نخست وزیر عراق با ادغام الحشد الشعبی مخالفت کرد

۴۰ درصد مردم یمن گرسنه‌اند

اوضاع بحرانی آوارگان در لیبی

واشنگتن پست: آیا دولت‌های مسلمان خجالت نمی‌کشند؟

انتقاد از تداوم سیاست سرکوب در عربستان

عربستان؛ محرک اسرائیل در سرکوب فلسطین

بررسی اعتراضات ضدنژادپرستی در اسرائیل + فیلم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فوت کرد

افشای نامه دختر فراری پادشاه امارات

اعتراض لندنی‌ها به اخراج کارگران فلسطینی از لبنان

آغاز عملیات نجات پناهجویان در دریای مدیترانه

پویش مجازی وحدت علیه مزدوران آمریکا در منطقه

طومار مردم مصر برای آزادی زندانیان سیاسی

خاکسپاری ۸۶ مسلمان کشتار سربرنیتسا در بوسنی

پوستر/ ترامپ: مطمئنم پهپاد ایران را زدیم

سفر محرمانه لیبرمن به کردستان عراق

لغو لقب ملکه زیبایی از دختر نژادپرست آمریکایی

معاون رئیس پارلمان بلژیک خواستار مجازات اسرائیل شد

درخواست محاکمه امارات به دلیل جنایت در لیبی

تجاوز ۱۲ گردشگر اسرائیلی به دختر قبرسی

سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۰
کد مطلب: ۶۵۰۳۸
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار جبهه مستکبرین
عربستان به دام ضد ایرانی غربی‌‌ها افتاده است
عربستان به دام ضد ایرانی غربی‌‌ها افتاده است
روزنامه نگار مشهور عرب با اشاره به اقدامات تخریبی عربستان سعودی در منطقه، تأکید کرد این کشور به دام تحریک‌آمیز غرب ضد ایران افتاد.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل ار پایگاه خبری شبکه العالم، نویسنده و روزنامه نگار مشهور عرب تأکید کرد که عربستان سعودی با دور شدن از مسأله فلسطین و نزدیک شدن به اسرائیل به دام آمریکا و غرب افتاده است.

«عبدالباری عطوان» در روزنامه «رأی الیوم» نوشت: معتقدیم که عربستان سعودی به دام تبلیغات تحریک آمیز آمریکا و غرب ضد ایران افتاد، دامی که هدف از آن دور کردن عربستان از مسأله فلسطین و نزدیک شدن به اسرائیل به عنوان منجی و همپیمان برای مقابله با «خطر شیعی فارسی» است، و این خطر‌‌ همان تبلیغات رسمی و رسانه‌ای آمریکا است که طی ده‌سال گذشته مشغول آن بوده‌اند.

وی افزود: پس از تکمیل تبلیغات تحریک آمیز و به نتیجه رسیدن آن‌ها در فروش ۲۰۰ میلیارد دلار اسلحه به کشورهای (عربی) منطقه (خلیج فارس)، آمریکا از رویارویی با ایران دست کشید و عربستان را در نیمه راه تنها گذاشت، و همه راه‌های بازگشت را بست.

عطوان همچنین درباره تبلیغات عربستان سعودی برای جنگ افروزی در منطقه، اظهار داشت: سخنان تحریک آمیز عادل جبیر، وزیر امورخارجه سعودی، و یا احمد عسیری، سخنگوی عملیات «طوفان قاطعیت،» (عملیات تجاوز به یمن) اینگونه بازتاب داده می‌شود که مردم عربستان و افکار عمومی این کشور از این جنگ‌ها حمایت می‌کنند، درحالیکه گزارشهای خبری در رسانه‌های بیگانه، و یا اظهارات کار‌شناسان سعودی و منطقه‌ای در تماسهای مستقیم، برخلاف این ادعا است.

وی تأکید کرد که اکثر رسانه‌های عربی از پرداختن به موضوع عربستان و نگرانی مردم این کشور از جنگ‌ها خودداری می‌کنند.

سردبیر روزنامه رای الیوم تأکید کرد «هیو تیلور،» روزنامه‌نگار آمریکایی، در روزنامه واشینگتن پست نوشته است که افکار عمومی در عربستان به شدت از جنگهای مستقیم این کشور در سوریه و یمن و یا جنگهای غیر مستقیم در لبنان و عراق و لیبی، نگران است.

وی افزود: جمال خاشقجی، از افراد نزدیک به حاکمیت در عربستان، که از بارز‌ترین حامیان دخالت نظامی در یمن و سوریه به شمار می‌آید و در نخستین ساعات عملیات طوفان قاطعیت از آن حمایت کرد، در اقدامی بی‌سابقه اذعان کرد که عربستانی‌ها از این جنگ‌ها نگران هستند.

عطوان با اشاره به سپری شدن یک سال از جنگ علیه یمن، تأکید کرد: طوفان قاطعیت عربستان را از نظر مالی و نظامی دچار فرسایش کرده است، و با وجود بسیج کردن تعداد بسیاری از هواپیماهای جدید و نیروهای عربی تحت عنوان ائتلاف عربی، هیچ نشانه‌ای از پیروزی در این عملیات وجود ندارد.

وی ادامه داد: دخالت سیاسی و نظامی غیر مستقیم (حمایت از معارضان سوری) یا مستقیم (ارسال جنگنده به پایگاه انجرلیک ترکیه و نیروهای ویژه به اردن برای ورود به خاک سوریه) تا این لحظه هیچ نتیجه‌ای نداشته است، و شاید در صورت تغییر اوضاع و درگیری با روسیه نتایج معکوسی هم در پی داشته باشد. عربستان سعودی برخلاف ۵ سال گذشته دیگر با نظام سوریه و بشار اسد نمی‌جنگند بلکه اکنون علیه روسیه، ایران، حزب الله، و بخش گسترده‌ای از کرد‌ها وارد جنگ شده است و این امر جنگ‌هایش را بسیار پیچیده می‌کند.
Share/Save/Bookmark