گفتگو با «زینب مهنا» درباره محاصره غزه و اشغال کرانه باختری در بحبوحه بحران کرونا + فیلم

مجموعه پوستر: رهبرانقلاب: امروز دنیا قربانیان #کرونا را می‌شمارد اما چرا هیچ‌کس میلیون‌ها مظلوم در جهان اسلام را شمارش نمیکند؟

پوستر: خروج آمریکا از توافقات بین‌المللی ادامه دارد

پوستر: لجبازی و دعوای کودکانه دونالد ترامپ و نانسی پلوسی

مجموعه پوستر: تحریم حامیان اسرائیل

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

گفتگو با «میشل اسپرینگمن» درباره معامله قرن و الحاق کرانه باختری به اسرائیل + فیلم

ویدئو کلیپ: تفاوت زندگی در اسرائیل و فلسطین

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: روز قدس را فراموش نخواهیم کرد

ویدئو کلیپ: رمضان در یمن

پوستر: اسرائیل از دل ترور زاده شد

پوستر: خطرناک‌ترین ویروس‌های جهان

پوستر: تحریم‌های آمریکا در بحبوحه کرونا تروریسم پزشکی است

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

نظرسنجی: به نظر شما راه حل نهایی مسئله فلسطین کدام است؟

پوستر: یک جمله در وصف این عکس بنویسید...

پوستر: آزادی فلسطین، هدف واحد آزادگان جهان

پوستر: پایان اشغالگری نزدیک است

شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۳
کد مطلب: ۸۲۷۶۹
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
موج جدید شیوع بیماری وبا در یمن
موج جدید شیوع بیماری وبا در یمن
مسؤولان یمن ائتلاف سعودی را مقصر شیوع موج جدیدی از بیماری وبا در ۲۱ استان از مجموع ۲۳ استان یمن می‌دانند که طی ۴ ماه گذشته ۱۹۰ هزار تن را مبتلا کرده و ۵۰۰ نفر جان باخته‌اند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین، خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی از «موج جدید وبا در یمن» خبر داد.

الاخبار نوشت: اگرچه بارش‌های اخیر باران در یمن به گسترش بیماری وبا کمک کرده، آن هم در کشوری که آب آلوده در آن گسترش یافته است؛ اما ائتلاف عربستان سعودی با محاصره یمن مسئولیت نخست شیوع وبا را بر عهده دارد.

به نوشته الاخبار مسئولان یمن هم ادعای دخالت ائتلاف سعودی در گسترش دامنه شیوع وبا در یمن را تایید می‌کنند، بیماری که ده‌ها هزار نفر را در هفته‌های اخیر مبتلا کرده و جان صدها نفر از آنها را گرفته است.

بر اساس گزارش مذکور، پایتخت یمن، صنعاء و استان‌های تحت کنترل دولت نجات ملی ( انصار الله و احزاب دیگر)، از آغاز ماه جاری، به دلیل موج جدیدی از بیماری وبا که به نظر می‌رسد جدی‌تر از موج نخست آن است که در اواخر آوریل ۲۰۱۷ افزایش یافت، هشدار زیادی گرفته است؛ در موج اول شیوع وبا در یمن بیش از یک میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند که با مرگ دو هزار و ۳۳۸ نفر از آنها در همان سال همراه بود.

الاخبار افزود: اگر چه تعداد افراد مبتلا به این بیماری همه‌گیر در سال گذشته به ۳۷۰ هزار نفر کاهش یافته است و بیش از ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند، تعداد قربانیان این بیماری در یک دوره کوتاه سال جاری به بالاترین سطح رسیده است؛ فقط با پایان فصل زمستان شمار مبتلایان به بیش از ۱۳۷ هزار نفر رسید و مرکز نظارت اپیدمیولوژیک وزارت بهداشت در شهر صنعا ۲۶۲ مورد مرگ بر اثر ابتلا به وبا را تا پایان ماه مارس ثبت کرده است.

یکی از قربانیان جدید وبا در یمن از مشهورترین پزشکان متخصص در زمینه مبارزه با بیماری وبا بود، دکتر محمد عبدالمغنی که در بیمارستان السبین در صنعا به وبا مبتلا شد جایی که در آنجا جان هزاران نفر را از این بیماری نجات داده بود.

وزارت بهداشت عمومی دولت صنعاء حداکثر هشدار را برای مقابله با این بیماری اعلام کرده است. وزارت آموزش و پرورش، آب، کشاورزی و رسانه‌های یمن هم تلاش‌های مشترکی را برای کاستن از پیامدهای شیوع وبا به کار بسته و اتاق‌های عملیات مشترکی را برای افزایش آگاهی از خطرات وبا و راه‌های جلوگیری از آن ایجاد کردند.

با وجود تمام این تلاش‌ها دامنه شیوع این بیماری به ۲۱ استان یمن از مجموع ۲۳ استان رسیده است و سرعت انتقال این موج جدید فراتر از قدرت مقابله با آن است.

در همین خصوص، مقامات محلی در صنعاء و استان‌های إب، ریمة، عمران، ذمار والحدیدة اقداماتی رابرای کاهش موارد ابتلا به این بیماری اتخاذ کرده و تیم‌هایی را برای شناسایی کانون‌های شیوع مستقر کردند.

آنها همچنین از مقامات امنیتی برای پیگرد کشاورزانی که از فاضلاب برای آبیاری مزارع خود استفاده کردند کمک گرفتند و مانع از ورود بسیاری از سبزیجات تولید شده با آب‌های آلوده شدند.

مقامات همچنین به واعظان مساجد و رسانه‌های مختلف محلی به منظور آموزش مردم به شیوه‌ها و وسایل پیشگیری از این بیماری متوسل شدند؛ علاوه بر این، وزارت بهداشت، در همکاری با سازمان بهداشت جهانی (WHO) و برنامه جهانی غذا (WFP)، بیش از ۴۰۰ مرکز بهداشتی را برای پذیرش بیماران مبتلا به وبا در بیش از ۱۴۷ شهر مجهز کردند؛ اما شمار مبتلایان با ادامه بارش باران‌های فعلی همچنان رو به افزایش است.

بیش از ۵۰۰ کشته و ۱۹۰ هزار مورد مبتلا به وبا

در سال جاری، تعداد کودکان مبتلا بیماری وبا بالا است و میزان موارد شدید ابتلا به این بیماری تا ۱۵ درصد افزایش یافته است، طبق آمار رسمی منتشر شده توسط وزارت بهداشت در اواخر ماه گذشته، تعداد کودکان زیر پنج سال که در ماه‌های گذشته به این بیماری مبتلا شدند ۲۵ درصد موارد است. انتظار می‌رود میزان قربانیان کودک به دلیل افزایش میزان سوء تغذیه و فروپاشی خدمات اساسی و بهداشتی به نسبت ۶۰ درصد در سایه ادامه تجاوز و محاصره افزایش یابد

گسترش دامنه شیوع وبا در ۲۱ استان یمن، فرضیه وجود دست‌های پشت پرده ائتلاف سعودی در این قضیه را تقویت می‌کند، در اوایل سال جاری، ساکنان صنعا، پایتخت یمن از این واقعیت شوکه شدند که لوله‌های فاضلاب در تعدادی از محله های پرجمعیت توسط افراد ناشناس با سیمان مسدود شده بود تا فاضلاب با آب آشامیدنی مخلوط شود.

تحقیقات میدانی که در ماه گذشته از سوی وزارت آب در صنعاء انجام شد و مبتلایان به هشت استان یمن را در برمی‌گرفت نشان داد که آب آلوده ۴۵ درصد از علل موارد ابتلا به وبا را تشکیل می‌دهد، چهار درصد به علت خوردن غذای آلوده، و ده درصد به علت انتقال باکتری به این بیماری مبتلا شدند.

یوسف الحواری، سخنگوی وزارت بهداشت یمن در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی الاخبار دخالت ائتلاف سعودی-اماراتی به طور مستقیم در گسترش این بیماری همه گیر را بعید ندانست و تاکید کرد که «این وزارتخانه در حال انجام مطالعات وتحقیقاتی است که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد و دخالت متجاوزان در شیوع وبا در یمن را آشکار خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به «بالا بودن تعداد قربانیان این بیماری همه گیر از آغاز سال جاری به بیش از ۵۰۰ کشته و بیش از ۱۹۰ هزار مورد ابتلا تا وسط هفته گذشته»، گفت: این در حالی است که شمار قربانیان از آوریل ۲۰۱۷ تا به امروز ۳۲۰۰ کشته بوده است.

الحاضری اشاره کرد که «ائتلاف بخش‌های زیربنایی و سلامت در یمن را هدف قرار داده و بیش از ۱۱۰۰ مورد از تاسیسات آب را عمدا نابود کرده است که این امر، باعث شده است شهروندان منابع جایگزین آب را جستجو کنند که معمولا امن نیست».

وزارت زراعت و آبیاری در صنعا ائتلاف سعودی را متهم کرد که مانع تلاش‌های این وزارتخانه در مبارزه با وبا می‌شود، این منبع هفته اخیر تایید کرد که «نبود مشتقات نفتی ناشی از ممانعت ائتلاف از ورود ده کشتی نفت به بندر الحدیده، دلیل اصلی برای توقف مبارزه میدانی با حشرات ناقل وبا است».

دولت نجات نیز سازمان ملل متحد را مسئول کامل عواقب اجتناب ائتلاف سعودی از ورود کشتی‌های حامل سوخت دانست که مجوز ورود به بندر الحدیده یمن را از تیم سازمان ملل متحد در جیبوتی گرفتند و افزود: این اقدامات خلاف قوانین بین المللی است و بر تلاش‌های مقامات یمن در مبارزه با شیوع وبا در این کشور تاثیر می‌گذارد.
Share/Save/Bookmark