پوستر: ترامپ، نقطه عطف فروپاشی آمریکا

پوستر: اخراج نظامیان آمریکایی از عراق؛ به زودی...

ویدئو کلیپ: افسر ارتش سوریه خطاب به نظامی آمریکایی: آتیش‌تون می‌زنم!

پوستر: پیام قدردانی حماس از نقش انصارالله و مردم یمن در یاری مسئله فلسطین

پوستر: شمار افراد گرسنه در نیویورک دو برابر شده است

گفتگو با دیوید هانگرفرد درباره بحران اقتصادی و اجتماعی در آمریکا در پی همه‌گیری ویروس کرونا و اعتراضات مردمی اخیر + فیلم

پوستر: ترور فرماندهان ارشد سپاه، استراتژی مشترک آمریکا و اسرائیل

پوستر: حقوق بشر آمریکایی: تعهد بی‌نظیر به کشتن انسان‌ها

پوستر: شهر «مأرب» یمن در آستانه آزادسازی ائتلاف سعودی در حال عقب نشینی و خروج تجهیزات

مجموعه پوستر: نگاهی به جنایات چین علیه مسلمانان اویغور

پوستر: تظاهرات لبنانی‌ها علیه دخالت‌های آمریکا

پوستر: عظمت دولت ترامپ!

پوستر: رفتار دوگانه انگلیس از فروش سلاح به عربستان تا تحریم چندین مقام سعودی

پوستر: سازمان عفو بین‌‎الملل میانمار را متهم به جنایت جنگی علیه مسلمانان روهینگیایی کرد و سکوت کشورهای اسلامی ادامه دارد..

پوستر: سناتور آمریکایی: در حالی‌ که یمنی‌ها از کرونا می‌میرند، ما هم آنها را بمباران می‌کنیم!

گفتگو با پروفسور آلکساندر آزادگان درباره وضعیت بحرانی حال حاضر آمریکا + فیلم

ویدئو کلیپ: استقبال بی نظیر مردم از ترامپ! پیشنهاد می‌کنم این تصاویر زیبا را حتما ببینید

پوستر: انگلیس فروش سلاح به عربستان را از سر می‌گیرد

نظرسنجی: فریبکاری چین باعث انتشار ویروس کرونا در سراسر جهان شده است آیا با این نظر ترامپ موافقید؟

پوستر: آمریکا مقادیر زیادی داروی موثر در درمان کرونا انبار کرده است

يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۵
کد مطلب: ۱۲۱۱۸
۱ نظر
داخلی آرشيو خبر صفحه عربستان
نگاهی به زندگی شیخ شهید، نمر باقر النمر
این مقاله به‌روز شده است...
نگاهی به زندگی شیخ شهید، نمر باقر النمر
اعدام عالمی بزرگ، شجاع و مقاوم که یک تنه مقابل رژیم دیکتاتور سعودی ایستاده است، شاید پدیده‌ای عادی در تاریخ مبارزه مستضعفین علیه مستکبرین باشد، اما وظیفه‌ای سنگین را بر دوش تک تک آزادی‌خواهان جهان برای گسترش پیام این عالم مجاهد می‌گذارد.
جبهه جهانی مستضعفین - شیخ "نمر باقر النمر" سال ۱۹۶۸ میلادی، در شهر "العوامیه" و در خانواده‌‌ای اهل دانش و تقوا به دنیا آمد.

وی پس از طی تحصیلات ابتدایی در العوامیه در سن 21 سالگی به ایران آمد و در حوزه علمیه حضرت قائم(عج) تهران در محضر آیت‌الله سید محمدتقی مدرسی به تحصیلات خود ادامه داد.

31 سال داشت که برای ادامه تحصیلات حوزوی خود عازم حوزه علیمه حضرت زینب(س) سوریه شد.


شیخ نمر در طول مدت تحصیل علوم حوزوی خود در تهران و سوریه در محضر اساتید مختلفی حضور یافت، از جمله: آیت الله سید محمدتقی مدرسی در تهران، آیت الله سید عباس مدرسی در سوریه، آیت الله خاقانی در سوریه، دروس عالیه نزد علامه شیخ صاحب الصادق در تهران، درس اخلاق نزد آیت الله شیرازی در قم و درس "لمعة" نزد علامة شیخ وحید افغانی(+)


شیخ نمر پس از سال‌ها تحصیل به درجه اجتهاد دست یافت و در ایران و سوریه به تدریس علوم دینی پرداخت. وی پس از بازگشت به عربستان مرکز مذهبی "الإمام القائم(عج)" را نیز در العوامیه تأسیس کرد که در واقع سنگ‌بنای "مرکز اسلامی" در سال ۲۰۱۱ میلادی بود.


خصوصیات اخلاقی:
* بلندمنشی
* وسواس در مراعات و حفظ اصول و مبادی و ارزش‌های دینی
* دیدی باز و آگاه نسبت به حوادث جاری پیرامون منطقه و جهان
* ارتباط عمیق وی با قرآن و اهل بیت(علیهم‌السلام)
* شجاعت در بیان حقیقت
* صریح و بی‌پرده سخن گفتن
* دفاع از مظلوم در حرف و عملدیدگاه‌ها و فعالیت‌های سیاسی
شیخ نمر تا کنون چندین بار توسط رژیم آل سعود بازداشت شده است.

سال 2006 پس از بازگشت از همایشی قرآنی در بحرین به اتهام نوشتن بیانیه‌ای که خواستار توجه حکومت عربستان به حقوق شیعیان، به رسمیت شناختن شیعه، رسیدگی به قبرستان بقیع بود، بازداشت شد.

شیخ بار دیگر در سال 2008 به اتهام تحریک شیعیان علیه حکومت بازداشت شد که تنها یک روز بعد به دلیل ترس از اعتراضات و قیام مردم شرق عربستان آزاد شد.

اقامه نماز جمعه در العواميه از برنامه‌هاي هفتگی آيت‌الله نمر

محور اعتراضات شیخ نمر در سخنرانی‌هایش موضوعات زیر بوده است:
* اعمال سیاست‌‌های تبعیض‌آمیز طایفه‌ای سازمان‌یافته به‌ویژه در مناطق شرقی عربستان
* تبعیض صد ساله در مناطق "الاحساء" و "القطیف"
* دفاع از کرامت شهروندان عربستانی به‌ویژه شهروندان شیعی
* تأکید بر مبارزه با ظلم رژیم سعودی
* نقد رسانه‌های دولتی و تبلیغات دروغین آنها
* تلاش وهابیت برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام
* افشای همدستی حکومت و مفتی‌های وهابی
* انتقاد از رژیم‌های عربی پادشاهی منطقه خصوصا آل خلیفه
* توجه به مسئله فلسطین و مبارزه علیه صهیونیسم
* انتقاد از وابستگی کشورهای عربی به غرببرخی جملات آیت الله در اعتراض به رژیم عربستان:
"ما ساکت نمی‌مانیم که هر آنچه بخواهید بر سر ما بیاورید؛ هر آنچه بخواهید انجام دهید و کرامت و شخصیت ما را که با ارزش ترین چیز در زندگی ماست، زیر پا بگذارید".

"می‌دانم فردا برای بازداشت من به سراغ خواهید آمد. خوش می‌آیید! این منطق و راه و روش شماست: "بازداشت" و "شکنجه" و "کشتار"؛ ما از قتل و کشتار نمی‌هراسیم. ما از هیچ چیز نمی‌ترسیم."

"همواره به دنبال راه‌های دیگری برای ادامه اعتراضات خود و احقاق حقوق‌مان خواهیم بود و تظاهرات، یکی از این راهکارهاست".


توجه به مسئله فلسطین
آیت الله النمر در یکی از سخنرانی های خود درباره روز جهانی قدس چنین گفت: گرامیداشت روز جهانی قدس، گامی در راستای آزادی بیت المقدس است، هر چقدر هم که توطئه بچیدنند اما در نهایت نخواهند توانست که پرونده فلسطین را از بین ببرند تا رژیم صهیونیستی را پا بر جا نگه دارند. حتی اگر همه حکام آن را بپذیرند اما ملت ها با آن مخالفت خواهند کرد.(+)


این روحانی برجسته شرق عربستان همچنین پیرامون مسئله فلسطین تاکید کرد: نظام عربستان نظامی طغیانگر است، چرا نظامیان آل سعود مردم بحرین را می‌کشند، اگر راست می‌گویند بروند و فلسطین را از دست صهیونیست‌ها آزاد کنند. نه آنکه علیه نیم میلیون بحرینی اقدام کنند، مردمی که پاک بوده و بادست های خالی و سینه‌های برهنه به مبارزه می پردازند.(+)


مرگ نایف بن عبدالعزیز و انتقادات کوبنده شیخ نمر
شیخ نمر باقر النمر در سخنرانی خود پس از مرگ "نایف بن عبدالعزیز" ولیعهد متوفای عربستان گفت: ارتش نایف کجاست تا مانع از آن شوند که فرشته مرگ، جان وی را بگیرد،‌ نیروهای اطلاعاتی و سرهنگ‌های وی کجایند تا جلوی ملک الموت را بگیرند اما هم اکنون کرم‌ها در حال خوردن جسد وی هستند و دچار عذاب جهنم شده است.

وی افزود: قرآن کریم آیه‌ای دارد که می گوید"روزی که در آن مومنان خوشحال می‌شوند"، ما چگونه از مرگ نایف [ولیعهد سابق عربستان] خوشحال نشویم. چگونه از مرگ کسی که فرزندانمان را به زندان برد خوشحال نشویم. کسی که باعث ایجاد رعب و وحشت شده بود چگونه از مرگش خوشحال نشویم. خدا را [به دلیل مرگ نایف] شکر می‌گوییم و ان‌شاءالله که عمر همه آنها، آل سعود و آل خلیفه، یکی پس از دیگری گرفته شود.(+)

به رخ کشیدن قدرت ایران
شیخ نمر همچنین راجع به قدرت جمهوری اسلامی ایران گفت: زمانی که صدام وارد کویت شد، همه شما [ خطاب به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس] فرار کردید و شما آمریکا را آوردید تا از شما حمایت کند. صدام در آن زمان [سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران] نتوانست مقابل ایران بایستد نه ایرانی که امروز وجود دارد [حال شما چگونه می توانید در مقابل ایران بایستید].(+)ماجرای حمله و بازداشت
مرداد ماه سال ۱۳۹۱ نیروهای امنیتی سعودی با حمله مسلحانه به اتومبیل "آیت الله شیخ نمر آل نمر" پس از مجروح کردن وی، او را ربوده و به مکان نامعلومی انتقال دادند.

هنگام تعقیب خودرو شیخ نمر به سوی وی تیراندزای شد، که در نهایت پس از برخورد این خودرو به دیوار یکی از منازل و مجروحیت شیخ نمر، وی را بازداشت کردند.


گلوله های برجامانده از عمليات تروريستي هفته جاري عليه آيت الله نمر النمر

خون ريخته شده شيخ انقلابي بر زمين پس از ترور

پيکر بي جان و خون آلود آيت الله پس از ترور

اعتراضات مردمی پس از بازداشت
پس از دستگیری شیخ نمر اعتراضات زیادی در مناطق شرق عربستان انجام شد. شیعیان بلافاصله به خیابان‌ها ریختند. تنها در روز اول بازداشت سه نفر از معترضان کشته شدند.(+)


اعتراض گروه‌های مختلف منتقد و مخالف حکومت ادامه پیدا کرد و آنها به دولت عربستان نسبت به هرگونه آزار و اذیت شیخ نمر باقر النمر هشدار دادند.(+)


اعتراضات شیعیان هند به ادامه بازداشت آیت الله نمر

يك گروه هكر به نام "مجاهدون الاحرار" پايگاههاي اينترنتي پليس منطقه الشرقيه، دادستاني الباحه و شوراي شهر در استان الدقيق عربستان را در اعتراض به بازداشت و احتمال حکم اعدام شیخ نمر هك كردند.(+)


اعتصاب غذا و شکنجه در زندان
این عالم برجسته در طول مدت بازداشت، دست به اعتصاب غذا زد(+). به دلیل جراحات ناشی از اصابت گلوله وضعیت جسمی بسیار وخیم گزارش شده است. همچنین به گفته برخی از نزدیکان در طول مدت بازداشت، تحت شکنجه شدید قرار گرفته که منجر به شکستن پا و دندان‌های او شده است.(+)


احتمال اعدام
این روزها اخباری به گوش می‌رسد که دستگاه قضایی عربستان این روحانی شیعه را به محاربه متهم کرده است. رسانه‌های عربستان گزارش دادند، دادستانی این کشور برای وی تقاضای حکم اعدام کرده است.

دادستانی عربستان این روحانی را به "کمک به تروریست‌ها"، "تحریک به اغتشاش" و "محاربه" متهم کرده؛ اتهامی که مجازات آن مرگ و اعدام است.(+) این در حالی است که عفو بين‌الملل آزادي شيخ نمر باقر النمر را خواستار شده است.(+)

شبکه القطیف در صفحه اجتماعی خود نوشت: اطلاعات بیشتری در این باره در دست نیست. گفتنی است، بدون در نظر گرفتن درستی یا نادرستی این خبر، به نظر می رسد با توجه به اینکه عربستان سعودی از بهبود نسبی رابطه جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا به شدت ناراحتی و ناراضی است، در یک ماه اخیر چندین اقدام و موضع گیری اتخاذ کرده که نشان دهنده خشم شدید آل سعود از این وضعیت است.(+)


اعتراض به حکم اعدام احتمالی
پس از اعلام حکم اعدام احتمالی آیت الله شیخ نمر موجی جدیدی از اعتراضات آغاز شد. فعالین شبکه اجتماعی گوگل پلاس با انتشار بیانیه ای که با استقبال قابل توجه کاربران مواجه شد خواستار توجه مجامع حامی حقوق بشر به سرنوشت این عالم برجسته شیعی شدند.(+)

اعتراض مردم قطیف


اعتراض مردم عوامیه

اعتراض در لندن
اعتراضات گسترده مردم چند بار صدور حکم دادگاه آل سعود را به تأخیر انداخت.(+)(+) تا اینکه سرانجام این حکم صادر شد.


صدور حکم اعدام
دادگاه کیفری عربستان سعودی در ریاض چهارشنبه (23 مهر 93) حکم اعدام آیت الله 'نمر باقر النمر' را صادر کرد.

محمد النمر برادر شیخ نمر النمر با اعلام این خبر گفت: این حکم قابل تجدید نظر است.(+)

در سوم آبان 94 خانواده روحانی شیعه برجسته عربستان اعلام کردند که دادگاه عالی ریاض حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را تایید کرد.


اعدام شیخ نمر
و در نهایت به در 12 دی‌ماه 94 وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ای از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت کشور عربستان، حکم اعدام شیخ نمر به همراه 46 متهم دیگر که اغلب آنها تروریست معرفی شده‌اند روز 12 دی در 12 منطقه در عربستان اجرا شده است.


واکنش‌های جهانی به اعدام شیخ نمر
با انتشار خبر اعدام شیخ نمر، عالم مجاهد و مبارز عربستانی، علاوه بر اعتراض رسمی دولت‌ها، علما، مراجع، سازمان‌ها و مجامع حقوق بشری، موجی از واکنش‌ها و اعتراضات در فضای مجازی شکل گرفت؛ در این بین جوانان و فعالان غربی در کشورهای مختلف به اشکال مختلف اعتراض و ناراحتی خود را نسبت به این جنایت جدید رژیم سعودی نشان داده و خواستار واکنش مجامع بین‌المللی و کشورهای غربی مدعی حقوق بشر برای توقف این کشتارها شدند.

در ادامه شماری از نظرات و واکنش‌های فعالان غربی را که در صفحه فیس‌بوک Free Sheikh Nimr (با بیش از ۳۰ هزار حامی) منتشر شده است مشاهده می‌کنید:

Fafa Catena (فافا کاتنا از سیدنی استرالیا): من واقعا شکه شدم اصلا نمی‌توانم اعدام برای اعتقادات را بفهمم. هر انسانی نژاد مذهب و اعتقادات خودش را دارد و همه انسان‌ها محترم هستند.

Samera Bangash (سامرا بنگالش اهل لندن انگلیس): خدا ایشان را بیامرزد، لعنت و نفرین خدا بر قاتلان شیخ نمر، مرگ بر سعودی‌ها و اعمال شیطانی آنها.

Arzina Jaffer (آرزینا جافر از کشور آمریکا): خداوند آل سعود را لعنت کند، ظالم می‌میرد و حکم‌رانی‌اش به پایان می‌رسد؛ اما یک شهید می‌میرد در حالی‌که زندگی و تفکراتش تازه شروع می‌شود.

و...اعدام عالمی بزرگ، شجاع و مقاوم که یک تنه مقابل رژیم دیکتاتور سعودی ایستاده است، شاید پدیده‌ای عادی در تاریخ مبارزه مستضعفین علیه مستکبرین باشد، اما وظیفه‌ای سنگین را بر دوش تک تک آزادی‌خواهان جهان برای گسترش پیام این عالم مجاهد می‌گذارد.
Share/Save/Bookmark
عمارنامه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۲۱ ۱۷:۳۳:۴۳
سلام و درود؛
دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
http://www.ammarname.ir/node/20249
ما را از بروزرسانی خود آگاه
و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
موفق و پیروز باشید .
http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir
یا علی (235)