عکس/ تظاهرات مردم مراکش در اعتراض به کنفرانس منامه و معامله قرن

ویدئو کلیپ: رؤیای کودکان یمنی

تظاهرات گسترده مردم نیجریه برای آزادی فوری شیخ زکزاکی + فیلم

مجوعه پوستر: رؤیای کودکان یمنی

شهر کالیته

بررسی ابعاد و پیامدهای حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان + فیلم

تظاهرات صدها هزار نفری مردم جمهوری چک برای استعفای نخست‌وزیر + عکس

دولت میانمار اینترنت مسلمانان را قطع کرد!

بحران استقلال در دستگاه قضایی ترکیه

ویدئو کلیپ: سرانجام محمد مرسی و بشار اسد

پوستر: ۹۱۰۰۰ شمار کشته‌شدگان حمله ائتلاف سعودی به یمن

جمع‌آوری ۶ میلیون امضا در مخالفت با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

طومار فعالان آمریکایی در حمایت از فلسطین

عکس/ تشییع جنازه نمادین محمد مرسی در بوسنی و هرزگوین

دیدار روحانی وابسته به امارات با افسران اسرائیل

پوستر: آتش‌افروزی در منطقه با دلارهای نفتی

راهپیمایی اتوبوس‌ها در لندن علیه اعدام عالمان دینی در عربستان + تصاویر

پیام داعش به مناسبت مرگ محمد مرسی

تحصن مردم تركیه علیه نشست منامه و معامله قرن

فیلم/ اعتراض شجاعانه زن آمریکایی در مراسم جشن سفارت عربستان

دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۷
کد مطلب: ۶۲۶۵۳
۱ نظر
داخلی آرشيو گزارش صفحه عربستان
نگاهی به تلاش جهانی برای تحریم رژیم سعودی
نگاهی به تلاش جهانی برای تحریم رژیم سعودی
مردم جهان با وجود تبلیغات گسترده امپراطوری رسانه‌ای غربی - عربی صدای مظلومیت مردم یمن، بحرین، عربستان، عراق و سوریه را شنیده و اقدامات متعددی را برای توقف جنایات رژیم آل سعود و تحریم آن انجام داده‌اند.
جبهه جهانی مستضعفین - آل‌سعود همواره در سال‌های متمادی در اندیشه و تدارک گسترش تفکرات تکفیری و تروریستی بوده و با ترتیب دادن جنگ‌های مستقیم یا نیابتی در ایجاد کشتار و نقض حقوق بشر در منطقه نقش محوری داشته است.

حمله به یمن یکی از موارد کارنامه سیاه رژیم سعودی در تضییع حقوق ملت‌هاست. تجاوز نظامی عربستان و متحدانش علیه یمن به بهانه حمایت از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور فراری یمن از ششم فروردین ماه سال 94 تحت عنوان «توفان قاطعیت» آغاز شد و علی رغم اعلام پایان حملات نظامی در روز سه شنبه اول اردیبهشت تجاوزات عربستان به یمن تحت عنوان «احیای امید» هم‌چنان ادامه دارد.


سخنگوی شورای امنیت ملی ایالت متحده، با صدور بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که اوباما، اجازه تدارک حمایت لجستیک و اطلاعاتی از عملیات نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را صادر کرده است.(+)

در پی حملات سعودی‌ها به یمن در سایه همکاری برخی کشورهای غربی، عربی، آمریکا و سکوت مجامع بین‌المللی تا کنون هزاران زن، مرد و کودک بی‌گناه شهید و مجروح شده و بسیاری از منازل و زیرساخت‌ها، مدارس و بیمارستان‌ها تخریب شده است.

در این بین مردم جهان با وجود تبلیغات گسترده امپراطوری رسانه‌ای غربی - عربی صدای مظلومیت مردم یمن را شنیده و اقدامات متعددی را برای توقف این جنایات انجام داده‌اند.

در ادامه به نمونه‌هایی از تلاش‌های جهانی برای تحریم عربستان اشاره می‌کنیم:

* آمریکا
فعالان آمریکایی گروه "اقدام ریشه‌ها" با راه‌اندازی کمپینی ضمن اعتراض به جنایات سعودی‌ها علیه مردم یمن و بحرین، از جهانیان خواستند تا هرگونه مبادلات تجاری و تسلیحاتی خود را با عربستان متوقف کنند.

آنان با انتقاد از سیاست‌های جنگ‌طلبانه رژیم آل‌سعود در قتل عام هزاران نفر از مردم یمن و حمایت از رژیم آل‌خلیفه در کشتار معترضان بحرینی خواستار تحریم مبادلات تجاری و تسلیحاتی با عربستان شدند.

فعالان آمریکایی به مبالغ هنگفت مبادلات تجاری و تسلیحاتی آمریکا و کشورهای اروپایی با عربستان سعودی اعتراض کرده و این کشورها را در جنایات آل سعود شریک دانسته و تأکید کردند حمایت از این رژیم به معنای حمایت از تروریسم است.

فعالان ضد جنگ، عربستان را به دلیل نقض آزادی‌های فردی شهروندان و سرکوب فعالیت‌های حقوق بشری در این کشور محکوم و خطاب به سران کشورهای جهان اعلام کردند، اکنون نه تنها زمان توقف حمایت از آل‌سعود است بلکه این کشور باید به دلیل سیاست‌های ضد بشری‌اش مجازات شود.(+)

همچنین فعالان سازمان مردم‌نهاد «کدپینک» با راه‌اندازی کمپینی جنایات عربستان و تضییع آشکار حقوق‌بشر توسط این رژیم را محکوم کردند.

آنان با محکومیت اعدام شیخ نمر و دو معترض دیگر، قطع کلیه روابط سیاسی، تجاری و تسلیحاتی آمریکا را با عربستان خواستار شدند.

فعالان آمریکایی از نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا خواستند تا در صورت موفقیت در انتخابات تحریم‌های همه جانبه و جدی را علیه عربستان سعودی اعمال کنند.

آنان سرکوب شدید شیعیان توسط سعودی‌ها و کشتار مردم بی‌دفاع یمن را در سایه حمایت دولت‌مردان آمریکایی از عربستان دانسته و تأکید کردند، ما به نامزدی رأی خواهیم داد که به قطع رابطه با رژیم آل‌سعود پایبند باشد.

شرکت‌کنندگان در این کمپین هم‌چنین از نامزدهای ریاست‌جمهوری خواستند تا در صورت برنده شدن در انتخابات برای آزادی فعالان عربستانی ازجمله «علی نمر» تلاش کنند.(+)


* انگلیس
فعالان لندنی «کمپین علیه تجارت اسلحه» با اشاره به جنایتهای جنگی عربستان علیه مردم یمن و کشتار هزاران یمنی توسط جنگنده‌های عربستانی و هم‌پیمانانش، دولت انگلیس را به دلیل ارائه مجوز صادرات تجهیزات جنگی به سعودی‌ها در این جنایات شریک دانستند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع با انتقاد از جنایات حقوق‌بشری و عربستان و سوءتغذیه و گرسنگی کودکان یمنی تحت محاصره سعودی‌ها تأکید کردند: اجازه نمی‌دهند تاجران سلاح و جنگ در آرامش به ضیافت شام خود برسند.(+)


* عراق
استان واسط
در اعتراض به جنایات ضد بشری عربستان در یمن شورای استان واسط عراق با صدور بیانیه‌ای خرید کالاهای عربستانی در این کشور را تحریم کرد.

در این بیانیه آمده است که مناسبات اقتصادی بغداد با ریاض باید قطع شده و سفارت سعودی در عراق بسته شود.

"مازن الزاملی" رئیس شورای شهر واسط گفت: شورای شهر واسط اقدام شرم آور رژیم سعودی در اعدام «شیخ نمر» را محکوم کرده و تحریم خرید کالاهای عربستانی را اعلام کرد.(+)

نجف
ده‌ها تن از علما و روحانیون نجف با برپایی تظاهراتی در این شهر در اعتراض به اقدامات ضد انسانی آل‌‌سعود خواستار تحریم کالاهای عربستان شدند.

بغداد

صدها نفر از طرفداران جریان صدر عراق در منطقه سبز بغداد با برپایی تظاهراتی خواستار اخراج سفیر عربستان از بغداد شدند.


مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق خواستار برپایی تظاهرات خشم و اعتراض در کشورهای اسلامی شد و از دولت عراق خواست سفارت عربستان در بغداد را تعطیل کند.(+)

بصره
رئیس شورای استان‌داری بصره از اجرایی شدن تصمیم این شورا برای تحریم کالاهای ساخت ترکیه و عربستان سعودی در این استان خبر داد.

خلف عبدالصمد، رئیس این شورا تأکید کرد که پیش‌تر اعضای این شورا این قانون را تصویب کرده بودند و شورای امنیت اقتصادی استان مرحله نظارت بر اجرای آن را آغاز کرده و از بازرگانان و فروشندگان کالاها خواسته خواهد شد که کالاهای این دو کشور را خریداری نکنند.

وی گفت که این دو کشور فاسد هستند و حقایق را واژگون می کنند و روحیه فرقه گرایی را در منطقه تقویت می‌کنند.(+)

استان ذی‌قار
مقامات محلی استان ذی‌قار عراق برای پاسداشت خون شهدای این کشور و اعتراض به موضع‌گیری خصمانه عربستان و ترکیه و حمایت مستقیم از تروریسم، کالاهای ساخت این دو کشور را تحریم کرده‌اند.

شورای استان ذی قار عراق امروز با اکثریت آرا کالاهای مصرفی ساخت عربستان و ترکیه را در اعتراض به حمایت این دو کشور از تروریسم در این کشور، تحریم کرد.

ناصر ترکی،معاون این شورا اعلام کرد، شورای این استان در جلسه عادی امروز خود با اکثریت آرا کالاهای مصرفی، غذایی و بدنسازی ساخت عربستان و ترکیه را تحریم کرده است.

وی گفت: برای احترام گذاشتن به خون شهدای عراق کالاهی ساخت این دو کشور را تحریم کردیم.(+)

 بابل
رئیس شورای استانداری بابل خواستار تحریم کالاهای عربستان در عراق به دلیل حمایت‌های ریاض از عناصر تروریستی داعش شد.

رعد الجبوری، رئیس شورای استانداری بابل در نشست خبری در حاشیه نشست این شورا اعلام کرد که اعضای شورای استانداری بر سر تحریم همه کالاهای عربستانی به دلیل حمایت این کشور از تروریست های داعش اتفاق نظر دارند.


جبوری افزود: این شورا تصمیم گرفت یک ماه به تجار و فروشگاه‌های تجاری برای خرید و فروش کالاهای عربستانی فرصت دهد و پس از پایان مهلت خرید و فروش کالاهای عربستانی خلاف قانون است.

الجبوری همچنین تأکید کرد که برای بازرگانان و افرادی که از این امر سرپیچی می کنند از سوی مراجع قضایی مجازاتی در نظر گرفته شده است.(+)


* لبنان
"علی مراد" نویسنده لبنانی با انتشار مقاله‌ای در روزنامه الاخبار، خواهان تحریم کالاهای سعودی به علت تجاوز ارتش این کشور به مردم یمن شد.

وی در این مقاله با اشاره به جنگ نیابتی و غیر مستقیم دولت سعودی در افغانستان، عراق و سوریه، نوشت: رژیم آل‌سعود از نظر نژادپرستی و ارتکاب جرم و جنایت علیه انسان‌های بی گناه، کمتر از رژیم صهیونیستی نیست.

وی افزود: آل سعود با حمایت از تروریست‌هایی که هر روز با بمب‌گذاری و اقدامات انتحاری شماری از انسان‌های بی‌‌گناه را در مناطق مختلف به کام مرگ می‌برد و با برافروختن آتش فتنه فرقه‌ای مبتنی بر فتواهای متعدد تکفیری- وهابی و اعلام جنگ مستقیم علیه یمنی‌های بی‌گناه، نقاب از چهره کریه خود برداشته است.

مراد نوشت: ادامه تجاوز و توسعه طلبی سعودی‌ها که به قیمت ریخته شدن خون انسان‌های بی‌گناه تمام می‌شود، در حالی‌ست که جامعه بین‌الملل نیز برای پایان دادن به آن اقدامی نکرده است. (+)


* ایران
هیات دولت از ممنوعیت واردات کالاهای تولید عربستان سعودی یا از مبدا این کشور به ایران خبر داد که این ممنوعیت کلیه مبادی ورود کالا از جمله مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را نیز شامل می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت نیز در راستای این خبر از قفل شدن ثبت سفارش کالا از مبدا عربستان سعودی به محض ابلاغ مصوبه دولت خبر داد.(+)


* پارلمان اروپا
پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی به دلیل ارتکاب جرایم جنگی در یمن شد.

این قطعنامه خواستار تحریم‌های تسلیحاتی گسترده اتحادیه اروپا علیه این کشور تا زمان بررسی و تحقیق درباره نقض قوانین بین‌المللی انساندوستانه در یمن شده است.

در این طرح به طور مشخص از انگلستان،‌ فرانسه، آلمان و اسپانیا به عنوان کشورهایی نام برده شده بود که محموله‌های بزرگی از جنگ‌افزار را به عربستان صادر کرده‌اند.

«آلن اسمیت» سخنگوی امور خارجی گروه سیاسی «گرینز» که تلاش‌ها برای تصویب چنین طرحی را هدایت کرده است، گفت: «تقاضای پارلمان اروپا برای تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی، بی‌سابقه است و نمایانگر افزایش ناامیدی از نحوه اداره جنگ یمن توسط نیروی هوایی عربستان است. عربستان سعودی یکی از مشتریان اصلی انگلیس و فرانسه است و شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه این تسلیحات در نقض فاحش قوانین بین‌المللی در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرند. یمن مکانی است که هزاران غیرنظامی این کشور از آغاز جنگ (عربستان در یمن) در مارس ۲۰۱۵ تاکنون کشته شده‌اند».

وی در ادامه افزود که «شواهد روبه رشدی وجود دارد مبنی بر اینکه سامانه‌های تسلیحاتی ساخت اتحادیه اروپا به عربستان صادر می‌شود» و از «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواسته می‌شود که درباره چگونگی اجرای تحریم‌های تسلیحاتی تحقیقات و بررسی‌هایی را صورت دهد.

راشاتودی گزارش کرد که عربستان سعودی پیش از این در نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا لابی کرده بود تا از تحریم‌های تسلیحاتی جلوگیری کند.

«عبدالرحمان الاحمد» سفیر عربستان در بروکسل روز یکشنبه نامه‌ای را به نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا نوشته بود و از آنها خواسته بود که در خصوص این طرح رأی گیری نکنند و از مداخله نظامی عربستان در یمن دفاع کرده بود.

در این سند که در اختیار روزنامه انگلیسی «گاردین» قرار گرفته بود، الاحمد، ایران را مقصر مداخله نظامی عربستان در یمن جلوه داده بود و اصرار داشت که اقدامات عربستان در این کشور تنها برای کمک‌های انساندوستانه بوده است.

وی در ادامه نوشت که مداخله عربستان در یمن تا حدودی در واکنش به نگرانی‌های غرب از تروریست‌های مستقر در یمن از جمله القاعده و داعش بوده است.

یک پنل از سازمان ملل برای تحقیق درباره بمباران‌های عربستان در یمن تشکیل شده است و ماه گذشته به شورای امنیت سازمان ملل گزارش کرد که به یافته‌هایی رسیده که نشان می‌دهد «عربستان سعودی حملات گسترده و سیستماتیکی علیه اهداف غیرنظامیان یمن صورت داده است».(+)


* ایجاد دادخواست بین المللی با ۷۴۰ هزار امضا برای تحریم تسلیحاتی عرستان توسط اروپا
۷۴۰ هزار کاربر اینترنت با امضای دادخواستی، از مقامات اروپایی خواستند فروش سلاح‌ به عربستان را تا زمان پایان حملات عربستان به یمن متوقف کنند.

این دادخواست که در پایگاه اینترنتی avaaz.org قرار گرفته، خواستار توقف فروش سلاح به ریاض تا زمان پایان حملات عربستان به یمن و آغاز روند صلح شده است.


در این سند همچنین به ۱۱۹ مورد نقض قوانین بین‌المللی انجام شده از سوی عربستان سعودی از جمله بمباران مدارس، بیمارستان‌ها و مراسم عروسی در جریان جنگ یمن اشاره و گفته شده است که تمامی این حملات با سلاح‌هایی که اروپا به عربستان فروخته، انجام شده است.

درخواست ۷۴۰ هزار کاربر اینترنت از اروپا برای توقف فروش سلاح به ریاض در حالی انجام شد که مدیر بخش اسلحه و حقوق بشر سازمان جهانی حقوق بشر و رئیس «ائتلاف ذخایر خوشه‌ای» نیز چند روز پیش اعلام کرد که ائتلاف به رهبری عربستان در یمن از سلاح‌های خوشه‌ای که از آمریکا وارد شده است، استفاده می‌کند؛ سلاح‌هایی که ممنوعه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: علی رغم تلفاتی که در بین شهروندان دارد، اما این‌گونه سلاح‌ها در مناطق مسکونی در یمن استفاده شده است؛ همچنین آن‌گونه که مشخص است، استفاده از این نوع سلاح‌ها، با معیارهای صادرات سلاح در آمریکا نیز منطبق نیست.

استیو گاس، از عربستان و هم پیمانانش خواسته است تا فورا استفاده از این نوع بمب‌ها را متوقف کنند.(+)

همچنان در کشورهای مختلف جهان مردم و سازمان‌های مردم نهاد، دولت‌مردان خود را برای تحریم رژیم سعودی تحت فشار قرار می‌دهند و این نشان می‌دهد علی رغم جنگ روانی گسترده رسانه‌های غربی-عربی فریاد مظلومیت مردم یمن به گوش جهانیان رسیده است.


برخی منابع:
http://www.presstv.ir/DetailFa/۲۰۱۵/۰۴/۲۶/۴۰۸۱۳۰/yemen-saudi-aggression
http://www.mizanonline.ir/fa/news/۱۱۷۳۵۶/%D۹%۸۵%D۸%B۱%D۸%AF%D۹%۸۵-%D۸%B۹%D۸%B۱%D۸%A۷%D۹%۸۲-%D۸%AE%D۹%۸۸%D۸%A۷%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷%D۸%B۱-%D۸%AA%D۸%AD%D۸%B۱%DB%۸C%D۹%۸۵%E۲%۸۰%۸E-%DA%A۹%D۸%A۷%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۹%۸۷%D۸%A۷%DB%۸C-%D۸%B۹%D۸%B۱%D۸%A۸%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷%D۹%۸۶%DB%۸C-%D۹%۸۸-%D۸%A۷%D۸%AE%D۸%B۱%D۸%A۷%D۸%AC-%D۸%B۳%D۹%۸۱%DB%۸C%D۸%B۱-%D۸%B۳%D۸%B۹%D۹%۸۸%D۸%AF%DB%۸C-%D۸%A۷%D۸%B۲-%D۸%A۸%D۸%BA%D۸%AF%D۸%A۷%D۸%AF-%D۸%B۴%D۸%AF%D۹%۸۶%D۸%AF
http://www.irna.ir/fa/News/۸۱۹۰۶۹۶۷
http://www.mwfpress.com/vdcce۰qi.۲bqpe۸laa۲.txt
http://www.yjc.ir/fa/news/۵۲۶۵۷۰۶/%D۸%AA%D۸%AD%D۸%B۱%DB%۸C%D۹%۸۵-%DA%A۹%D۸%A۷%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۹%۸۷%D۸%A۷%DB%۸C-%D۸%AA%D۹%۸۸%D۹%۸۴%DB%۸C%D۸%AF-%D۸%B۹%D۸%B۱%D۸%A۸%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷%D۹%۸۶-%D۸%AA%D۹%۸۸%D۸%B۳%D۸%B۷-%D۹%۸۵%D۸%B۱%D۸%AF%D۹%۸۵-%D۸%B۹%D۸%B۱%D۸%A۷%D۹%۸۲-%D۸%B۹%DA%A۹%D۸%B۳
http://mwfpress.com/vdcai۶nm.۴۹n۰u۱۵kk۴.html
http://fa.alalam.ir/news/۱۷۲۴۸۵۷
http://www.nividar.com/news/۵۳c۶a۵۳۴c۴۰۷۸d۲۵d۰۹e۴ff۶
http://mwfpress.com/vdchixn-.۲۳nxkdftt۲.html
http://www.irinn.ir/news/۵۸۳۴۶/%D۸%AA%D۸%AD%D۸%B۱%DB%۸C%D۹%۸۵-%DA%A۹%D۸%A۷%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۹%۸۷%D۸%A۷%DB%۸C-%D۸%AA%D۸%B۱%DA%A۹%DB%۸C%D۹%۸۷-%D۹%۸۸-%D۸%B۹%D۸%B۱%D۸%A۸%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷%D۹%۸۶-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%A۸%D۸%B۵%D۸%B۱%D۹%۸۷
http://www.donya-e-eqtesad.com/news/۸۱۹۹۲۷/
http://mwfpress.com/vglb۵۵b۰.rhbfgrquu۸ipr.l.html
http://fardanews.rasanetv.ir/page-۷۰۹۸۴۱.html
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۴۱۲۰۶۰۰۰۶۳۱

https://secure.avaaz.org/en/no_more_saudi_arms_deals_loc/?fpla
Share/Save/Bookmark
۱۳۹۵-۰۱-۱۳ ۲۳:۰۷:۴۶
مرگ بر آل سعود خائن (18327)