عمر البشیر به زندانی در خارطوم منتقل شد

سیدحسن نصرالله دوشنبه سخنرانی می‌کند

آوارگی ۴۵۰ خانواده‌ به دنبال درگیری‌های لیبی

شهرک‌نشین صهیونیست بانوی فلسطینی را با کامیون زیر گرفت

گفتگو با فعالان خارجی پیرامون تروریستی خواندن سپاه + فیلم

نشست همبستگی با سپاه پاسداران در لبنان

برگزاری جشن بزرگ نیمه شعبان در کانادا

تشکیل نیروی نظامی جدید برای حماس توسط ایران و حزب الله

برگزاری پنجاه و پنجمین راهپیمایی بازگشت با عنوان «روز اسیر فلسطینی»

الجزایری‌ها برای نهمین جمعه پیاپی تظاهرات کردند

نیروهای حفتر از شهر «غریان» عقب‌نشینی کردند

ادامه کمک نجباء به سیل‌زدگان ایران

یک پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی در صعده منهدم شد

داعش از کشته و زخمی شدن ۶۹ نظامی در نیجریه خبر داد

تظاهرات گسترده در شمال یمن در اولین سالروز شهادت «صالح الصماد»

حزب الله لبنان رژیم صهیونیستی را منشا تروریسم در جهان خواند

توطئه جدید تروریست ها برای اجرای سناریوی شیمیایی در ادلب

پوستر/ جنگ جهانی ترامپ

محموله هدایای الحشدالشعبی و مسیحیان عراق در راه ایران

همایش فعالان لبنانی در حمایت از سیل‌زدگان ایرانی

يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۸
کد مطلب: ۲۶۲۳۸
داخلی آرشيو مقاله صفحه جمهوری اسلامی ایران
قطع‌نامه 598، از علل پذیرش تا بازتاب‌های بین‌المللی
به مناسبت 27مین سالگرد پذیرش؛
قطع‌نامه 598، از علل پذیرش تا بازتاب‌های بین‌المللی
شوراي امنيت از زمان تجاوز عراق به خاک ایران یعنی ۳۱ شهريور ۱۳۵۹ تا پايان سال ۱۳۶۹ مجموعا ۱۴ قطعنامه و ۱۵ بيانيه صادر کرد که سرانجام قطعنامه­ ۵۹۸ به­ عنوان با توجه به­ ویژگی­‌های خاصی که داشت از طرف ایران مورد پذیرش قرار گرفت.
جبهه جهانی مستضعفین - از نخستین ماه‌­های پس از پیروزی انقلاب ­اسلامی رابطه­ ایران با عراق در اثر به ­وجود آمدن خلاء قدرت در منطقه و همچنین تمایل عراق به گسترش حوزه­ نفوذ در منطقه، تیره شد.

صدام حسین، که بهبود روابط با ایران را منوط به­ تحقق سه شرط، خروج بی ­قید و شرط ایران از جزایر سه گانه، بازگرداندن وضعیت حقوقی شط­ العرب به دوران پیش از ۱۹۷۵م و به ­رسمیت شناختن عرب بودن مردم عربستان یا خوزستان کرده بود،  در شهریور ۱۳۵۹با توجه به اوضاع نابسامان داخلی ایران و روابط تیره خارجی ایران، به ­امید فتح ایران در کوتاه­ ترین زمان، به ­ایران حمله کرد.

شوراي امنيت از ۳۱ شهريور ۱۳۵۹ که عراق به ايران تجاوز نمود تا پايان سال ۱۳۶۹ مجموعا ۱۴ قطعنامه و ۱۵ بيانيه صادر نمود؛ ایران هفت قطعنامه­ اولی را به این علت که دشمن در خاک ایران بود و شرط ایران هم برگشت نیروهای دشمن به ­مرزهایی بود که صدام قبول نداشت، رد کرد. سرانجام قطعنامه­ ۵۹۸ به­ عنوان هشتمين قطعنامه با توجه به­ ویژگی­های خاصی که داشت از طرف ایران مورد پذیرش قرار گرفت.

قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت است که در ۲۹ تیر ۱۳۶۶، برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق صادر شد.


این قطعنامه از نظر کمی و تعداد واژه‌های به کار گرفته شده مفصل‌ترین و از نظر محتوا اساسی‌ترین و از نظر ضمانت اجرا قوی‌ترین قطعنامه شورای امنیت در مورد این جنگ بوده است.

این قطعنامه بلافاصله از سوی عراق پذیرفته شد، ولی بعد از گذشت یک‌سال و هفت روز در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ از سوی ایران پذیرفته شد و امام خمینی(ره) در ۲۹ تیر ۱۳۶۷ پیامی دربارهٔ پذیرش قطعنامه منتشر کرد که به «نوشیدن جام زهر» معروف شد.

پذیرش این قطعنامه هرچند به معنای پذیرش آتش‌بس از سوی ایران بود، ولی عراق به حملات خود ادامه داد و مجدداً داخل خاک ایران شد تا نقاط مهمی از جمله خرمشهر را به دست بیاورد تا با وضع بهتری در مذاکرات حضور داشته باشد، اما موفقیتی بدست نیاورد و نهایتاً جنگ در ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ پایان یافت.(+)


متن قطعنامه ۵۹۸
شوراي امنيت، با تأييد مجدد قطعنامه (۱۹۸۶ ميلادي) ۵۸۲ خود، با ابراز نگراني عميق از اين که علي رغم درخواست‌هايش براي آتش بس، منازعه بين ايران و عراق به شدت سابق با تلفات شديد انساني و تخريب مادي ادامه دارد، با ابراز تأسف از آغاز و ادامه منازعه، همچنين با ابراز تأسف از بمباران مراکز صرفاً مسکوني غيرنظامي، حملات به کشتيراني بي طرف يا هواپيماهاي کشوري، نقض قوانين بين المللي انسان دوستانه و ديگر قوانين ناظر بر درگيري مسلحانه، بويژه کاربرد سلاح‌هاي شيميايي برخلاف الزامات پروتکل ۱۹۲۵ ژنو، با ابراز نگراني عميق نسبت به احتمال تشديد و گسترش بيشتر منازعه، مصمم گرديد به تمامي اقدامات نظامي بين ايران و عراق خاتمه بخشد.


شورای امنیت معتقد است که مي بايد يک راه حل جامع، عادلانه، شرافتمندانه و پايدار بين ايران و عراق به دست آيد، با حکم به اين که در منازعه ما بين ايران و عراق زمينه صلح حاصل شده است، با اقدام براساس مواد ۳۹ و ۴۰ منشور ملل متحد در متن قطعنامه598 آمده است:

۱ـ شورای امنیت خواستار آن است که به عنوان قدم اوليه جهت حل و فصل مناقشه از راه مذاکره، ايران و عراق يک آتش بس فوري را رعايت کرده، به تمامي عمليات نظامي در زمين، دريا و هوا خاتمه داده و تمامي نيروهاي خود را بدون درنگ به مرزهاي شناخته شده بين المللي بازگردانند.

۲ـ از دبيرکل درخواست مي کند که يک تيم ناظر ملل متحد را براي بررسي، تأييد و نظارت بر آتش بس و عقب نشيني نيروها اعزام نمايد و همچنين از دبيرکل درخواست مي نمايد با مشورت طرفين درگير، تدابير لازم را اتخاذ نموده، گزارش آن را به شوراي امنيت ارائه نمايد.

۳ـ مصرانه مي خواهد اسراي جنگي آزاد شده و پس از قطع مخاصمات فعال کنوني، براساس کنوانسيون سوم ژنو ۱۲ اوت ۱۹۴۹، بدون تأخير به کشور خود بازگردانده شوند.

۴ـ از ايران و عراق مي خواهد با دبيرکل در اجراي اين قطعنامه و در تلاشهاي ميانجيگرانه براي حصول يک راه حل جامع، عادلانه و شرافتمندانه مورد قبول دو طرف در خصوص تمام موضوعات موجود، منطبق با اصول مندرج در منشور ملل متحد، همکاري نمايند.

۵ـ از تمامي کشورهاي ديگر مي خواهد که حداکثر خويشتنداري را مبذول دارند و از هرگونه اقدامي که مي تواند منجر به تشديد و گسترش بيشتر منازعه گردد احتراز کنند و بدين ترتيب اجراي قطعنامه حاضر را تسهيل نمايند.

۶ـ از دبيرکل درخواست مي نمايد که با مشورت با ايران و عراق، مسأله تفويض اختيار به يک هيأت بي طرف براي تحقيق راجع به مسئوليت منازعه را بررسي نموده و در اسرع وقت به شوراي امنيت گزارش دهد.

۷ـ ابعاد خسارات وارده در خلال منازعه و نياز به تلاشهاي بازسازي با کمکهاي مناسب بين المللي پس از خاتمه درگيري تصديق مي گردد و در اين خصوص از دبيرکل درخواست مي کند که هيأت کارشناسان را براي مطالعه موضوع بازسازي و گزارش به شوراي امنيت تعيين نمايند.

۸ـ همچنين از دبيرکل درخواست مي کند که با مشورت با ايران و عراق و ديگر کشورهاي منطقه، راههاي افزايش امنيت و ثبات منطقه را مورد مدافه قرار دهد.

۹ـ از دبيرکل درخواست مي کند که شوراي امنيت را در مورد اجراي اين قطعنامه مطلع نمايد.

۱۰ـ این شورا مصمم است براي بررسي اقدامات بيشتر جهت رعايت و اجراي اين قطعنامه در صورت ضرورت جلسات ديگري مجدداً تشکيل دهد.(+)

نگاه مثبت تحلیلگران به قطعنامه 598
تحلیلگران مسائل سیاسی و نظامی که به قطعنامه ۵۹۸ نگاه مثبت داشته اند مهم ترین اظهاراتشان عبارت است از:

۱- قطعنامه ۵۹۸ تحت عنوان "منازعه بین ایران و عراق" صادر شده است و برخلاف قطعنامه‌های قبلی اعلان « وضعیت مابین ایران و عراق» نیست.

۲- قطعنامه‌ ۵۹۸ مفصل‌ترین قطعنامه و از نظر حجم و عبارت دقیق‌ترین آنهاست.

۳- قطعنامه فوق برخاسته از اعتقاد شورای امنیت و نگرانی عمیق آن به ادامه جنگ بین ایران و عراق است.

۴- قطعنامه ۵۹۸ توصیه نامه نیست بلکه حالت آمرانه بودن آن غالب و قوی است.

۵- قطعنامه ۵۹۸ به اتفاق آرا صادر شده است.

۶- قظعنامه ۵۹۸ راه حل جامع بین المللی برای برقراری صلح عادلانه و شرافتمندانه در منازعه ایران و عراق است.

نگاه منفی تحلیلگران به قطعنامه ۵۹۸ به قطعنامه
تحلیلگران مسائل سیاسی و نظامی که به قطعنامه ۵۹۸ نگاه منفی داشته اند مهم ترین اظهاراتشان عبارت است از:

1-اگر قطعنامه ۵۹۸ از اعتقاد اعضای شورای امنیت برخاسته است، چرا این اعتقاد در سالهای اولیه تجاوز که افکار جهانی تصمیم جدی شورای امنیت بود، برنخواست؟

2- اگر قطعنامه ۵۹۸ ناشی از نگرانی عمیق شورای امنیت از ادامه جنگ ایران و عراق برخاسته است،‌ چرا موقعی که رژیم عراق از زمین و هوا و دریا به خاک کشور  حمله می‌کرد و زنان و کودکان بی‌دفاع مناطق مرزی ما را به خاک و خون می‌کشید، این نگرانی عمیق بوجود نیامد؟ چرا زمانی که رژیم عراق مناطق مسکونی را هدف موشک قرار می‌داد و بمبهای اهدائی اربابان خود را بر سر مردم کوچه و بازار و دانش آموزان بی‌گناه مدارس و بیماران بیمارستانها می ریخت، ‌نگرانی اعضاء شورای امنیت عمیق نشد؟ و چرا هنگامی که رزمندگان ایران در خاک دشمن با عملیات پی در پی خود درصدد تنبیه مجازات برآمدند،‌نگرانی شورا عمیق می شود؟

3- اگر قطعنامه ۵۹۸ پیام‌آور صلح عادلانه و شرافتمندانه بود،‌چرا امام خمینی پذیرش آن را به منزله جام زهر دانست؟ اگر صلح عادلانه است،‌چرا زهر است؟ آیا تحلیلگران خوش‌بین متوجه این تناقص شده‌اند؟

 4- هدف شورای امنیت در صدور قطعنامه ۵۹۸ اعاده حیثیت سازمان ملل متحد در درجه اول به عنوان نهاد حافظ صلح بین‌المللی؛ زیرا شورای امنیت با صدور قطعنامه‌های بی‌حاصل عدم توانایی خود را در اذهان جهانی تقویت می کرد، لذا در وهله نخست به منظور نمایش قدرت و نشان دادن توانایی و صلاحیت خود در حل مناقشات بین‌المللی، حاضر شد تسلیم خواست به حق جمهوری اسلامی ایران شود و امتیاز شناسایی آغازگر جنگ را به او بدهد.

5-هدف دیگر جلوگیری از سقوط صدام بود که حامیان صدام به خوبی دریافتند که ایران با تصمیمات تهاجمی خود در جنگ،‌ممکن است رژیم صدام را به سقوط بکشاند،‌لذا به این نتیجه رسیدند که ایجاد حرکت سیاسی تازه در منطقه ضروری است تا نقش عملیات رزمندگان ایران را در ایجاد تحولات سیاسی منطقه بی‌اثر کند.

6- تقویت روحیه حامیان رژیم عراق به منظور جلب حمایت بیشتر آنها نسبت به صدام و تشدید روند کمکهای تسلیحاتی و سیاسی آنها و حفظ وجهه منطقه‌ای جنگ ایران و عراق، سلب امکان دفاع مشروع از ایران را از اهداف دیگر شورای امنیت دانسته اند.(+)


علل پذيرش قطعنامه ۵۹۸

دلائل پذيرش قطعنامه ۵۹۸ از سوي ايران
۱ـ تغيير استراتژي حمايت مستقيم از صدام، تحت پوشش حفظ صلح و امنيت بين‌المللي در خليج‌فارس
يعني اگر صدام به هر كاري بر خلاف موازين بين‌المللي دست بزند، چون در شرايط جنگي است مورد سؤال قرار نمي‌گيرد. از اين رو بعد از قطعنامه ۵۹۸ مي‌بينيم وقتي كشتي استارك امريكايي به وسيله بمب‌افكن ارتش عراق صدمه مي‌بيند، صدام از امريكا پاداش مي‌گيرد و به جاي واكنش منفي، مي‌گويند چون منطقه خليج‌فارس آرام نيست اين پيشامدها طبيعي است و ضربه‌اي را كه صدام به آنها زده به خرج ما حل و فصل مي‌كنند و راه حل آن را قبول قطعنامه مي‌دانند.

 ۲ ـ معرفي صدام به عنوان چهره صلح‌طلب در محافل بين‌المللي
با همه جنايتي كه صدام در جنگ مرتكب شده اما چون همه قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را پذيرفته است، چهره‌اي صلح‌طلب، و ايران چهره‌اي جنگ‌افروز معرفي مي‌شود.

۳ ـ كاربرد وسيع سلاحهاي شيميايي و ميكروبي توسط عراق
تبليغات صلح‌طلبي رژيم عراق در محافل بين‌المللي و رسانه‌هاي گروهي، پوششي شد تا به صدام به راحتي بتواند مخربترين سلاحهاي ميكروبي و شيميايي را عليه رزمندگان ایران در جبهه‌ها به كار گيرد، و از آن طرف واكنش ايران به دليل عدم پذيرفتن قطعنامه، ضعيف جلوه مي‌كرد.
 
۴ ـ تهديدات بين‌المللي
تهديدات بين‌المللي بر بند ۱۰ قسمت اجرايي قطعنامه ۵۹۸ مبتني بود. به عبارت ديگر قطعنامه ۵۹۸ به دشمنان خطرناكي چون امريكا اجازه داد كه حتي تهديدات خود را با حمله به هواپيماي مسافربري عملي كنند.

 از اين رو حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رئيس جمهور وقت ايران در اعلان رسمي پذيرفتن قطعنامه ۵۹۸ حمله امريكا به هواپيماي مسافربري را آغاز جنگ علني منطقه‌اي و توسعه دامنه آن دانست و گفت، همانطور كه به خوبي استحضار داريد، آتش جنگي كه به وسيله رژيم عراق در ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰، با تجاوز عليه تماميت اراضي جمهوري اسلامي ايران آغاز شد. اينك ابعاد غير قابل تصوري به خود گرفته است كه كشورهاي ديگر و حتي غيرنظاميان بي‌گناه را نيز در شعله‌هاي خود گرفته است.
قتل ۲۹۰ نفر انسان بي‌گناه كه با ساقط كردن هواپيماي ايرباس جمهوري اسلامي ايران به وسيله يكي از كشتي‌هاي جنگي امريكايي در خليج‌فارس به وقوع پيوست، نمونه بارزي در اين خصوص است.(+)

دلائل پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی عراق و هم پیمانانش
ارتش عراق پس از عملیات خیبر در سال ۱۳۶۲ در یک روند صعودی، پذیرای شکست شد و سرانجام، در عملیات والفجر ۸ در عین ناباوری فاو را از دست داد.

اما شکست نظامی در جبهه شلمچه طی عملیات کربلای ۵ با هیچ یک از شکست های عراق قابل مقایسه نیست، زیرا این شکست، آن هم در سال هفتم جنگ و در حساس ترین منطقه نبرد، آینده حکومت عراق را در تاریکی فرو برد.

به همین دلیل پس از عملیات کربلای ۵ امریکا منافع حیاتی خود را در خلیج فارس با خطر جدی مواجه دید و از طریق شورای امنیت سازمان ملل و هماهنگی با اتحاد شوروی در صدد برآمد تا به جنگ ایران و عراق پایان دهد.

 از این رو در سال ۱۳۶۶ شاهد ورود رسمی نظام بین الملل در جنگ هستیم. اما با بررسی عملکرد امریکا در طی این مدت می توان استنباط کرد، که او به دنبال شکست نظامی ایران نبود، برای امریکایی ها شکستن روحیه انقلابی در ایران اصل بوده است، نه شکستن توان فیزیکی که به سرعت قابل ترمیم است.

آمریکایی ها با جنگ عراق علیه ایران ،کودتاهای متعدد علیه نظام و عملیات های تروریستی منافقین علیه علما و بزرگان فهمیده بودند که با جنگ نمی توان ایران را نابود کرد و نیاز به ورود به دو عرصه، عملیات روانی و تهاجم و ناتوی فرهنگی است.


بدین ترتیب در ظرف مدت چند سال ابتدایی پس از جنگ با تصویب سنای آمریکا دهها شبکه ی ماهواره ای فارسی زبان در آمریکا و اروپای شرقی ایجاد شدند و ضمن تبلیغات کاذب علیه ایران به حمایت وطن فروشانه از آمریکا و دشمنان نظام جمهوری اسلامی پرداختند و به ترویج الگوهای جنسی و فاسد غربی روی آوردند. رادیو صدای آمریکا و رادیو فردا از فعال ترین اعضای این شبکه ی براندازی می باشد.

جنگ در سالهای متمادی صدام را از ترس یک کودتای بزرگ به وحشت انداخته بود به نحوی که او تصور می کرد نتوانسته خواسته ی اربابان غربی خود را به نحو احسن برآورده سازد در نتیجه آنها به دنبال تغییر حاکمیت عراق هستند. این تصور صدام باعث شد تا وی در گام اول بسیاری از عناصر سیاسی رابط خود را با شرق و غرب اعدام کند. عبدالرشید مهمترین قربانی ترس صدام از کودتا بود. و ثانیا از جنگی که نتیجه اصلی اش برای دیگران رقم می خورد کناره گیری کند اگر چه او همیشه در فکر فتح تهران بود ولی ادامه ی جنگ برای او مسئله ی بودن یا نبودن را ترسیم می کرد.(+)

بازتاب‌هاي پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در محافل سياسي و خبري جهان

برآورد كلي قطعنامه از سوي بسياري از آگاهان مسائل استراتژيك به نفع ایران بود و علت اين كه عراق در ابتدا اين قطعنامه را قبول نكرد، نيز همين مساله بود.

با نگاهی به بازتاب های پذیرش این قطعنامه از سوی کشورها و مجامع بین المللی به اذعان تمامي اينها، پذيرش قطعنامه ۵۹۸ از سوي ايران نشانی از مواضع صلح جويانه داشته و ایران برنده اصلی این میدان است که به تعدادی از این نظرات می پردازیم.

رونالد ریگان ریاست جمهوری آمریکا

پس از 5 ماه از آغاز جنگ ایران و عراق در آمریکا رونالد ريگان به رياست جمهوري رسيد و علاوه بر ادامه سياست هاي پيشين جيمي كارتر، روش جديدي در سياست خارجي امريكا اعلام كرد که هدف از آن در كشورهاي جهان سوم و بويژه ايران ايجاد موانع برای انقلاب هاي ملي و ممانعت از تحولات رو به پيشرفت در اين كشورها بود و راهكار دستيابي به اين هدف مشغول كردن كشورهاي انقلابي به امور داخلي خود از طريق ايجاد درگيري هاي قومي و مذهبي و درگير ساختن اين كشورها با كشورهاي همسايه در جنگهاي بدون پيروز بود.

ريگان در سخنراني اكتبر ۱۹۸۱ در كنگره امريكا بصراحت گفت هر جا كه انقلابي پديد آمد تا الگويي غير از الگوي سرمايه داري عرضه كند، بايد به مصائب ويتنام دچار شود. تحميل جنگ كم شدت ابزار اصلي اين سياست است . 

استيون برگر از مركز تحقيقات راهبردي گالچور
استیون برگر بر اين عقيده است كه با قطعنامه ۵۹۸ مي توان فرق صلح و آتش بس را فهميد.

هر چند قطعنامه ۵۹۸ اولين پيشنهاد صلح به ايران بود و قطعا پذيرش آن از سوي تهران به عنوان پيروزي تلقي مي شد البته هر چند برابر با آرمان ها و اهداف، فتح چشمگيري نبوده اما حداقل هاي امتيازات و نايل شدن به پيروزي را براي تهران داشته است. 

كارل هريچ
هریچ در كتاب «تارنماي جنگ خليج از نگاهي به ابزار نفت» پس از پايان جنگ و پذيرش قطعنامه گفت كه در اين قطعنامه براي اولين بار بازگشت به مرزها مطرح شد و اولين بار بود كه تعيين مساله كميته خسارات جنگي و تعيين متجاوز عنوان شده بود. از اين رو اين يك پيروزي براي ايران در رژيم قطعنامه هاي شوراي امنيت محسوب مي شود.

هريچ در گفتگويي با «وال استريت ژورنال» گفته بود كه نگرشي به قطعنامه هاي صادره بوضوح نزديك شدن شوراي امنيت را به مواضع منطقي و اصولي ايران نشان مي دهد و سرانجام پس از ۸ سال ايستادگي مواضع بر حق ايران بر جهانيان به اثبات مي رسد.

زبيگنيو برژينسكي مشاور امنيت ملي ايالات متحده
وی در نشست با اعضاي شوراي عالي امنيت ملي تاكيد مي كند: پس از پيروزي ايران در خرمشهر كاخ سفيد معتقد است كه اين جنگ نمي بايست برنده اي داشته باشد.

وقتي كه نيروهاي ايراني موفق به عبور از مرزهاي بين المللي شدند، استراتژي امريكا بر اين نظريه قرار گرفت كه ايران نبايد برنده جنگ باشد.

قطعنامه ۵۹۸  تغيير و تحول ناشي از تغيير استراتژي كشورهاي بزرگ از آغاز تا پايان جنگ بود و اين مساله براي نخستين بار در قرن بيستم اتفاق مي افتاد.

خاوير پرز دكوئيار، دبيركل وقت سازمان ملل متحد
دكوئيار توضيحات عراق در نظر جامعه بين الملل براي تعرض ايران به فاو كافي و قابل قبول ندانسته و در دسامبر ۱۹۹۱ براي اولين بار از زمان پذيرش قطعنامه تلويحا به مسووليت عراق در شروع جنگ با ايران اذعان كرد.

 موسسه امريكن اينتر پرايز
از نظر این موسسه، عراق ناچار بود براي ممانعت از فتح بصره و شايد بغداد اقدام به تهيه مقدمات قطعنامه كند.

جرج سيلونت، پژوهشگر موسسه مطالعات امنيتي خاورميانه
از نظر سیلونت با وجود برتري نسبي ايران در جبهه هاي جنگ ، تهران با پذيرفتن قطعنامه نشان داد اهل ديپلماسي است كه به دنبال آن فرمول استفاده از اين قطعنامه نيز از سوي ايران براي آتش بس تهيه شد و در اختيار دبيركل وقت سازمان ملل قرار گرفت .

سنای آمریکا

سناي امريكا در گزارش سالانه خود در اكتبر سال ۱۹۸۷ با عنوان «جنگ در خليج فارس» مي نويسد: امريكا به حدي در اين كشمكش درگير شده است كه بي طرفي كامل در اين زمان نمي تواند اتخاذ شود و ما بايد تصميمات ضروري را براي عدم شكست نهايي عراق انجام دهيم .

ماكس پري ، عضو شوراي سياستگذاري روابط خارجي سناي امريكا 
در گزارش پري درباره عواقب قطعنامه آمده بود كه شكست عراق براي منافع غرب يك فاجعه محسوب مي شد. كشورهاي طرفدار غرب حوزه خليج فارس بويژه كويت و عربستان سعودي در جنگ به شدت از عراق حمايت كرده اند و از اين رو كانديداهاي بعدي ايران براي مقابله خواهند بود اگرچه يك ايران پيروز در جنگ از نظر نظامي به قدري قدرت خواهد داشت كه به نظر نمي رسد حتي كشورهاي حوزه خليج فارس با جمعيت زياد و تسليحات نوين ياراي مقاومت در برابر نيروهاي نظامي مجرب ايران را داشته باشند.


موسسه شوراي كميسيون اطلاعات امنيتي بريتانيا-امريكا

بهترين راه براي جلوگيري از شكست عراق ، پايان دادن به جنگ ايران و عراق از راه يك قطعنامه بود و اين تنها از طريق تلاش هماهنگ جامعه بين المللي ميسر می شد. از اين رو، موثرترين راه ايالات متحده براي دفاع از منافع حياتي خود بهره گيري از سازمان ملل است به اين دليل كه ايران به افكار بين المللي اهميت زياد مي دهد.

ويليام تيلور از مركز موسسه مطالعات سلطنتي بريتانيا
تیلور در گزارش فوريه ۱۹۸۹ خود آورده است كه ايران برنده اصلي كشمكش قطعنامه ۵۹۸ بود.

 هاوارد تيچر، عضو شوراي كميسيون امنيت ملي امريكا
وی معتقد است، امريكا با فراهم كردن قطعنامه ۵۹۸ و بعد هم پذيرش آن از سوي ايران براي صدام كاري كرد كه تا آن روز براي هيچ يك از نزديك ترين متحدان خود نكرده بود چراكه در صورت ادامه جنگ و موضع ضعف عراق ، ماهيت سياسي رژيم بعث در خطر بود.

 موسسه پژوهش هاي راهبردي وزارت دفاع فرانسه
در این موسسه بر اين موضوع تاكيد شده كه با وجود حمايت هاي بي دريغ غرب از عراق ، اين ايران بود كه توانست شوراي امنيت را تا حد زيادي به خواسته هاي خود مجاب كند.

نگاهي به بايگاني هاي اسناد وزارت امور خارجه ، سازمان هاي اطلاعاتي امنيتي ، محافل سياسي و اظهارنظرهاي شخصيت هاي فعال سياسي در عرصه سياست بين الملل مي توان به اين جمع بندي رسيد كه به اذعان تمامي اينها، پذيرش قطعنامه ۵۹۸ از سوي ايران در آن هنگام از موضعي برتر و نمادي از مواضع صلح جويانه و پايبندي ايران به نهادها و رژيمهاي حقوقي بين المللي بوده و به عبارتي مي توان اين راهبرد امنيتي تهران را هنري ديپلماسي دانست.(+)

اما آنچه در اذهان جهانیان از هشت سال دفاع مقدس باقی ماند، مقاومت و دلاوری تاریخی مردم ایران بود که، جرأت تجاوز نظامی و درگیری رو در رو با جمهوری اسلامی ایران را از دشمنان گرفت.

منابع:

http://www.pajoohe.com/fa/index.php?Page=definition&UID=۳۹۱۸۵http://www.irdc.ir/fa/calendar/۲/default.aspx
http://www.aviny.com/article/maghale/۸۷/۰۴/۵۹۸.aspx
http://www.military.ir/forums/topic/۲۵۴۷۷
http://www.aviny.com/article/yadasht/۸۷/۰۴/۵۹۸.aspx
http://www۱.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=۱۰۰۰۰۴۰۶۹۱۵۶
Share/Save/Bookmark