تداوم تظاهرات بحرینی‌ها به مناسبت هشتمین سالگرد انقلاب

زخمی شدن ده‌ها فلسطینی در چهل و هفتمین جمعه تظاهرات بازگشت

حمله هوایی ارتش عراق به داعش در خاک سوریه

یمن پهپاد جاسوسی عربستان را سرنگون کرد

آمادگی مردم مغرب برای برپایی تظاهرات در اعتراض به کنسرت خواننده صهیونیستی

مخالفت مسئولان عراق با هرگونه پایگاه خارجی در این کشور

رژیم صهیونیستی طرح پیشنهاد سعودی برای سازش در خاورمیانه را رد کرد

شلیک موشک زلزال ۱ به محل تجمع مزدوران سعودی در عسیر

فراخوان تظاهرات در سالروز انقلاب بحرین

عقب نشینی نظامیان سعودی از بخش‌هایی در استان المهره یمن

بیست و سومین راهپیمایی دریایی غزه امروز برگزار می شود

آغاز عملیات پاکسازی داعش از مناطق جنوبی سامرا

تظاهرات مشترک اتحادیه کاری و جلیقه زردها در فرانسه

عدم تمایل نیمی از اسرائیلی‌ها به نخست وزیری نتانیاهو

هلاکت ۹۶ مزدور سعودی در جبهه حرض در یمن

آغاز فعالیت سامانه دفاع موشکی «اس-۳۰۰» در سوریه

ناکامی مزدوران سعودی در نفوذ به دو جبهه تعز

حمله تروریستی به اتوبوس حامل زائران در عراق

شهادت مجروح تظاهرات دریایی در سواحل غزه

تداوم تظاهرات ضد دولتی در صربستان

شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۸
کد مطلب: ۴۸۸۶۸
داخلی آرشيو يادداشت صفحه عربستان
زوال همه جانبه رژیم آل سعود در حمله به یمن
زوال همه جانبه رژیم آل سعود در حمله به یمن
اقدامات عربستان در تجاوز یمن به نفع این كشور نخواهد بود چرا كه تبعات اقتصادی، تبعات سیاسی و ضعف داخلی رژیم آل سعود، دركنار مجاهدت‌ها و ایستادگی جنبش مردمی انصار الله نوید بخش شكست مفتضحانه این کشور است.
جبهه جهانی مستضعفین - تجاوز عربستان به یمن، هم‌زمان با روی كار آمدن پادشاه جدید این كشور نشان از این واقعیت دارد كه تغییر عمده‌ای در سیاست خارجی این كشور رخ داده است. لذا بر خلاف دوره‌های قبل كه متانت و ظاهرسازی نمادین مانع آشكار شدن سیاست انزوای این كشور در مقابل قدرت‌های جهانی و رژیم صهیونیستی شده بود، با چرخش صورت گرفته، سیاست‌های ضد اسلامی این كشور آشكارتر شده است.

طوری كه در كنار حمایت های پشت پرده از گروههای تروریستی و پرورش گروه‌های تكفیری، تجاوز نظامی مستقیم در دستور كار قرار گرفته است؛ اما به یقین اقدام اخیر عربستان در تجاوز یمن به نفع این كشور نخواهد بود چرا كه تبعات اقتصادی، تبعات سیاسی و ضعف داخلی عربستان، دركنار مجاهدت ها و ایستادگی جنبش مردمی انصار الله نوید بخش شكست مفتضحانه عربستان است.

تجاوز عربستان به یمن، هم‌زمان با روی كار آمدن پادشاه جدید این كشور نشان از این واقعیت دارد كه تغییر عمده‌ای در سیاست خارجی این كشور رخ داده است؛ لذا بر خلاف دوره‌های قبل كه متانت و ظاهرسازی نمادین مانع آشكار شدن سیاست انزوای این كشور در مقابل قدرت‌های جهانی و رژیم صهیونیستی شده بود، با چرخش صورت گرفته، سیاست‌های ضد اسلامی این كشور آشكارتر شده است؛ طوری‌كه در كنار حمایت‌های پشت پرده از گروه‌های تروریستی و پرورش گروه‌های تكفیری، تجاوز نظامی مستقیم در دستور كار قرار گرفته است.

اما به یقین اقدام اخیر عربستان در تجاوز یمن به نفع این كشور نخواهد بود چرا كه تبعات اقتصادی، تبعات سیاسی و ضعف داخلی عربستان، دركنار مجاهدت ها و ایستادگی جنبش مردمی انصار الله نوید بخش شكست مفتضحانه عربستان است.

این در حالی است كه عربستان هر ساله بودجه نظامی خود را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال عربستان سعودی، سال گذشته میلادی میزان این بودجه نظامی خود را به بیش از ۸۱ میلیارد دلار رساند و به این ترتیب به سومین كشور پس از آمریكا و چین تبدیل شد كه بیشترین بودجه را به بخش نظامی اختصاص داده‌اند.

دیپلماسی و تماس با جنبش انصارالله (حوثی) می‌توانست به تقسیم منصفانه قدرت در یمن منجر شود؛ اما كادر جدید رهبری عربستان در اولین اقدام بزرگ خود پس از روی كار آمدن جنگ را به عنوان كارآمدترین راه حل مشكلات برگزید. عربستان حتی تلاش مصر برای ارتباط گرفتن با حوثی ها را كه از طریق لبنان در حال پیگیری بود خنثی كرد و قاهره را برای حمله به یمن اقناع كرد. بازار جنگ طلبان آن زمانی بر پا شد كه در سالیان اخیر هنگامی‌كه نسیم بیداری اسلامی وزیدن گرفت سلاطین عرب در برابر سیل خواسته‌های مردمی دست به سلاح بردند.

تهاجم به یمن در حالی آغاز شد كه هیچ یك از كشورهای حاضر در ائتلاف عربی ویژگی‌های تام یك ارتش مدرن را ندارند، در حالی‌كه مردم مقاوم یمن به رهبری انصارالله به یقین مزیت‌های بسیاری در نبرد با عربستان دارند. این در حالی است كه عربستان در كنار تمام جنگ افزار های وارداتی غربی دارای ضعف های است.

تبعات اقتصادی جنگ یمن برای عربستان
عربستان در سایه كاهش قیمت نفت و افزایش هزینه‌های بخش نظامی خود بار سنگینی از هزینه‌های جنگ علیه یمن را به دوش می‌كشد، این در حالی‌ست كه تجاوز به یمن بی‌تردید پیامدهایی را برای كشورهای شورای همكاری خلیج فارس به دنبال خواهد داشت؛ كشورهایی كه اقتصاد آن‌ها به طور اساسی به فروش منابع انرژی وابسته است به نحوی كه پیش بینی شده جنگ یمن عربستان را در سال میلادی جاری با كسری بودجه شدید در بخش نظامی مواجه كند.

نمی‌توان آمار دقیقی از هزینه جنگ عربستان در یمن ارائه داد، اما آمارهای اولیه كه براساس هزینه‌های جنگ‌های مشابه برآورد شده نشان می‌دهد، هزینه‌ این جنگ در اواسط آوریل ۲۰۱۵ به حدود ۳۰ میلیارد دلار رسید كه شامل هزینه‌ عملكرد ۱۷۵ جنگنده و سوخت رسانی‌ها و تجهیزات آن و هزینه آماده باش ۱۵۰ هزار سرباز عربستانی به دلیل احتمال گسترش دامنه جنگ است.

براساس برآوردهای صورت گرفته هزینه استفاده از این تعداد جنگنده ماهانه دستكم ۱۷۵ میلیون دلار است. در همین راستا موسسه پولی عربستان كه نقش بانك مركزی را ایفا می‌كند اعلام كرده دولت ریاض طی سه ماهه نخست سال جاری میلادی بیش از ۲۵ میلیارد دلار از ذخایر پولی خود را خارج كرده است.

كمك‌های مالی و دلارهایی كه عربستان و شورای همكاری خلیج فارس به مصر و دیگر كشورها برای مشاركت در تجاوز به یمن پرداخت كرده‌اند و حدود میلیاردها دلار است نیز جزو هزینه‌های جنگ در یمن محسوب می‌شود. گرچه حمله به یمن با مشاركت چند كشور و تحت عنوان ائتلاف عربی آغاز شد اما عربستان اصلی‌ترین كشوری است كه هزینه‌های جنگ را به دوش می‌كشد؛ چرا كه رهبری ائتلاف «طوفان قاطع» را برعهده دارد و به تنهایی ۱۰۰ جنگنده این كشور در تجاوز به یمن شركت می‌كنند، ‌همچنین مرزهای عربستان با یمن صحنه درگیری‌های نظامی است كه خسارت‌هایی را به روستاها‌، شهرها و پایگاه‌های عربستان نیز وارد كرده است.

مسئولان اقتصادی هم‌چنین پیش‌بینی كرده‌اند كه میزان كسری بودجه عربستان به ۱۵ درصد در سال ۲۰۱۵ در مقایسه با ۱۱ درصد در سال ۲۰۱۴ برسد. پیامدهای منفی بر اقتصادهای كشورهای عربی موجب كاهش سرمایه گذاری خارجی در طرح‌های بلند مدت‌، كاهش گردشگری و افزاش هزینه‌های نقل و انتقال و خدمات دیگر می‌شود این پیامدها می‌تواند موجب ناكام گذاشتن تلاش‌ها برای متنوع كردن منابع درآمدی در كشورهای عربی شود كه به شكل اساسی به صادرات نفت و گاز وابسته است.

با ادامه جنگ ترس و نگرانی در میان كشورهای شورای همكاری خلیج فارس افزایش یافته و سرمایه گذاری‌ها كاهش می‌یابد. این مسأله تنها به طرح‌های بخش ویژه محدود نمی‌شود بلكه شامل طرح‌های ساخت و ساز در بخش عمومی نیز می‌شود‌؛ مسأله‌‌ای كه به دلیل بازنگری در اولویت‌های هزینه‌های دولت به نفع هزینه‌های نظامی تحقق آن به تأخیر خواهد افتاد.

واكنش كشورهای منطقه به حملات وحشیانه عربستان
اگر در سوریه و عراق دخالت غیر مستقیم و تروریست پروری دستور كار عربستان سعودی قرار دارد؛ اما در رابطه با یمن ظاهر سازی‌های و بازی‌های مختلف رسانه‌ای و دیپلماتیك جواب نداد و این كشور مداخله مستقیم را در دستور كار قرار داد. اقدامی‌ كه ورای مسائل اقتصادی، سبب تخریب جایگاه این كشور در منطقه شده است.

لذا در كنار همراهان این كشور در تجاوز به یمن كه دلایل مختلف اقتصادی و ... برای توجیح همراهی آنها وجود دارد، بسیاری دیگر از كشور‌های منطقه به انتقاد از این رویكرد و اقدام عربستان پرداخته‌اند.

به باور نویسنده با حمله‌ای كه عربستان به یمن پا پوشش پوشالی" طوفان قاطعیت " علیه مردم یمن ترتیب داد چرخش مهمی در سیاست خارجی این كشور رخ داد.

چرخشی كه رهبر انقلاب آن را به بهترین نحو ممكن توصیف كرده است:"ما با سعودی‌ها در مسائل گوناگون سیاسی اختلافات متعددی داریم؛ اما همیشه می‌گفتیم كه آن‌ها در سیاست خارجی متانت و وقار نشان می‌دهند، ولی چند جوان بی‌تجربه امور آن كشور را در دست گرفته و دارند جنبه توحش را بر جنبه متانت و ظاهرسازی غلبه می‌دهند، كه این كار قطعاً به ضررشان تمام خواهد شد."

ورای وجهه خداداد كشور عربستان سعودی كه تماماً مدیون و وامدار وجود اماكن مقدسه در این كشور است و هر روزه مورد سوء استفاده حكام این كشور قرار می‌گیرد، ابداعات و ابتكارات این كشور به خصوص در عرصه سیاست خارجی بسیار محدود بوده است. اگر عربستان سعودی اندكی آبرو و وجهه‌ی در قبال مسائل جهان اسلام به دست آورده بود به سال ۱۹۷۳و تحریم نفتی حامیان اسرائیل و حمایت از مردم فلسطین مربوط می‌شد، یعنی حكایت از مردم مظلوم؛ اما در آن مورد خاص نیز عربستان هرگز موفق به حل مسئله فلسطین به عنوان مهم‌ترین مسئله جهان اسلام نشد (حال آنكه امروزه شواهد بسیاری از همكاری عربستان با رژیم صهیونیستی وجود دارد!!!) این در حالی است كه عربستان با تغییر پادشاه و تحولات صورت گرفته در ساختار قدرت خود، حمله به مظلوم را در دستور كار قرار داده است، لذا اقدام اخیر عربستان سعودی در تجاوز به یمن موجب اعتراضاتی در كشور‌های منطقه شده كه به اهم آنها اشاره می‌گردد:

موضع دولت عراق:
در اولین روز‌های تجاوز عربستان به عراق ، وزارت امور خارجه عراق با انتشار بیانیه‌ای نسبت به مداخله نظامی كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس و دیگر كشورهای عربی در یمن ابراز نگرانی كرد.

در این میان جنبش عشایر عراق در بصره نیز، تجاوز عربستان سعودی به یمن را محكوم و آمادگی خود را برای كمك به مردم یمن اعلام كرده‌اند.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق اعلام كرد كه بغداد مخالف حمله نظامی عربستان به یمن است.

حزب الله لبنان
حزب الله لبنان با صدور بیانیه‌ای، تجاوز آمریكایی سعودی به یمن و هدف گرفتن ملت، ارتش ملی و تأسیسات حیاتی و زیربنایی این كشور را به شدت محكوم كرد.

حزب الله هم‌چنین مشاركت برخی كشورهای عربی و غیرعربی در این تجاوز و پوشش سیاسی از آن را محكوم كرد. حزب الله لبنان خاطرنشان كرده كه این ماجراجویی فاقد حكمت و توجیهات قانونی و شرعی را كه عربستان سعودی رهبری می‌كند، منطقه را در زمان حاضر و آینده با بحران ها و خطرهایی بیشتر و بزرگ‌تر مواجه می‌سازد.

در این بیانیه تأكید شده است: ملت یمن كه تنها درصدد است با استقلال برای آینده كشور خود و بدون پذیرش دیكته‌های كشورهای همسایه و یا قدرت‌های بین‌المللی تصمیم گیری كند، هدف این تجاوز آشكار قرار گرفته است.

حزب الله لبنان ازعربستان سعودی و همپیمانان آن خواسته است تا با فوریت و بدون قید وشرط این تجاوز ظالمانه علیه ملت یمن را متوقف كنند.

در بیانیه حزب الله آمده است: این تجاوز در جهت تأمین منافع آمریكا و خدمتی آشكار به دشمن صهیونیستی و گزینه های آن است كه درصدد تحمیل تجاوزها و جنایات بیشتری به ملت‌های منطقه به ویژه فلسطین است. حزب الله لبنان درعین حال تأكید كرده است كه این تجاوز ظالمانه فرصتی را برای ملت یمن بوجود آورده است تا برای حل سیاسی مشكلات و حفاظت از كشور خود و تضمین تمامیت و امنیت ارضی آن بدون دخالت خارجی، بیش از گذشته متحد شده و همبستگی خود را افزایش دهد.

تجاوزهای هوایی عربستان به یمن رویا و آرزوهای مستمر عربستان برای رهبری جهان اسلامی سنی را نزد افكار عمومی بسیاری از مردم سنی مذهب با چالش‌های جدی روبرو كرده و حتی تعدادی از كشورهایی كه بطور سنتی هم‌پیمان عربستان بودند از جمله پاكستان از مشاركت در این جنگ امتناع كرده‌اند كه خشم سعودی‌ها را در پی داشته است.
 
اندونزی:
در همین راستا وزیر خارجه اندونزی هم با صدور بیانیه‌ای ضمن محكومیت شدید حمله هوایی سعودی به یمن و تاكید بر ادامه فعالیت سفارت این كشور در صنعا، خاطرنشان كرد كه راه حل دیپلماتیك و مذاكره بهترین مسیر برای حل مناقشه بین سعودی و انصارالله است.

الجزایر:
وزیر امور خارجه الجزایر گفت: الجزایر راه حل سیاسی و گفت وگوی همه گروه‌های یمنی را برای حل بحران این كشور در اولویت می‌داند.

رمطان لعمامرة در حاشیه جلسه مشورتی وزیران خارجه عرب كه در شرم الشیخ مصر برگزار شد، افزود: جهان عرب باید برای حل همه مشكلات خود راه حل گفت وگو و راه های مسالمت آمیز را برگزیند.

تجمع علمای مسلمان لبنان:
تجمع علمای مسلمان لبنان باصدور بیانیه‌ای ضمن محكوم كردن تجاوز ظالمانه عربستان سعودی وهم‌پیمانان آن به یمن، تأكید كرده كه حمله‌كنندگان به یمن بدانند این فتنه خود ساخته دامن آنها را خواهد گرفت و از پیامدهای آن در امان نخواهند ماند.

در بیانیه تجمع علمای مسلمان لبنان، به كشورهایی كه در تجاوز هوایی به یمن با عربستان سعودی همكاری كرده اند، توصیه شده است تا دیر نشده در خصوص مشاركت خود در این تجاوز تجدید نظر كنند.

 تجمع ملی دموكراتیك لبنان:
تجمع ملی دموكراتیك لبنان نیز با
صدور بیانیه‌ای همبستگی كامل خود را با ملت، ارتش و نیروهای انقلابی یمن و در رأس آنها جنبش انصارالله اعلام كرد.

در این بیاینه از ملت یمن در استان‌های شمالی و جنوبی این كشور خواسته شد تا برای دفاع از كشورشان در كنار نیروهای مسلح قرار گیرند. تجمع ملی دموكراتیك لبنان از گفت وگوی یمنی‌ها در داخل كشورشان و بدور از مداخله‌های خارجی و درگیری‌های منطقه‌ای حمایت كرده است.

مقایسه جنگ یمن با مقاومت مردم غزه و لبنان
دلایل متعددی برای عدم موفقیت رژیم سعودی در یمن ارائه شده است، اما بسیاری مقاومت مردم و نیرو‌های مردمی جنبش انصار‌الله را به عنوان نقطه قوت مردم یمن و عامل اصلی شكست این تجاوز می‌دانند.

رهبر انقلاب، آیت الله خامنه‌ای در این مورد معتقد است : "دلیل شكست سعودی‌ها واضح است، زیرا توانایی نظامی صهیونیست‌ها چندین برابر سعودی‌ها و منطقه غزه نیز یك منطقه كوچك بود، اما آن‌ها نتوانستند موفق شوند، در حالی‌كه یمن، كشوری پهناور و با جمعیت ده‌ها میلیونی است."سید حسن نصرالله نیز در این رابطه معتقد است كه سرنوشت تجاوز ظالمانه به یمن، شكست متجاوزان و در رأس آنها عربستان سعودی و پیروزی ملت مظلوم یمن است؛ لذا این اقدام دولت سعودی در یمن، مشابه جنایت صهیونیست‌ها در غزه است.

در این راستا مقاومت غیرمنتظره نیروهای انصارالله و ارتش یمن، نگرانی مقامات عربستان از بازتاب‌های امنیتی و به درازا كشیده شدن جنگ با این كشور و تشدید حملات متقابل احتمالی انصارالله را در پی داشته است. لذا لجاجت و ادامه حملات وحشیانه هوایی عربستان نیز برای در هم شكستن این مقاومت ارزیابی می‌شود.

این در حالی است كه حمله موشكی اخیر جنبش انصارالله به مخازن نفت شركت آرامكو در ظهران واقع در جنوب عربستان نشان از قدرت این جنبش بعد از حملات بی‌امان این كشور به یمن و در عین حال شكننده‌بودن شرایط دفاعی عربستان دارد.

جنبش مردمی یمن دارای پتانسیل‌های متعددی است و ورای این مسائل جنبش انصارالله در نبردهای قبلی خود از جمله با عربستان ثابت كرد كه از تجربه و توان كافی برای مقابله با حملات هوایی عربستان برخوردار است ولیكن بنظر می‌رسد این جنبش به چند دلیل عمده پاسخی جدی تا روزهای اخیر به این تعرض نداشته است از جمله:

الف: تا پیش از این جنبش انصارالله بیشتر بر شمال یمن تمركز داشت و حمایت عربستان از گروه‌های تكفیری در جنوب یمن ، فرصت را برای این جنبش برای مهار این گروه‌ها در جنوب فراهم آورد.

ب: عدم واكنش جدی ارتش یمن و انصارالله به حملات هوایی عربستان، بهانه‌جویی مقامات ریاض را بی‌اثر و حلقه ائتلاف ضدیمن را سست و در نهایت فشارهای بین‌المللی را بر عربستان تشدید كرد.

علاوه براین ارتش عربستان بویژه نیروی زمینی از هیج تجربه جنگی برخوردار نیستند و روبرو شدن با نیروهای با تجربه انصارالله در زمین، شكست سنگین و شرم‌آوری را بر عربستان تحمیل خواهد كرد و به همین دلیل ریاض حاضر نیست بدون اعضای ائتلاف دست به این ماجراجویی خطرناك بزند.

نفوذ به عمق ۴۵ كیلومتری خاك عربستان و حمله به یك پایگاه نظامی و حمله به مخازن شركت آرامكو در جنوب عربستان نیز از دیگر نمونه‌های ضعف دفاعی مقامات ریاض محسوب می‌شود.

ضعف داخلی عربستان در حمله به یمن
در اهمیت یافتن بحران یمن در نزد كشور عربستان در نهایت باید به عامل دیگری اشاره كرد كه به اختلافات داخلی دستگاه حاكمیت این كشور در ماه‌های اخیر
بر می­‌گردد.

تحولات و اختلافات جانشینی بعد از ملك عبدالله پادشاه متوفی عربستان، این كشور را با یك بحرانی داخلی در سطح بالای دستگاه حاكمیت تبدیل كرده است. بالا گرفتن جنگ قدرت در این كشور و ناآرامی‌های داخلی ناشی از آن، عربستان را در آستانه یك بحران داخلی قرار داده است. مهم‌ترین نشانه‌های اختلافات درونی در سطح حاكمیت این كشور تغییراتی است كه اخیراً در رأس حاكمیت این كشور از جمله وزارت خارجه و جانشینی ولیعهدی بوجود آمده است.

روی كار آمدن نیروهای جوان و بی‌تجربه در دستگاه حكومت عربستان بعد از مرگ ملك عبدالله باعث این تغییرات و نا امنی شده است. با بروز اختلافات داخلی در این كشور، مقامات آل سعود به منظور سرپوش نهادن بر این اختلافات داخلی، در تلاش بودند توجه افكار عمومی را به یك عامل تهدید زای بیرونی جلب كنند تا حداقل در كوتاه مدت این اختلافات از مظان افكار عمومی خارج شود. بر این اساس بحران یمن این فرصت را در اختیار مقامات آل سعود قرار داده است تا گروه‌های داخلی را متوجه یك دشمن خارجی كند كه به ادعای آن از جانب ایران حمایت می­‌شود.

با توجه به آنچه گفته شد می‌توان بحران یمن و دخالت عربستان در این كشور را تلاشی در جهت موازنه سازی در مقابل ایران و نیز سرپوش نهادن بر اختلافات داخلی در سطح عالی نظام سیاسی این كشور دانست. این در حالی‌ست كه تأثیرات بیداری اسلامی در این كشور تنها با سركوب این رژیم به صورت موقتی خاموش مانده است.

فعالان سنی اسلام گرا، لیبرالها، شیعیان و برخی از قبائل معروف در عربستان سعودی از مخالفان عمده سلطنت آل سعود و از چالش‌های داخلی این كشور محسوب می‌شوند. دراین راستا در منطقه شرقیه كه عمدتاً ۱۰ درصد جمعیت شیعی عربستان در آنجا حضور دارند بر اثر تظاهرات متناوب برعلیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز آل سعود ۱۲ تن جان خود را از دست دادند.

سیستم قبیله‌ای این كشور نقطه ضعف عربستان محسوب می‌شود. تا چند دهه پیش اغلب ساكنین عربستان قبائلی بودند كه به نقاط مختلف كوچ می‌كردند؛ اما اكنون بیشتر این قبایل در مناطق مختلف عربستان ساكن شده‌اند .

در چنین حالتی نیاز به یك سیستم فدرالی در عربستان تنها خواهد توانست این كشور را از فروپاشی و جنگ‌های قبیله‌ای نجات دهد.

از سوی دیگر این كشور به ظاهر سعی در مبارزه با گروه‌های تروریستی مانند القاعده را دارد اما عمدتاً ‌آز آنان در اجرای سیاست خارجی و منویات خویش استفاده می‌كند و این مسأله می‌تواند استفاده از شمشیر دولبه‌ای باشد كه روزی عربستان سعودی را نیز تهدید خواهد كرد.

منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نویسنده: حسین مولایی

 
Share/Save/Bookmark