عکس/ به آتش کشیدن عکس ترامپ و پادشاه بحرین در فلسطین

اعتصاب سراسری در غزه علیه «نشست منامه» و «معامله قرن» + تصاویر

کمپین سازمان عفو بین‌الملل برای آزادی فعالان زن در عربستان

پوستر: انهدام پهپاد آمریکایی به‌دست ایران

فروش اینترنتی کودکان در مصر!

طومار ۷۰ سازمان اروپایی علیه معامله قرن و نشست منامه

افزایش بی دینی در بین جوانان عرب

عکس/ تظاهرات مردم مراکش در اعتراض به کنفرانس منامه و معامله قرن

ویدئو کلیپ: رؤیای کودکان یمنی

تظاهرات گسترده مردم نیجریه برای آزادی فوری شیخ زکزاکی + فیلم

مجوعه پوستر: رؤیای کودکان یمنی

شهر کالیته

بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم

تظاهرات صدها هزار نفری مردم جمهوری چک برای استعفای نخست‌وزیر + عکس

دولت میانمار اینترنت مسلمانان را قطع کرد!

بحران استقلال در دستگاه قضایی ترکیه

ویدئو کلیپ: سرانجام محمد مرسی و بشار اسد

پوستر: ۹۱۰۰۰ شمار کشته‌شدگان حمله ائتلاف سعودی به یمن

جمع‌آوری ۶ میلیون امضا در مخالفت با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

طومار فعالان آمریکایی در حمایت از فلسطین

يکشنبه ۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۲
کد مطلب: ۵۴۳۱۱
داخلی آرشيو گفتگو صفحه جمهوری اسلامی ایران
«فاجعه منا» نتیجه بی‌تدبیری و بی‌لیاقتی آل‌سعود است
در گفتگو با "حسین شیخ‌الاسلام" مطرح شد:
«فاجعه منا» نتیجه بی‌تدبیری و بی‌لیاقتی آل‌سعود است
عربستان بابت ظلم به حجاج، ظلم به پیامبر(ص)، ظلم به بشریت در سال‌های متمادی تقاص پس خواهد داد و این‌ها همه نتیجه نوکری استکبار است که باعث بی‌آبرویی و بی‌حیثیتی پادشاه عربستان شده است.
حسین شیخ‌الاسلام نماینده پیشین مجلس و کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با جبهه جهانی مستضعفین در خصوص حوادث اخیر منا گفت: " آنچه به جد بر آن  معتقدیم بی‌کفایتی و بی‌تدبیری مسؤلان عربستانی است.
عربستان سلامت و امنیت حجاج، اولویتش نیست؛ زیرا نیروهای باتجربه خود را به جای حضور در مناسک و راهنمایی حجاج به نقاط دیگر فرستاده و این کار را به افراد بی‌تجربه سپرده که این اتفاقات را در پی داشته است؛ پس حادثه تلخ منا در درجه اول محصول بی‌لیاقتی کسانی است که خود را خادم حرمین شریفین می‌دانند."


عدم مسئولیت‌پذیری عربستان در قبال حادثه منا

شیخ الاسلام درپاسخ به این سوال که چرا عربستان مسئولیت این اتفاق را به عهده نمی‌گیرد و آن را محصول قضا و قدر می‌داند افزود:" عربستان الان آبرویی ندارد، یک ضرب‌المثل عربی می‌گوید؛ کسی‌که در حال غرق شدن است به هر کاری برای نجات خودش دست می‌زند.
الان نظام پادشاهی عربستان همین شرایط را دارد، آنان برای این حادثه اول دلیلی چون ناهماهنگی حجاج را مطرح کردند و سپس عبدالعزیز آل‌شیخ از علمای بزرگ عربستان گفت که عده‌ای می‌خواهند به علت تبرک این سرزمین به هر قیمتی در عربستان جان دهند و همین افراد سبب این اتفاق بوده‌اند و یکی دیگر این حادثه را محصول قضا و قدر دانست و دیگری آن را به ایرانی‌ها نسبت داد و خلاصه هر کس حرفی زد که این اظهار‌نظرهای متفاوت نشانه مستأصل بودن حاکمیت عربستان در برابر افتضاحی است که به بار آورده است و نمی‌تواند در برابر آن جوابگو باشد وگرنه خود آنان خوب می‌دانند که اتفاق منا جز بی‌آبرویی برایشان سودی نداشته و نخواهد داشت."


تلاش برای آشکار ساختن ابعاد مختلف فاجعه منا وظیفه رسانه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد است

نماینده مجلس در ادامه با اشاره به مسئولیت رسانه‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد در شبکه‌های اجتماعی بیان داشت: " تمام دست‌اندر‌کاران رسانه‌ای باید بکوشند از مغفول ماندن واقعیت در خصوص فاجعه منا جلوگیری کنند.
الان عربستان به دنبال پنهان کردن ابعاد مختلف این حادثه است و رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای و حتی NGO‌ها باید تلاش کنند دروغ‌های عربستان را رو کنند؛ آن هم با مصاحبه و صحبت با شاهدان حادثه، خانواده‌های داغدار، حجاج کشورهای دیگر و حتی خانواده‌هایشان و هر کسی که می‌تواند به روشن‌تر شدن ابعاد پنهان داستان کمک کند.
با توجه به اینکه الان عربستان در خصوص تعداد کشته‌شدگان در حال دروغ‌پردازی است باید رسانه‌ها بکوشند از نشر دروغ توسط رژیم آل‌سعود جلوگیری کنند و تا جایی‌که می‌توانند این دروغ‌ها را افشا کنند."


علت سکوت سران کشورهای اسلامی هم‌پیمان آل‌ سعود
وی هم‌چنین در خصوص سکوت سران کشورهای اسلامی و بعضا همراهی آنها با آل‌سعود در رابطه با فاجعه منا اضافه کرد: "هر کس با آل‌سعود هم‌پیمان است می‌‌کوشد به شکل افتضاحی نسبت به این واقعه پرده‌پوشی کند، مثلاً نخست وزیر بحرین قبل از این اتفاق از عربستان بابت حج امسال تشکر کرده است که این خود نشانه حماقت برخی از این دولت‌هاست؛ هم‌چنین معاون رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرده بود که حج را به ما بسپارید قول می‌دهیم هیچ اتفاقی برای هیچ‌کس نیافتد؛ ولی از آن طرف خود اردوغان به علت هم‌پیمانی با عربستان در جنایت‌ در سوریه و عراق و خیلی کشورهای دیگر از این رژیم بابت حج امسال تشکر می‌کند.

اینها همه نشان از بی‌تدبیری و یک کاسه بودن برخی سران کشورهای اسلامی در جنایت‌های آل‌سعود است. البته عربستان تاوان این جنایت و همه جنایت‌هایش را پس خواهد داد که نمونه آن هم بی‌آبرویی و مستأصل بودن این رژیم منحوس در اتفاقات اخیر است.

عربستان بابت ظلم به حجاج، ظلم به پیامبر(ص)، ظلم به بشریت در سال‌های متمادی تقاص پس خواهد داد و این‌ها همه نتیجه نوکری استکبار است که باعث بی‌آبرویی و بی‌حیثیتی پادشاه عربستان شده است."
Share/Save/Bookmark