عمر البشیر به زندانی در خارطوم منتقل شد

سیدحسن نصرالله دوشنبه سخنرانی می‌کند

آوارگی ۴۵۰ خانواده‌ به دنبال درگیری‌های لیبی

شهرک‌نشین صهیونیست بانوی فلسطینی را با کامیون زیر گرفت

گفتگو با فعالان خارجی پیرامون تروریستی خواندن سپاه + فیلم

نشست همبستگی با سپاه پاسداران در لبنان

برگزاری جشن بزرگ نیمه شعبان در کانادا

تشکیل نیروی نظامی جدید برای حماس توسط ایران و حزب الله

برگزاری پنجاه و پنجمین راهپیمایی بازگشت با عنوان «روز اسیر فلسطینی»

الجزایری‌ها برای نهمین جمعه پیاپی تظاهرات کردند

نیروهای حفتر از شهر «غریان» عقب‌نشینی کردند

ادامه کمک نجباء به سیل‌زدگان ایران

یک پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی در صعده منهدم شد

داعش از کشته و زخمی شدن ۶۹ نظامی در نیجریه خبر داد

تظاهرات گسترده در شمال یمن در اولین سالروز شهادت «صالح الصماد»

حزب الله لبنان رژیم صهیونیستی را منشا تروریسم در جهان خواند

توطئه جدید تروریست ها برای اجرای سناریوی شیمیایی در ادلب

پوستر/ جنگ جهانی ترامپ

محموله هدایای الحشدالشعبی و مسیحیان عراق در راه ایران

همایش فعالان لبنانی در حمایت از سیل‌زدگان ایرانی

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۵
کد مطلب: ۶۹۱۲۴
داخلی آرشيو گزارش صفحه سوریه
پیام‌های سقوط خان طومان
پیام‌های سقوط خان طومان
تروریست‌ها در ۱۷ اردیبهشت در سایه آتش‌بس با پشتیبانی گسترده مالی و تسلیحاتی حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی خود به روستای "خان طومان" در استان حلب حمله کرده و آن را دوباره به تصرف خود درآورند و جنایاتی را مرتکب شدند.
جبهه جهانی مستضعفین - سخنان اخیر جان کری مبنی بر رفتن بشار اسد و تغییر موضع توسط وی نشان از توطئه‌ای عمیق‌تر علیه سوریه دارد.

وزیر خارجه آمریکا تا چند ماه گذشته بر دولت انتقالی و حضور بشار اسد در آینده سیاسی سوریه تأکید داشت، اما امروز بر طبل رفتن بشار اسد می‌کوبد. هم‌‌زمانی صحبت‌های جان کری و ریاض حجاب (مسول هیات ریاض) مبنی بر کناره‎گیری بشار اسد، نشان از تغییر مواضع گروه‌های مقابل جبهه مقاومت است که به بهانه آتش‌بس و گفتگوهای سیاسی عملیاتی علیه تروریست‌ها صورت نگیرد.

علی‌رغم شکست مذاکرات سیاسی سوری- سوری و کارشکنی معارضان خارجی موسوم به هیات ریاض، در عرصه میدانی سوریه اما تحولات مهمی در هفته‌های اخیر رخ داد که پیشروی‌‌‌های تروریست‌ها در جبهه حلب را به دنبال داشت.

در ۱۷ اردیبهشت روستای "خان طومان" در استان حلب، دوباره به اشغال تروریست‌ها درآمد؛ این روستا در ۲۹ آذر ۹۴ با عملیات گسترده نیروهای مقاومت پاکسازی شده بود، اما تروریست ها توانستند در سایه آتش بس با پشتیبانی گسترده مالی و تسلیحاتی حامیان منطقه‌ای و بین المللی خود به این شهر حمله کنند و آن را دوباره به تصرف خود درآورند. به طور مشخص آمریکا، عربستان و ترکیه در پشتیبانی از تروریست ها برای اشغال دوباره خان طومان نقش داشتند.

خان طومان روستایی در منطقه "جبل سمعان" در استان حلب سوریه است. این روستا در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهر حلب قرار دارد و به دلیل نزدیکی به اتوبان حلب-دمشق از اهمیت راهبردی برخوردار است.

پیام های سقوط خان طومان
اهمیت موضوع در این جاست که حلب بزرگترین استان سوریه از نظر وسعت و پایتخت اقتصادی این کشور است و اهمیت خان طومان به دلیل نزدیکی این شهرک به بزرگراه مواصلاتی "حلب – دمشق " است که تروریست‌ها می‌توانستند با احاطه بر آن به سمت شهر " دمشق " حرکت کنند و قادر خواهند بود از این شهرک امداد رسانی و پشتیبانی را از شهرهای شمالی به مناطق مرکزی سوریه متصل کنند.

با این حال آخرین اخبار حاکی از آمادگی ارتش سوریه برای بازپس گیری خان طومان است. دو روز قبل خبرنگار العالم در استان حلب گزارش داد که ارتش سوریه و نیروی هوایی این کشور، مواضع تروریست‌ها در خان طومان را زیر آتش سنگین خود گرفته اند، تا ضمن قطع خطوط امداد آنان، زمینۀ حمله به این منطقه را در ساعات آینده فراهم کنند.

در مورد مسایل اخیر و پیش روی تروریست ها ذکر چند نکته ضروری است:

۱) این حملات همزمان در شرایطی رخ داد که آتش بس در حلب برقرار بوده است. توافق آتش بس که نزدیک به دو ماه پیش بین ‌های جبهه‌النصره و جیش‌‌الفتح عملاً شکست خورده است.

از همان روزهای آغاز آتش بس تحلیلی پیرامون این وضع وجود داشت که آتش بس تنها برای خرید زمان و جلوگیری از پیشرفت‌های میدانی ارتش است. بنابراین هم پیمانان تروریست‌ها ابتدا با مطرح کردن آتش بس و شروع گفتگوهای سیاسی، فاز دوم خود یعنی تجهیز و سازماندهی تروریست‌ها را آغاز کردند.

امروزه آنچه در حلب روی می‌دهد ناشی از طرح‌های بازیگران غربی در مورد سوریه و عدم اعتماد به چنین توافقاتی است. جای این سوال مطرح است که چرا هر موقع پیشرفت‌های میدانی توسط ارتش و نیروهای مقاومت صورت می‌گیرد، این بازیگران به دنبال آتش بس و شروع گفتگوهای میدانی هستند؟ جواب آنان نیز یک کلمه است و آن نیز حفظ جان مردم سوریه. اگر واقعاً هدف این است چرا بعد از پنج سال به فکر مردم سوریه افتاده‌اند؟

۲) سخنان اخیر جان کری مبنی بر رفتن بشار اسد و تغییر موضع توسط وی نشان از توطئه‌ای عمیق تر علیه سوریه دارد. وزیر خارجه امریکا تا چند ماه گذشته بر دولت انتقالی و حضور بشار اسد در آینده سیاسی سوریه تاکید داشت، اما امروز بر طبل رفتن بشار اسد می کوبد. هم زمانی صحبت های جان کری و ریاض حجاب (مسول هیات ریاض) مبنی بر کناره‎گیری بشار اسد، نشان از تغییر مواضع گروه‌‌های مقابل جبهه مقاومت است که به بهانه آتش بس و گفتگوهای سیاسی عملیاتی علیه تروریست‌ها صورت نگیرد.

۳) آمریکا به عنوان بازیگر اصلی معارض نظام سوریه به هیچ وجه حاضر به پایان دادن جنگ سوریه نیست. واشنگتن نشان داده که برای امتیاز گرفتن از بشار اسد باید همچنان ارتش و نظام این کشور را دچار جنگ داخلی کرد تا نتواند به عنوان قدرتی مهم عرض اندام کند. اخیراً نیز جان کری در حمایت از حمله تروریست‌ها به بیمارستان حلب، هدف از این امر را مقابله به مثل از طرف تروریست‌ها عنوان کرده بود. از سوی دیگر امنیت رژیم صهیونیستی در ادامه درگیری در سوریه است.

تحلیل گران اسراییلی به این نکته تلویحاً اشاره می کنند که سه گزینه برای آینده سوریه متصور است: اول سقوط بشار اسد، دوم باقی ماندن بشار اسد و سوم تداوم وضعیت فعلی.
آنان در ادامه می‌گویند سقوط بشار اسد یعنی قدرت گرفتن گروه‌های تروریستی همچون داعش است و در صورت تشکیل دولت توسط این گروه، داعش می‌تواند در آینده تهدیدی علیه امنیت اسراییل باشد. در ادامه باقی ماندن بشار اسد نیز یعنی عدم شکست پذیری جبهه مقاومت و تداوم شکست اسراییل در منطقه، همچون جنگ ۳۳ روزه.

تنها گزینه باقی مانده و مطلوب ترین گزینه تداوم وضعیت فعلی است و علت آن نیز تخریب بیشتر سوریه و عدم قدرت گرفتن دو طرف معارضه(نظام سوریه و تروریست‌ها) که هر دو دشمن بالقوه و بالفعل اسراییل هستند.

۴) تحولات رخ داده در عرصه داخلی همچون برگزاری انتخابات پارلمانی و پیروزی اکثریت حزب بعث طرفدار نظام حاکم سوریه نیز تا حدودی بر شرایط روانی معارضین تاثیرگذار بوده است. برگزاری این انتخابات در حالتی جنگی نشان از اقتدار دولت سوریه دارد و معارضین که به دنبال نقطه ضعفی از نظام با عدم مشارکت مردم بودند، نتوانستند به خواسته خود برسند. به هرحال پیروزی در انتخابات اخیر وزنه مهمی برای دولت سوریه با پشتوانه مردمی بود.

۵) در بُعد منطقه‌ای نیز شکست مذاکرات صلح یمن نیز آتش درگیری در سوریه را بار دیگر شعله ور کرد. عربستان که به دنبال خارج شدن از جنگ یمن و تمرکز خود بر سوریه است، نتوانست با دست پُر از ژنو خارج شود و بار دیگر نگاه‌های خود را متوجه سوریه کرد. اخیراً نیز عادل الجبیر بر رفتن بشار اسد تأکید کرده و این امر نشان داد که سوریه تا چه اندازه برای عربستان اهمیت دارد.

نتیجه گیری
تاریخ به خوبی گواه بر کارشکنی آمریکا و هم پیمانان آن در تداوم بحران‌های منطقه‌ای دارد. اگر واقعاً واشنگتن به دنبال حل بحران‌های منطقه‌ای بود روی به ظهور گروه‌های تروریستی، جنگ‌های نیابتی و کشتار مردم نمی‌آورد.

ذکر این نکته الزامی است که تنها راه مبارزه با آمریکا و هم پیمانان آن مقاومت و عدم اعتماد به آن‌هاست. سوریه نیز طی پنج سال اخیر با بحران‌های سیاسی و میدانی زیادی مواجه بوده و سقوط چند شهر به منزله پایان کار جبهه مقاومت نیست.

نویسنده: محمدرضا فرهادی
منبع: سایت بصیرت
Share/Save/Bookmark