نخست وزیر عراق با ادغام الحشد الشعبی مخالفت کرد

۴۰ درصد مردم یمن گرسنه‌اند

اوضاع بحرانی آوارگان در لیبی

واشنگتن پست: آیا دولت‌های مسلمان خجالت نمی‌کشند؟

انتقاد از تداوم سیاست سرکوب در عربستان

عربستان؛ محرک اسرائیل در سرکوب فلسطین

بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
کد مطلب: ۸۴۰۴۹
داخلی آرشيو خبر صفحه جبهه جهانی مستضعفین
بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم
The Fact, Se2 Ep13
بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم
در سیزدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای آلمان، آمریکا و ایران به بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان پرداختیم.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، در سیزدهمین قسمت مجموعه وب‌کنفرانس The Fact با حضور تحلیل‌گرانی از کشورهای آلمان، آمریکا و ایران به بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان پرداختیم.


تیزر

مهمانان وب‌کنفرانس:
الکساندر آزادگان / Alexander Azadgan
استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی از کشور آمریکاستاره صادقی / Setareh Sadeghi
فعال و تحلیلگر سیاسی از کشور ایرانTobias Pfennig/ توبیاس فنیگ
فعال حوزه بین الملل از کشور آلمان


سوالات مطرح شده در کنفرانس:
- عوامل اصلی و پنهانی آتش زدن نفت‌کش‌ها از نظر شما چه کشورهایی هستند؟
- این اتفاق چه عواقب و منافعی برای ایران، عربستان و امریکا و اسرئیل در پی داشته است؟
- چرا باید هم زمان با دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر ایران، شاهد حمله به نفت کش ها در دریای عمان باشیم؟
- آیا ادعای امریکا و عربستان مبنی بر نقش داشتن ایران و سپاه پاسداران در انفجار نفت کش ها، ادعایی مستند و قابل اثبات است؟
- به نظر شما این حملات به نفت کش ها همچنان ادامه خواهد داشت؟
- تحریم کامل نفت ایران، آیا به بستن تنگه هرمز و جنگ نفت‌کش‌ها منجر خواهد شد؟فیلم کامل وب‌کنفرانس

در ادامه خلاصه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مطرح شده در این وبینار را مشاهده می‌کنید.

الکساندر آزادگان / Alexander Azadgan
استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی از کشور آمریکا

عوامل اصلی و پنهانی آتش زدن نفت کش ها از نظر شما چه کشورهایی هستند؟
به نظر من مدارک شفاف در این زمینه موجود است. همین چند هفته پیش اتفاقی مشابه رخ داد که بموجب آن چهار نفت‌کش مورد حمله قرار گرفتند. ما معتقدیم همه این اتفاقات به هم مرتبط اند. به اعتقاد ما، واشنگتن به دنبال آن است که اتفاقی مشابه جنگ میان ایران و عراق در سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ بازآفرینی کند که طی آن نفت‌کش‌ها بصورت برنامه‌ریزی شده‌ای توسط ایران یا عراق مورد حمله قرار می-گرفتند. زمانیکه عراق نفت‌کش¬های حامل نفت ایران را مورد هدف قرار می¬داد و نیروی هوایی ایران نیز به نفت‌کش¬های عراقی که حامل نفت این کشور بودند حمله می¬کرد. این اتفاق دوباره در حال بازسازی است. در واقع، می¬خواهند نسخه دوم جنگ ایران و عراق را طراحی کنند با این تفاوت که اینبار ایران در برابر عربستان سعودی قرار گیرد و این دو کشور اثرگذار در خاورمیانه، قدرت منطقه‌ای یکدیگر را بی‌اثر سازند. و این سناریو توسط هیچ کشوری به جز اسرائیل طراحی نمی‌شود.

ستاره صادقی / Setareh Sadeghi
فعال و تحلیلگر سیاسی از کشور ایران

این اتفاق چه عواقب و منافعی برای ایران، عربستان و امریکا و اسرئیل در پی داشته است؟
به تصور من اولین کشوری که در این بین سود می¬برد آمریکاست. این سناریو به نوعی ایجاد یک معضل امنیتی برای عربستان سعودی و امارات متحده عربی است. چیزی که این کشورها را نگران می¬کند این است که برای مثال ایران بخواهد نفت‌کش¬های آنان را مورد حمله قرار دهد و یا ایران بخواهد توسط منابع دیگر نفت‌کش این کشورها و یا هر نفت‌کشی که از خلیج فارس عبور می¬کند را مورد هدف قرار دهد. این معضل امنیتی می¬تواند تقاضای خرید سلاح از سوی عربستان و امارات متحده عربی را افزایش دهد. ترس از جنگ و مورد هجوم قرار گرفتن باعث می¬شود بخواهند برای محافظت از خود سلاح بیشتری خریداری کنند. برای اسرائیل نیز این موضوع حائز اهمیت است. چرا که یک پناهگاه امن برایش ایجاد شده است که بتواند به جنایت¬های خود علیه فلسطین و سوریه ادامه دهد. هر چه تنش در سایر نقاط منطقه بیشتر شود، اسرائیل با احساس امینت بیشتری گام خواهد برداشت زیرا همه مشغول امور خود خواهند بود و مردم فلسطین را فراموش خواهند کرد.

به نظر شما این حملات به نفت کش ها همچنان ادامه خواهد داشت؟
به زعم من، مادامی‌که کشورها و طرفینی وجود دارند که از این حملات و یا از هر گونه تنشی در خلیج فارس سود می¬برند، ما باید منتظرحملات بیشتری در دریای عمان و خلیج فارس باشیم.

Tobias Pfennig/ توبیاس فنیگ
فعال حوزه بین الملل از کشور آلمان

آیا ادعای امریکا و عربستان مبنی بر نقش داشتن ایران و سپاه پاسداران در انفجار نفت کش ها، ادعایی مستند و قابل اثبات است؟
به نظرم کاملا مشخص است که مدرکی دال بر اثبات این موضوع وجود ندارد چرا که اگر مدرکی وجود داشت که نشان می‌داد ایران عامل این حمله بوده است، ما نیز مسلما این شواهد را رویت کرده بودیم. اما آنچه را که در واقع همه دیده‌ایم ویدئوی بی‌کیفیت از عملیات قایقی بر روی یک کشتی بود که نمی‌توان با استناد به آن صحت و سقم چیزی را ثابت کرد. ما نمی‌دانیم دقیقا چه اتفاقی افتاده است. اما می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که اسرائیل قابلیت صحنه سازی چنین حملاتی را دارد. همچنین، این امکان وجود دارد که یا اسرائیل این حملات را تعمدا طراحی کرده است و یا کشور آمریکا در نتیجه فریبی که از اسرائیل خورده است چنین کاری را خود انجام داده است.

تحریم کامل نفت ایران، آیا به بستن تنگه هرمز و جنگ نفت‌کش‌ها منجر خواهد شد؟
صادقانه بگویم که فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی بیفتد ولی به نظر می‌رسد سناریوهای محتمل‌تری وجود دارند که می‌توانند به کشمکش‌های بزرگتری بی‌انجامند. به نظرم امروز ما در آستانه تغییر جهانی بزرگی قرار داریم. اساسا معتقدم در آینده نقش نسبتا کمتری در اقتصاد جهان خواهیم داشت و آنچه شاهد خواهیم بود یک درگیری عظیم میان اقتصاد غرب و اقتصاد شرق خواهد بود. اکنون یک روند توسعه کاملا جدید و کشمکشی جدید را شاهد هستیم که به نظرم اگر این کشمکش در آینده به یک رکود اقتصادی جهانی که بسیار نیز محتمل است و در حال حاضر نیز شاهد رشد پایین در بازارهای سرمایه بوده‌ایم بیانجامد، ما را در آستانه نبرد بزرگتری در زمینه اقتصاد و یا حتی درگیری نظامی مهمی قرار خواهد داد.

گفتنی است این وب‌کنفرانس‌ها به شکل منظم و با موضوعات روز بین‌المللی با حضور فعالان، کارشناسان و تحلیل‌گران از کشورهای مختلف برگزار می‌شود. (مشاهده آرشیو وب‌کنفرانس‌های The Fact)
Share/Save/Bookmark