمدند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی 'تی وی ۵'(TV۵) فرانسه گزارش داد: تظاهرات جلیقه زردها امروز به غیر از پاریس، در شهرهای 'لیون'، 'تولوز'، 'مونپلیه' و 'بوردو' برگزار می شود.
پلیس فرانسه افزون بر شانزه لیزه، میدان 'کپیتول' در تولوز و لیون، تجمع در محدوده کلیسای نوتردام را نیز ممنوع اعلام کرده است.
در همین ارتباط شبکه تلویزیونی 'فرانس اینفو تی وی' از دستگیری ۷۰ معترض خبر داد.
به گزارش ایرنا، اعتراض های امروز در فرانسه که از این روز به عنوان 'شنبه بزرگ' یاد شده در حالی پیگیری می شود که رئیس دولت فرانسه سخنرانی تلویزیونی - البته از پیش ضبط شده - خود را که قرار بود ساعت ۲۰ دوشنبه گذشته انجام شود، به دلیل آتش سوزی کلیسای نوتردام به زمان دیگری موکول کرد؛ این اقدام مکرون واکنش های تندی را از سوی مخالفان و منتقدان به دنبال داشت.
به نقل از خبرگزاری فرانسه، جلیقه زردها طبق یک برنامه پیش بینی شده اعلام کردند که چهار تجمع برای امروز تدارک دیده اند که ۲ مورد آنها مجوزدار است.
جلیقه زردها خواستار حرکت از منطقۀ «برسی»، در نزدیکی این کلیسا به سوی مرکز پاریس و میدان شارل دوگل در انتهای شانزه لیزه بودند.
'دیدیه لالمان' فرمانده پلیس فرانسه برنامه تجمع در محدوده نوتردام را به منزله اقدام تحریک آمیز عنوان کرده است.
فرمانداری پاریس اعلام کرده که «جزیره سیته» که کلیسای «نوتردام» در آن واقع شده و نیز سواحل رودخانه «سن» در نزدیکی این منطقه به روی تظاهر کنندگان بسته خواهد بود.
تظاهراتی که فرمانداری انتظامی پاریس با آن مخالفت نکرده است، از برابر کلیسای «سن دنی» در شهری به همین نام در شمال پاریس آغاز و در برابر مجتمع دانشگاهی «ژوسیو» در منطقۀ پنجم پاریس متوقف می ‌شود.
برنامه امروز جلیقه زردها بدنبال اعتراض های شنبه گذشته تدارک دیده شده و برگزارکنندگان وعده داده بودند در بیستم آوریل تجمع گسترده تری حتی نسبت به اعتراض های ۱۶ مارس برگزار خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، در ۱۶ مارس سال میلادی جاری (۲۵ اسفند سال ۹۷)، حجم خشونت ها در میان معترضان به قدری بود که تعدادی از مغازه ها و اماکن عمومی در پاریس غارت شد.
این خشونت ها واکنش و برخورد سریع و در عین حال سخت پلیس را به دنبال داشت.
در این روز، معترضان در محل 'طاق پیروزی'، سنگفرش‌ های خیابان را کنده و آنها را به سمت نیروهای پلیس پرتاب کردند که نیروهای پلیس برای متفرق ساختن معترضان از گاز اشک‌ آور و ماشین‌ های آب ‌پاش استفاده کردند.
بدنبال اعتراض ۲۹ هزار نفری در این روز، دهها معترض بازداشت شدند.
دولت فرانسه با پایان گفت وگوهای ملی امانوئل مکرون، با تغییر قانون ضدخرابکاری، اقدامات سختگیرانه ای از امروز علیه معترضان به کار بسته است که محدودیت های جدید در روز جاری از سوی پلیس نشان از تشدید این اقدامات دارد.
براساس قانون «ضد خرابکاری» دولت مکرون که به تصویب مجالس ملی و سنای فرانسه رسیده، معترضانی که از دستور منع حضور در تجمعات سرپیچی کنند، با مجازات ۶ ماه زندان و پرداخت ۷۵۰۰ تا ۱۵هزار یورو جریمه نقدی مواجه می شوند.

** ۶۰ هزار نیروی پلیس در فرانسه
این تحرکات در حالی از سوی معترضان اعلام شده که وزیر کشور فرانسه روز جمعه اعلام کرد، بیش از ۶۰ هزار نیروی پلیس و ژاندارم برای بیست وسومین شنبه اعتراضی جلیقه زردها، مسوولیت امنیت شهرهای این کشور را بر عهده گرفته اند و از این تعداد پنج هزار نیروی پلیس در پاریس مستقر می شوند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، 'کریستوف کاستانر' بار دیگر با اشاره به وجود برخی افراد در میان جلیقه زردها برای برهم زدن اعتراض ها گفته 'هدف آنها کاملا روشن است؛ می خواهند حوادث شانزدهم مارس را بار دیگر تکرار کنند و نیروهای پلیس و ژاندارمری ماموریت دارند نظم شهرهای پاریس را تضمین کنند و اجازه ندهند حوادث ماه مارس تکرار شود. ماموریت این نیروها تضمین امنیت فرانسوی ها و تضمین آزادی تظاهرات بدون خطر است.'

** نوتردام، بهانه ای برای طفره از پاسخگویی
در حالیکه مکرون حادثه نوتردام را با سوءاستفاده از احساسات معنوی و مذهبی مردم، بهانه ای برای فرار از پاسخگویی به مطالبات مردمی قرار داد اما غم فراگیر ناشی از این حادثه به سرعت، به خشم رو به افزایش تبدیل شده است.
آسوشیتدپرس در این باره نوشت: شماری از جلیقه زردها که اعتراضات آنها علیه نابرابری اقتصادی چند ماه است فرانسه را گرفتار خود کرده، گفته اند از آتش گرفتن کلیسا به شدت ناراحت شدند، اما افزوده اند که امانوئل مکرون به آتش سوزی کلیسا در کمتر از ۲۴ ساعت واکنش نشان داد، اما در برابر اعتراضات «سه هفته»(پس از ۲۹مارس و اتمام وعده گفت و گوی ملی) صبر کرد.
پول های هنگفتی که به دنبال وعده مکرون برای بازسازی کلیسا جمع آوری شده تاکنون به یک میلیارد یورو رسیده که خود این مساله هم باب جدیدی از واکنش ها و انتقادهای تند مخالفان را در پی داشته است.
تاکنون بیش از یک میلیارد یورو به حساب ویژه صندوق بازسازی نوتردام ریخته شده است.
آسوشیتدپرس روز گذشته (جمعه) در گزارش خود نوشته بود: پیام ها علیه ثروتمندان که مبالغ هنگفتی برای بازسازی کلیسای نوتردام اختصاص داده اند، در روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی گسترش یافته و «جلیقه زردها» نیز برای انجام دور دیگری از اعتراضات، خود را آماده می کنند.
۲۲ دی سال گذشته بود که روزنامه 'یو.اس.تودی' در مطلبی از مکرون که به علت رفتار اشرافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، به عنوان 'رئیس جمهور ثروتمندان' یاد کرد که سعی دارد به روش 'لویی شانزدهم' آتش خشم جلیقه زردها را خاموش کند.

** میلیاردها به جای نوتردام به فکر بی خانمان ها باشند
رادیو بین المللی فرانسه نیز گزارش داد: با وجود ممنوعیت تجمع در حوالی کلیسای نوتردام، برخی جلیقه زردها اعلام کرده‌اند که «برای بزرگداشت میراث ملی» می‌خواهند در مسیر راهپیمایی خود از برابر ساختمان کلیسا نیز بگذرند. برخی دیگر نیز کمک‌های فراوان اعطا شده برای بازسازی کلیسا را به باد انتقاد گرفته‌اند. آنان می‌پرسند چگونه است که «میلیاردرها با شتاب برای نجات کلیسا یک میلیارد یورو فراهم آوردند، اما هیچ کس به بی خانمان ‌ها اعتنایی ندارد؟»
برخی معترضان در صفحات فیسبوک نیز بار دیگر خواستار استعفای امانوئل مکرون از ریاست جمهوری شدند.
یکی از حساب های کاربری این افراد که ۵٧٠٠ طرفدار دارد از مردم خواسته بود «به طریق غیرمسالمت آمیز و زرد» این شنبه به پایتخت سرازیر شوند.
در جریان اعتراض های جلیقه زردها که از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ میلادی(برابر با ۲۶آبان ۹۷) آغاز شده، تاکنون ۱۱ نفر کشته و بیش از ۲ هزار تظاهرکننده و یک هزار نیروی پلیس زخمی و ۹ هزار نفر بازداشت شده اند.

** نوتردام در مقابل جلیقه زردها؛ آغاز دروغین مکرون
روزنامه فرانسوی زبان 'لو دُوآر' کانادا نیز امروز در مطلبی با عنوان 'نوتردام در مقابل جلیقه زردها؛ آغاز دروغین مکرون' نوشت: در روز دوشنبه، کشور در حال آماده شدن برای گوش دادن به پیشنهاداتی بود که رئیس دولت در پاسخ به جلیقه های زردها داشت. پیشنهادهایی که پس از یک بحث بزرگ ارائه شد. طلسمی که تمام برنامه های استراتژیست های الیزه را مختل کرده است، به طور نامعلومی یک لحظه از حقیقت را به عنوان انتظار منتقل می کند.
به گزارش ایرنا، انتظار می رفت که در پایان موعد گفت وگوی ملی با وجود تاخیر سه هفته ای از ارائه گزارش پس از این موعد یعنی ۲۹ مارس(نهم فرودین ماه)، دولت با شفافیت در خصوص نتایج این گفت وگو با مردم سخن و از برنامه های آتی خود در پاسخ دهی به مطالبات مردمی بویژه جلیقه زردها بگوید که این تعلل دولت مکرون انتقاد و واکنش های تند بسیاری را به دنبال داشته به گونه ای که گفته می شود مکرون با وجود تمام اقدام هایی که در خاموش کردن آتش اعتراض ها انجام داده اما در کنترل جنبش های مردمی ناتوان ظاهر شده و لازم است یک بار و برای همیشه قاطعانه و با شفافیت کامل با مردم کشور سخن بگوید.
Share/Save/Bookmark