دانستنی های کشور سوئد

تظاهرات فلسطینیان با شعار «وفادای به خون شهدای حرم ابراهیمی»

بحرینی‌ها در مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تظاهرات کردند

تظاهرات جلیقه زردهای فرانسه در اعتراض به سیاست‌های دولت

تظاهرات مردم ترکیه در محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی

شهادت یک نوجوان و زخمی شدن ۴۱ نفر در چهل و هشتمین راهپیمایی بازگشت

موفقیت ارتش یمن در خنثی سازی عملیات گسترده متجاوزان در نجران

شهادت دو کودک سوری در لاذقیه سوریه

موافقت یمن با طرح استقرار مجدد در الحدیده

سوریه قربانی دروغ پراکنی رسانه های جریان غرب شد

زخمی شدن ۱۹ فلسطینی در شمال غزه

تظاهرات گسترده یمنی‌ها ضد عادی‌سازی روابط میان اعراب و تل‌آویو

تظاهرات مردم پاکستان در اعتراض به سفر «بن سلمان» به کشورشان

حملات گسترده ارتش سوریه به مواضع تروریست‌ها در حماه و ادلب

گردان‌های القسام: عادی‌سازی با اسرائیل خنجر به پشت مقاومت ملت فلسطین است

نقض بیش از 500بار آتش بس یمن توسط ائتلاف سعودی در ۷۲ ساعت گذشته

تداوم تظاهرات بحرینی‌ها به مناسبت هشتمین سالگرد انقلاب

زخمی شدن ده‌ها فلسطینی در چهل و هفتمین جمعه تظاهرات بازگشت

حمله هوایی ارتش عراق به داعش در خاک سوریه

یمن پهپاد جاسوسی عربستان را سرنگون کرد

شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹
کد مطلب: ۸۰۱۱۴
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
پیروزی ارتش سوریه معادلات حامیان تروریست‌ها بهم ریخت
پیروزی ارتش سوریه معادلات حامیان تروریست‌ها بهم ریخت
پیروزی ( ارتش سوریه ) در حلب و فروپاشی عناصر مسلح در جنوب سوریه مقدمه ای در خصوص تجدید نظر در محاسبات و در حساب و کتاب ها از سوی حامیان گروه های مسلح شده است.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از العالم، موضع اردن در مقایسه با سایر همسایگان سوریه ، بعضا به غبار آلود بودن و محتاطانه بودن معروف است. چه بسا مواقعی که اردن در خصوص کشیده شدن دامه بی ثباتی و خشونت به این کشور ابراز نگرانی می کند. با وجود این اردن اواخر سال ۲۰۱۲ بود که حمایت از گروه های تروریستی و مسلح در جنوب سوریه را افزایش داد و حتی اجازه داد سلاح های سبک از مرز اردن به سوریه منتقل شود. اواخر سال ۲۰۱۳ بود که خبری درباره وجود مرکز فرماندهی عملیات سری در اردن منتشر شد. مرکزی که مقامات نظامی غربی و عربی در آن حضور دارند و فعالیت می کنند و ماموریت آنان حمایت حیاتی و موثر از عناصر مسلح در جبهه جنوبی سوریه و کمک تسلیحاتی و دادن مشاوره های تاکتیکی برای حمله به ارتش سوریه بود. این مرکز به اتاق عملیات الموک مشهور شد.

گروه های مسلح « جبهه جنوب » فوریه ۲۰۱۴ تشکیل و شامل ۵۰ گروه مسلح می شد. این ائتلاف از وجود یک فرماندهی مرکزی یا ساختار تشکیلاتی محروم بود تا جایی که جبهه جنوبی به عنوان یک سازمان شناخته نمی شد بلکه عبارت بود از یک اتحاد نامنظم و بدون سر و ته گروه های مسلح ناهمگون. هر کدام آداب و رسوم و شیوه خاص خود را داشت. یکی قبایلی و دیگر ازاد و هر کدام تحت امر و زیر مجموعه یک گروه خاصی بودند برخی به جبهه النصره تعلق خاطر داشتند و برخی دیگر نیز از داعش تبعیت می کردند.

یکی از علل درنگ و تعلل اردن در برخی موارد در ارتباط با عناصر مسلح در جنوب سوریه , افشا و انتشار اطلاعاتی مبنی بر دست داشتن برخی از سرکرده های جبهه جنوب در قراردادهای خرید و فروش اسلحه به سود داعش بود تسلیحاتی که الموک ( اتاق فرماندهی غربی و عربی مستقر در اردن ) آن ها را در اختیار تروریست ها برای استفاده در جنگ با ارتش سوریه گذاشته بود.

بدون تردید نگرانی اردن از افزایش افراط گرایی در مرزهای شمالی این کشور ، ضربه ای به گروه های جبهه جنوب بود که پس لرزها های آن با استقبال اردن از سیاست روسیه در سوریه تکمیل شد تا جایی که اردن ارتباطات محکم با کرملین را حفظ کرد حتی قبل از آن که روسیه حمله هوایی خود به مواضع تروریست ها در سوریه تا قبل از سپتامبر سال ۲۰۱۵ آغاز کند.

همچنین تردیدی وجود ندارد که امید بستن و دلخوش کردن به شکاف هایی در جبهه های مختلف در آن زمان یکی دیگر از عوامل اصلی در تجدید نظر و محاسبات مجدد بود محاسباتی که در آن در زمینه خوشبینی افراط شده و گروه های درگیری ایجاد کرده بود.

پیروزی ( ارتش سوریه ) در حلب و فروپاشی عناصر مسلح در جنوب سوریه مقدمه ای در خصوص تجدید نظر در محاسبات و در حساب و کتاب ها از سوی حامیان گروه های مسلح شد چیزی که از روی اجبار بود نه از روی اختیار. با هر پیروزی که ارتش سوریه و متحدان آن کسب می کردند حامیان تروریست ها مطمئن تر می شدند که بهتر است یک دور و اعلام برائتی ولو تاکتیکی از عناصر مسلح در جنوب سوریه داشته باشند به خصوص پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی نشان داد که دولت سوریه مصمم است همه گذرگاه ها و اراضی و سرزمین خود در شمال و جنوب و شرق و غرب را به طور کامل ازاد کند.

ترتیبات یا ابزار هرچه باشد تقریبا همه به این یقین رسیده بودند که دولت سوریه در گزینه های اینده و در هر پرونده مربوط به تنش و درگیری حرف اول و آخر را می زند و دیگر نمی توان به گروه های تروریستی امیدی داشت.

جنگ گزینه بدتر است. سوری ها بر این حقیقت متفق القولند ولی با وجود گروه های تروریستی مانند القاعده ، داعش و النصره و دیگر گروه های دارای رویکرد مشابه و کسانی که اشتی را رد می کنند گزینه ای به جزء توسل به زور و خشونت وجود ندارد و کمک گرفتن از گروه ها و تشکل های بومی و محلی برای برقراری صلح و ارامش چه بسا مفیدتر و موثر تر باشد.

شاید تنها خسارت دیده از نفوذ سیطره دولت سوریه در جنوب این کشور ، رژیم صهیونیستی است که به بیماری هیستری و عصبی مبتلا شده است زیرا بهترین عزیزان و دوستان خود را که همان جبهه النصره ، داعش و گروه های طرفدار آن ها بودند از دست داده است.
Share/Save/Bookmark