پوستر: ترامپ نژادپرست

پوستر: کشف بالن آتش‌زای آمریکایی در زمین‌های کشاورزی سوریه

پوستر: امام خمینی(ره): باید نهضت مستضعفین در مقابل مستکبرین در تمام عالم گسترده شود

پوستر: نژادپرستی در آمریکا ادامه دارد...

پوستر: آمریکا بدون روتوش

گفتگو با مکس پری درباره وحشیگری پلیس آمریکا

پوستر: تیتر: فرار ترامپ به زیرزمین کاخ سفید در پی اعتراضات مردم

پوستر: ولیعهد سعودی وقت و هزینه زیادی را صرف بازی‌ رایانه‌ای می‎‌کند

پوستر: ترامپ، ارتباط آمریکا را با سازمان بهداشت جهانی به طور کامل قطع کرد

پوستر: نژادپرستان بزرگ قرن 21

ویدئو کلیپ: قضاوت با شما...

ویدئو کلیپ: اقتدار دریایی از خلیج فارس تا دریای کارائیب

گفتگو با دکتر میشل جونز درباره مسئله اقدامات ضد انسانی اسرائیل+ فیلم

پوستر: آزادی فلسطین، هدف اصلی محور مقاومت

پوستر: همه دستاوردهای ترامپ در مقابله با ایران

پوستر: نژادپرست

نظرسنجی: کدامیک نژادپرست‌تر هست؟

پوستر: رژیم‌های نژادپرست

نظرسنجی: آیا با حذف اسرائیل موافقید؟

پوستر: اخطار توئیتر به ترامپ به‌خاطر طرح ادعاهای نادرست

دوشنبه ۱ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰
کد مطلب: ۴۷۵۴۵
داخلی آرشيو گفتگو صفحه یمن
ویدئو کنفرانس بین‌المللی با موضوع تجاوز سعودی‌ها به یمن + تیزر و متن گفتگوها
ویدئو کنفرانس بین‌المللی با موضوع تجاوز سعودی‌ها به یمن + تیزر و متن گفتگوها
سومین ویدئوکنفرانس سایت جبهه جهانی مستضعفین با موضوع بررسی جنایات رژیم آل سعود در یمن با حضور فعالانی از کشورهای آمریکا، ایرلند، استرالیا و ایران برگزار شد.
به همت سایت جبهه جهانی مستضعفین (mwfpress.com) سومین ويدئوكنفرانس بین‌المللی با موضوع بررسی تحولات یمن با حضور فعالانی از کشورهای مختلف دنیا برگزار شد.


مشروح گفتگوها و نظرات مطرح شده در این کنفرانس را در ادامه مشاهده می‌کنید:

mwfpress (فاطمه محمدی‌نژاد سردبیر انگلیسی سایت): با گذشت بیش حدود سه ماه از آغاز حملات سعودی‌ها به یمن، آیا به نظر شما عربستان تا کنون به اهداف خود رسیده است؟

ابوعلی حسین دیرانی/استاد دانشگاه و فعال سیاسی لبنانی ساکن استرالیا
سعودی‌ها به هیچ یک از اهداف خود نرسیده‌اند. تنها هدفی که آنان به آن رسیده‌اند تخریب کل یمن، تخریب منابع زیر زمینی، فرودگاه‌ها و بنادر، مدارس، مساجد، نیروگاه‌های برق و زیر ساخت‌های نفتی بوده است.

ابوعلی دیرانی

پیروزی آن ها در تخریب مقابر و مکان‌های مقدس و تاریخی بوده است. آنان حتی نتوانستند رئیس‌جمهور مستعفی یمن منصور هادی را بازگردانند.
میشل مک گریانا (Mícheál MacGrianna) / فعال ایرلندی، دانشجو و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی
خیر، با وجود این‌که تا کنون هزاران نفر جان خود را از دست داده‌اند؛ ولی عربستان به اهداف خود نرسیده است.

اساساً عربستان به تنهایی نمی‌توانست چنین اقدامی انجام دهد بنابراین ائتلافی از دیگر کشورهای عربی تشکیل داد تا حملاتش به یمن وجاهت پیدا کند.

میشل مک گریانا

اکثر کشورهای شرکت‌کننده در این ائتلاف که از کشورهای عربی هستند با هدف تسلط بر یمن وارد این جنگ شده‌اند؛ چرا که متحدانی چون انصارالله کنترل بنادر و مراکز مهم را در دست گرفته بودند و به نظر من "عملیات بازگشت امید" به هدفی که به دنبال آن بوده، نرسیده است.

علی ابراهیم نیا/ دانشجو و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌الملل از کشور ایران، شهر مشهد:
درباره این مسئله باید تجربه‌ای را که در مصاحبه با طرفداران دو گروه متفاوت در یمن داشته‌ام بازگو کنم.

هر دو طرف معتقد بودند که سعودی‌ها به همه اهداف خود در یمن نرسیده‌اند، به عنوان مثال از سوی عربستان وعده‌هایی برای دسترسی به منابعی هم‌چون آب و سایر امکانات داده شده بود که حتی خود یمنی‌های حامی عربستان اعتراف می‌کنند که به هیچ یک از این قول‌ها عمل نشد.

علی ابراهیم نیا

بنابر‌این سعودی‌ها با وجود کشتار بی‌رحمانه مردم یمن نتوانستند به اهداف خود برسند؛ بیشتر مردم یمن معتقدند بازنده این جنگ سعودی‌ها هستند.تیم رایت / فعال آمریکایی، تازه مسلمان نوشیعه، همکار با گروه‌های ضد امپریالیستی، نویسنده سایت فلسطین‌نیوز
پاسخ این سئوال به این مسئله مربوط می‌شود که بدانیم دقیقاً هدف آنان چه بوده است.

تیم رایت
اگر هدف بازگرداندن منصورهادی بوده، آنان به هیچ وجه به هدف خود نرسیده‌اند؛ اما اگر هدف آنها ترور و کشتار افراد بی‌گناه بوده مانند آن چه اسرائیل انجام می‌دهد، بله آنان واقعاً این کار را انجام داده‌اند؛ آمار دقیق کشته‌ها و زخمی‌ها را نمی‌دانم؛ اما این آمار بسیار بسیار بالا است.


mwfpress: به نظر شما چرا آمریکا، انگلیس و سایر به اصطلاح حامیان حقوق بشر از حملات سعودی‌ها که به کشتار زنان و کودکان یمنی منجر شده است حمایت می‌کنند؟

ابوعلی/استرالیا:
کشورهای غربی مانند آمریکا و انگلیس فقط مدعی حمایت از حقوق بشر هستند، در حالی‌که منافعشان بر حقوق بشر مقدم است.

در واقع همین کشورهای غربی هستند که سعودی‌ها را در کشتار مردم یمن تجهیز می‌کنند و موشک و سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار آنان قرار می‌دهند.

با توجه به اینکه یمن از زمان آغاز حکومت رژیم آل‌سعود تحت سیطره این کشور بوده و سعودی‌ها دراین کشور مدارس تعلیم وهابیت تأسیس کرده و میلیون‌ها یمنی را مانند برده به استخدام خود گرفته بودند؛ کشورهایی چون آمریکا و انگلیس حال که می‌بینند کشوری که سال‌ها تحت سیطره آنان بوده در حال قدرت گرفتن است نمی‌توانند شاهد استقلال یافتن چنین مردمی باشند.
 

تیم رایت/آمریکا:
دلیل آنان تأثیر بر قیمت نفت و مداخله اقتصادی در امور کشورهایی است که با سیاست‌های آنان مخالفت می‌کنند و از سوی دیگر آمریکا با عربستان رابطه اقتصادی و نظامی گسترده‌ای دارد.

گفتنی است که هدف درازمدت آمریکا در حمایت از سعودی‌ها، ایران است؛ در حالی‌که ایران همواره در کنار همه مظلومان جهان از جمله مردم یمن ایستاده است.

mwfpres : تروریست‌های بسیاری از کشورهای گوناگون وارد یمن شده و نیروهای القاعده و عناصر داعش نیز بر برخی مناطق یمن تسلط یافته‌اند به نظر شما چرا آمریکا و عربستان از گسترش تروریسم در یمن حمایت می‌کنند؟

ابوعلی/استرالیا:
تسلط بر خاورمیانه همواره یکی از اهداف آمریکا بوده است و یکی از راه‌های رسیدن به این هدف تقویت گروهک‌های تروریستی است و این کشور به دنبال این است تا از طریق گروهک‌های تروریستی داعش و القاعده این منطقه را بی‌ثبات کند.

این گروه‌های تروریستی حتی پیش از آغاز بحران یمن نیز در این کشور فعال بودند؛ اما پس از حملات سعودی‌ها با حمایت این کشور و هم‌چنین کشور قطر بسیاری از مناطق را از دست نیروهای انصارالله و ارتش یمن درآوردند.

من قویاً معتقدم هر کشوری که در منطقه با موجودیت اسرائیل مخالفت کند با تهدید به تخریب و ویرانی و حمله مواجه خواهد شد.

شواهد روشنی مبنی بر ارتباط سران سعودی و اسرائیل برای ائتلاف علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و بر همین اساس سران این دو رژیم نیروهای القاعده و داعش را از لیبی و شمال آفریقا برای مقابله با انصار‌الله و ارتش یمن سرازیر کرده‌اند تا ارتش یمن را در حملات زمینی با تروریست‌ها درگیر و خود بتوانند از طریق حملات هوائی سایر نقاط این کشور را هدف قرار دهند.

تیم رایت/آمریکا:
حمایت آمریکا از گسترش تروریسم در یمن برای این‌ است که آمریکا همواره می کوشد مخالفان خود را سرکوب کند و برای رسیدن به این هدف از تمام شیوه‌های امپریالیستی بهره می‌برد.

آمریکا و عربستان سعودی از گسترش القاعده و سایر گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند چون می‌خواهند گروه‌های مخالف را به جنگ با یکدیگر سرگرم کنند و بر همین اساس  وفاداران به دولت سابق در یمن را به جنگ با حوثی‌ها و حوثی‌ها را به جنگ با القاعده مشغول کرده است.

در این میان شواهد مستندی مبنی بر فرستادن انواع تسلیحات جنگی برای القاعده در یمن از سوی عربستان وجود دارد و بی شک هدف تمام این اقدامات هم ایران است.

چند ماه پیش اسرائیل برای استفاده از پایگاه‌های هوائی عربستان در صورت حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران از سوی سعودی‌ها قول مساعدت گرفت.

یمن در این میان نقش ضد‌صهیونیستی بزرگی داشته و همین مسئله این کشور را به هدفی برای گسترش بی‌ثباتی و فعالیت‌های گروهک‌های تروریستی تبدیل کرده است.


mwfpress (فاطمه محمدی‌نژاد): آیا فکر می‌کنید یمن هم دچار سرنوشت کشورهای سوریه و عراق شده و مجبور به مبارزه طولانی‌مدت با تروریست‌ها شود؟

فاطمه محمدی نژاد
ابوعلی/استرالیا:
بله البته با کمی تفاوت، درگیری‌ها در یمن بسیار وحشتناک‌تر از سوریه و عراق است.

نیروهای ارتش و مردم یمن هم به جنگ زمینی با داعش مشغول هستند و هم با بمباران هوائی ارتش سعودی درگیر شده‌اند و با این وجود پیروزی‌هایی هم داشته‌اند.

همه تحلیلگران جنگ می‌دانند انصارالله با نیروهای تا به دندان مسلح یکی از ارتش‌های مجهز جهان رو‌برو است.


تیم رایت/آمریکا:
من فکر نمی‌کنم شرایط یمن مانند سوریه و عراق شود؛ زیرا جریان مقاومت در یمن بسیار بسیار قوی هستند.

با وجود این‌که به دلیل هم مرز بودن یمن با عربستان محدودیت زیادی برای فرستادن نیروهای تروریستی از داخل خاک این کشور به یمن وجود ندارد؛ اما مقاومت جانانه‌ی یمنی‌ها، امید مخالفان را به ناامیدی تبدیل کرده است.

سعودی‌ها با وجود حملات طولانی‌مدت و استفاده از تجهیزات نظامی آمریکایی نتوانسته‌اند مقاومت یمنی‌ها را در هم بشکنند.

علی ابراهیم نیا / مشهد:
در این رابطه باید بگویم که تا کنون شرایط تا حدودی چنین شده است.
یمنی‌ها هم در حال مقابله با دولتی هستند که تحت حمایت سعودی‌ها‌ست؛ اما شرایط عراق و سوریه متفاوت است، در دو کشور سوریه و عراق دولت‌ها مخالف آمریکا، اسرائیل و سعودی‌ها هستند و نظامیانی که علیه دولت می‌جنگند در واقع می‌خواهند هرج و مرج و بی‌نظمی را گسترش دهند؛ اما در یمن شرایط درست بر عکس است و مردم و ارتش در حال مبارزه با دولتی هستند که توسط سعودی‌ها بر سر کار آمده است و در مجموع درگیری‌ها تا زمانی‌که یک تصمیم و راه حل مناسب اتخاذ نشود ادامه خواهد داشت و یک انتخابات همگانی پاسخ و راه‌حل این درگیری‌ها است.


mwfpress: با توجه به اینکه اسرائیل هم از حملات سعودی‌ها به یمن حمایت کرده است، چه شباهت‌هایی بین حمله عربستان به یمن و حمله اسرائیل به غزه وجود دارد؟

تیم رایت/آمریکا:
هر دو صهیونیست‌هائی هستند که به اشغالگری پرداخته‌اند، هر دو مناطق مسکونی و شهروندان را هدف قرار داده‌اند و هر دو رژیم‌هایی ظالم و قاتل هستند.


mwfpress: آیا فکر می‌کنید حمله عربستان به یمن باعث ثبات رژیم آل‌سعود شود؟

میشل مک گریانا / ایرلند:
اگر بخواهم صادقانه بگویم نه؛ زیرا نه تنها شیعیان بلکه بسیاری از سنی‌های اعتدال‌گرا هم در این کشور از مخالفان آل‌سعود شده‌اند؛ اما مشکل عربستان نه در داخل بلکه در ارتباط این کشور با اسرائیل، آمریکا و انگلیس شکل گرفته است.

علی ابراهیم نیا/ ایران:
آن‌چه من تا کنون فهمیده‌ام این حملات با واکنش منفی مردم شیعه و سنی عربستان مواجه شده است و اگر این جریانات ادامه یابد شاید شاهد آن چه در شوروی سابق اتفاق افتاد باشیم و استراتژی و منطق این عمل آن قدر اشتباه است که شاید منجر به قیام مردمی و تغییر رژیم شود.

تنها حامیان سعودی‌ها، آمریکا و اسرائیل هستند و تاریخ ثابت کرده است که آمریکا و رژیم صهیونیستی هرگز از عمال خود تا پایان حمایت نخواهند کرد.(حمایت آنان تا جائی است که برایشان منفعت در پی داشته باشد) درست اتفاقی که در مورد صدام حسین و سایر حکام منطقه به وقوع پیوست.

در حقیقت این آینده‌ایست که برای سعودی‌ها هم اتفاق خواهد افتاد و لازم است عربستان به عواقب کارهای خود و روزی‌که حمایت اسرائیل، آمریکا و انگلیس را از دست خواهد داد و تنها باقی می‌ماند بیاندیشد و واضح است که اگر این جنگ ادامه یابد نتیجه‌ای جز خسران و شکست برای رژیم آل سعود نخواهد داشت.

ابوعلی/ استرالیا:
به نظر من این جنگ سودی برای آنان نخواهد داشت، چرا که تعداد زیادی از شاهزادگان سعودی مخالف حمله به یمن هستند و این حملات اختلافات زیادی در خاندان سلطنتی آل‌سعود در پی داشته است.

پسر محمد بن سلطان در تلاش است تا محمد بن نایف را از سلطنت خلع کند تا بتواند بر کل عربستان سلطنت کند و چنین اقداماتی باعث تزلزل در داخل این رژیم شده و این نخستین بار است که این اختلافات در شبکه‌های اجتماعی چون فیس بوک و توئیتر نیز فاش شده است.


mwfpress: به نظر شما سعودی‌ها شجاعت راه‌اندازی و ادامه جنگ‌های زمینی علیه یمن را دارند و در این صورت چه چیزی نصیب آنان خواهد شد؟

ابوعلی/استرالیا:
پاسخ ساده به این سئوال این است که ارتش سعودی از ترسوترین ارتش‌ها در جنگ‌های زمینی است و ما بارها شاهد بوده‌ایم که با وجود مجهز بودن به پیشرفته‌ترین تانک‌ها در مواجهه با سلاح‌های ساده فرار می‌کنند.

ما این مسئله را در جنگ سال ۲۰۰۹ و در طی روزهای اخیر به عینه مشاهده کرده‌ایم و به همین دلیل این کشور هم با صرف پول از کشورهای مختلف نیروی جنگی جذب می‌کند.

علی ابراهیم نیا/ایران:
در مورد این مسئله باید بگویم سعودی‌ها تا کنون در جنگ زمینی موفق نبوده‌اند و شجاعت کافی در انجام جنگ زمینی نداشته‌اند؛ زیرا اگر جنگ زمینی را شروع کنند تهدیدات زیادی متوجه کشورشان خواهد شد و بر همین اساس نیز عربستان تنها به آتش‌افروزی و بمباران هوائی یمن می‌پردازند، زیرا چنین جنگی برای این کشور ایمن‌تر خواهد بود.

جنگ زمینی عربستان علیه یمن باعث پیوستن سایر کشورهای حامی یمن به این کشور خواهد بود و چون نکات منفی آن از دستاوردهایش بیشتر خواهد بود، من فکر نمی‌کنم سعودی‌ها چنین اقدامی کنند.

این اقدام حتی باعث مخالفت مردم عربستان خواهد شد و طی آن بودجه و نیروی مردم عربستان صرف جنگی خواهد شد که خواهان آن نیستند و نفعی در آن ندارند و این خود نوعی هرج و مرج در داخل عربستان به وجود خواهد آورد.


mwfpress: نیروهای یمنی حملات موشکی به عربستان را آغاز کرده‌اند به نظر شما این اقدام چگونه آینده این جنگ را تحت تأثیر قرار خواهد داد؟

تیم رایت/ آمریکا:
قطعاً این اقدامات تأثیر روانی بر نیروهای مرزی عربستان خواهد گذاشت، از طرفی این حملات که باعث کشته شدن چندین نفر از نیروهای زمینی ارتش عربستان و فرار بسیاری دیگر شده‌ است اثر روحی خوبی در بین یمنی‌ها و حامیانشان می‌گذارد که توانسته‌اند با امکانات کمی که در اختیار دارند به پیرزوی‌هایی برسند.


mwfpress: برخی معتقد هستند حمله تروریستی به مسجد شیعیان در شرق عربستان توسط داعش در واقع نوعی انتقام رژیم آل سعود از مخالفت شهروندان این منطقه با حمله نظامی به یمن بوده است. چگونه این مخالفت‌ها می‌تواند سرآغازی برای قیام مردم عربستان برای رسیدن به آزادی، دموکراسی و حقوق بشر باشد؟

ابوعلی/استرالیا:
من در این رابطه معتقدم ترور در دو مسجد شیعیان در شرق عربستان توسط شاهزاده‌های سعودی انجام شده است.

امری که نه تنها رژیم سعودی توجهی به آن نکرد و هیچ اقدام جدی انجام نداد، بلکه اجازه داد تا دوباره نیز این اتفاق بیفتد؛ چرا که مردم این منطقه حامی خواهران و برادران خود در یمن بودند و با وجود اینکه حتی تظاهراتی هم برگزار نکرده بودند؛ اما عربستان می‌دانست آنان چگونه فکر می‌کنند.

آنان می‌خواهند به مردم القاء کنند تنها در صورتی‌که از این رژیم حمایت کنند، آنان را در مقابل حملات داعش حمایت خواهند کرد، حال سئوال این است که چگونه نیروهای سعودی بارها و بارها قبل از وقوع حملات تروریستی در داخل خاک عربستان توانستند تروریست‌ها را شناسائی و بازداشت کنند؛ اما نتوانستند تروریست‌هائی را که در بمب‌گذاری این دو مسجد نقش داشتند شناسائی کنند به طور مثال چگونه رژیم آل‌سعود حدوداً دو ماه پیش ۹۷ شهروند سعودی عضو داعش را به اتهام مشارکت در عملیات تروریستی دستگیر کرد و خبر آن نیز رسانه ای شد؛ اما هنوز حتی یک نفر به اتهام بمب‌گذاری در این دو مسجد شیعیان دستگیر نشده‌اند.

همانطور که می‌دانیم بمب‌گذاری در مسجد امام حسین (ع) تا حدی ناکام ماند و دو برادر شجاع با فدا کردن جان خود نمازگزاران را نجات دادند و شواهد مبنی بر آن است که پس از آن تعدادی از عمال رژیم آل‌سعود از مسجد گریختند و این نشان می‌دهد که نیروهای این رژیم در این بمب‌گذاری‌ها دست داشته‌اند. 

گفتنی است که عمال این رژیم و برخی شاهزادگان سعودی نیروهای تروریستی القاعده را هدایت می‌کنند.

محمدنصرتی/ مدیر سایت جبهه جهانی مستضعفین:
مدارکی مبنی بر حمایت شاهزاده‌های سعودی از داعش در حمله به مساجد شیعی در این کشور منتشر شده است؛ و این سوال مطرح می‌شود که چطور سازمان‌های امنیتی عربستان که بارها توانسته‌اند فعالیت‌های داعش را در این کشور کشف و خنثی‌سازی کنند، قادر به جلوگیری از چنین حملاتی نیستند.

محمد نصرتی
شیعیان شرق عربستان، تجاوز عربستان به یمن را محکوم کرده‌اند و به نظر می‌رسد که این حمله داعش نوعی انتقام‌گیری از آنان است.

جالب اینجاست که رژیم آل سعود با تشکیل بسیج مردمی شیعیان در شرق عربستان برای حمایت از امنیت خودشان در برابر تروریست‌ها نیز مخالفت کرده است.

حتی بنابر برخی مدارک آل سعود قصد دارد از داعش برای اعدام شیخ نمر استفاده کند.

می‌توان گفت که داعش در حقیقت به یک ابزار برای رژیم آل سعود برای سرکوب اعتراضات در داخل این کشور تبدیل شده است.


میشل مک گریانا /ایرلند:
به نظر من حمله تروریستی به مسجد شیعیان نه تنها مجازات حمایت این مردم از یمن است، بلکه مجازاتی برای قیام‌های مردمی توسط شیعیان این منطقه علیه رژیم آل‌سعود نیز به حساب می‌آید.

عربستان همواره از نظر سیاسی و نظامی شیعیان را سرکوب کرده و این در حالی‌ست که وهابی‌های موافق با این رژیم نه تنها از بحران‌ها جان سالم به در برده بلکه بر منافع مالی ،نفتی و تسلیحاتی نیز مسلط شده‌اند.

علی ابراهیم نیا/ مشهد:
در مورد این حمله که به مسجد شیعیان انجام شد باید بگویم مطمئناً این اقدام مقابله‌ای بود علیه مخالفان رژیم آل‌سعود و می‌توانیم آن را نوعی انتقام بدانیم.

البته نمی‌دانم این کلمه مناسب است یا خیر؛ اما این روشن است که رژیم آل‌سعود می‌کوشد تمام شیعیان و حرکت‌های شیعی را در داخل و خارج از کشورش سرکوب کند.

آن‌چه آنان می‌خواهند این است که نقش شیعیان را کم‌رنگ و ضعیف کنند؛ بنابراین به تهدید و محدود کردن شیعیان می‌پردازند تا آنان هرگز احساس امنیت نکنند.


mwfpress: آقای ایراهیم‌نیا آیا می‌خواهید مطلب دیگری به صحبت‌هایتان اضافه کنید؟

علی ابراهیم‌نیا/ایران:
باید بگویم دلیل تمام حمایت‌های غرب از عربستان در حمله به یمن گسترش نفوذ و تقویت اسرائیل است.

این مسئله باعث حمایت‌های همه جانبه آمریکا در جنگ‌افروزی‌های منطقه شده است و اقدامات سعودی‌ها علیه بحرین و یمن و شکل‌گیری گروه‌های تروریستی داعش و القاعده نیز با حمایت اسرائیل و با هدف بقای این رژیم است.

mwfpress: بنابراین شما معتقدید ریشه تمام این اقدامات تروریستی به اسرائیل بر می‌گردد؟

علی ابراهیم نیا/ایران:
بله، البته نه در کل جهان بلکه در خاورمیانه؛ چرا که این منطقه همواره دستخوش بحران‌های بسیاری بوده است، بحران‌هایی که گویا قصد پایان ندارند و در هر واقعه‌ای در این منطقه شما می‌توانید رد پای اسرائیل را مشاهده کنید.

اسرائیل از داعش و جبهه النصره حمایت و مجروحان آنان را در بیمارستان‌های خود مداوا می‌کند، هر امری که مخالف جریان و تمایلات اسرائیل باشد سریعاً مورد حمله و تهدید قرار می‌گیرد و یمن تنها بخشی از مجموعه این تحولات و نقشه‌ها است.

عراق، سوریه، ایران و بحرین نیز اگر با مشکلی مواجه می‌شوند مطمئناً به دلیل وجود اسرائیل است.


mwfpress: ابوعلی آیا در پایان نکته‌ای را می‌خواهید به صحبت‌هایتان اضافه کنید؟

ابوعلی/استرالیا:
اسرائیل نه تنها از عربستان در حمله به یمن حمایت می‌کند، بلکه خود نیز حملاتی علیه این کشور انجام می‌دهد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اسرائیل با استفاده از هواپیماهای جنگی خود صنعا را توسط بمب‌هایی که هم‌چون بمب‌های شیمیائی مخرب و خطرناک هستند بمباران کرده است.

اسرائیل و عربستان بیانیه‌های مشترکی علیه ایران، سوریه و یمن صادر کرده‌اند و مخالفت مردم یمن با صهیونیست‌ها و اسرائیل دلیل ائتلاف این رژیم با عربستان در حمله به این کشور بوده است و شباهت‌های زیادی در وحشی‌گری، تبعیض و نفرت از ایران و متحدانش بین سعودی‌ها و رژیم صهیونیستی وجود دارد.

در حقیقت ائتلاف اسرائیل علیه حزب الله لبنان، دولت سوریه و مردم عراق و ایران و یمن تشکیل شده است و تمام این درگیری‌ها برای اطمینان از حفظ منافع اسرائیل انجام می‌شود.

mwfpress: میشل نکته پایانی شما چیست؟

میشل مک گریانا / ایرلند
بدون شک حمایت اسرائیل و آمریکا و انگلیس از عملیات طوفان قاطعیت، برای حمایت از رژیم آل‌سعود بوده است و از طرف دیگر نیز حمایت‌های عربستان از گروه‌های تکفیری نیز برای بقای اسرائیل است و در واقع دلیل اصلی ائتلاف سعودی‌ها علیه یمن حفظ منافع اسرائیل است.

تمام آن چه تکفیری‌ها در لبنان، سوریه و عراق علیه دولت انجام می‌دهند یا آن چه گروه‌های تروریستی علیه حوثی‌ها در یمن انجام می‌دهند با حمایت آمریکا، اسرائیل و انگلیس و برای مقابله با ایران است.

محمدنصرتی / تهران:
نکته مهم در رابطه با تجاوز عربستان به یمن، مظلومیت مردم یمن در رسانه‌هاست. ما در جنگ غزه شاهد پوشش گسترده جنایات اسرائیل در غزه بودیم؛ اما در رابطه با مردم یمن با وجود جنگ طولانی‌‌تر و جنایات بسیار گسترده‌تر شاهد بی‌توجهی رسانه‌ها هستیم.

ما از جریان اصلی رسانه‌ها که در دست سلطه‌گران است انتظاری نداریم؛ اما فعالان رسانه‌ای و فعالان شبکه‌های اجتماعی ضد استکباری نیز به مسئولیت‌های خود در قبال یمن چندان عمل نکرده‌اند.

فعالان رسانه‌ای با توجه به کم‌کاری‌های انجام شده باید چندین برابر جنگ غزه در رابطه با مظلومیت مردم یمن و جنایات رژیم سعودی فعالیت کنند تا صدای آنان به گوش جهانیان برسد.
Share/Save/Bookmark