عکاسی تبلیغاتی با مناسب ترین هزینه

کانال های تلگرام ویژه متاهلین

تظاهرات ضد سعودی در استان المهره یمن

دو فلسطینی در حمله هوایی صهیونیست‌ها شهید شدند

مقتدا صدر به منزل آیت الله سیستانی در نجف اشرف رفت+ تصاویر

تازه ترین اخبار از تحولات میدانی یمن

ارتش سوریه: حمله موشکی به لاذقیه 2 کشته برجای گذاشت

طراحی وب سایت و فروشگاه اینترنتی

تظاهرات مردمی در اعتراض به ممنوعیت واردات کالاهای ایرانی در غرب افغانستان

سه مجروح در حمله نظامیان اسرائیلی به شرق خانیونس و رفح

درگیری زائران ایرانی و عراقی را تکذیب کرد

7 عضو یمنی در تازه‌ترین تجاوز سعودی‌ها به شهادت رسیدند

نبرد بر سر تروریست‌های ادلب

با تفکیک زباله، برنده خودرو شوید!

آغاز رای‌گیری در انتخابات شوراها؛ رقابت بیش از ۴۰ هزار نامزد برای کسب بیش از ۱۸ هزار کرسی

عضو کنیست رژیم صهیونیستی خواستار ترور فرماندهان مقاومت فلسطین شد

سوری‌ها برای انتخاب اعضای شوراهای شهر پای صندوقهای رای رفتند

یمن| راز سقوط بالگرد عربستان در«المهره»

طراحی آرم و لوگو با قیمت های مناسب

تظاهرات معلمان در هانوفر آلمان در اعتراض به دستمزدهای پایین

يکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۴
کد مطلب: ۷۹۱۶۸
داخلی آرشيو خبر صفحه اخبار سایر رسانه‌ها
اهداف آمریکا از تلاش برای تصرف «بوکمال»
اهداف آمریکا از تلاش برای تصرف «بوکمال»
در حالی که بحران در منطقه همچنان تداوم دارد آمریکا با تمام توان در پی آن است تا منافع خود را در ترسیم نظم جدید منطقه ای ملحوظ دارد. بر همین اساس ترامپ و مشاورانش تلاش می‌کنند که از طریق تسلط بر بوکمال بحران در سطحی جدید ادامه پیدا کند تا از این طریق بتوانند سهم بیشتری از تحولات آینده منطقه در رقابت با روسیه و ایران را نصیب خود کنند.
به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از الوقت، با نزدیک شدن به پایان حیات خلافت خودخوانده داعش به رهبری ابوبکر بغدادی، اکنون مهم‌ترین مساله غرب آسیا آینده این منطقه در مرحله پساداعش است. در حقیقت، تمامی بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در پی آن هستند که در مرحله ظهور نظم منطقه ای پساداعش بیشترین تأثیرگذاری و پیشبرد و یا حفظ منافع را داشته باشند. در این میان، کشور سوریه را می‌توان کانون اصلی رقابت‌ها و بحران ارزیابی کرد. به ویژه در مدت اخیر استان دیرالزور به کانون اصلی رقابت میان نیروهای حکومت مرکزی و نیروهای دموکراتیک سوریه مورد حمایت آمریکا (SDF) تبدیل شده است.

در همین زمینه در چند روز گذشته همزمان با آغاز حمله نیروهای مسلح عراقی به سمت دو شهر مرزی «القائم» و «راوه» به عنوان آخرین منطقه تحت کنترل گروه تروریستی داعش در استان الانبار، موضوع تسلط بر شهر «بوکمال» در شرق استان دیرالزور اهمیتی ویژه پیدا کرده است. اهمیت مساله این است که با پیشروی نیروهای ارتش عراق، به سمت غربی‌ترین نقطه مرزی با کشور سوریه در محدوده استان الانبار و همزمان حرکت نیروهای ارتش سوریه به سمت شهر مرزی ابوکمال در شرق استان دیرالزور که با پیشروی در جنوبی‌ترین منطقه استان دیرالزور آغاز شده است، حلقه اتصال و همکاری میان نیروهای محور مقاومت بر علیه تروریست‌های داعش استحکام بیشتری به خود خواهد گرفت.

با مطرح شدن این سناریو، اکنون شاهد هستیم آمریکایی‌ها که از نیروهای دموکراتیک سوریه همچون پیاده‌نظام خود بهره‌ می‌گیرند، در تلاش هستند که به سرعت و حتی از طریق توافق با داعش، به شهر بوکمال رسیده و این منطقه استراتژیک را در اختیار بگیرند. در واقع، متعاقب این‌که نیروهای دموکراتیک سوریه تحت حمایت نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در چند روز گذشته وارد میدان نفتی «العمر» واقع در ریف شرقی دیرالزور شدند، اکنون نیز آمریکایی‌ها در پی آن هستند که از سمت شمال و غرب شهر «بوکمال» نیروهای دموکراتیک سوریه را برای کنترل بر این منطقه استراتژیک تجهیز کنند، اما اقدام همزمان و پیشروی‌های سریع ارتش سوریه برای کنترل این شهر، بر پیچیدگی هر چه بیشتر مساله افزوده است.

با تمامی این اوصاف اکنون این مساله مطرح می‌شود که آمریکا از تلاش برای کنترل بر شهر بوکمال چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ همچنین، تسلط نیروهای دموکراتیک سوریه بر این منطقه استراتژیک چه تاثیری را بر معادلات میدانی آینده بحران سوریه خواهد داشت؟ در بررسی اهداف واشنگتن و ابعاد اهمیت تسلط بر شهر بوکمال می‌توان بر سه محور اساسی اشاره کرد.

۱- تلاش برای مقابله با تقویت فزاینده محور مقاومت

مقام‌های سیاسی آمریکایی در روزهای اخیر در تبیین راهبرد جدید این کشور در منطقه غرب آسیا، با صراحت از ضرورت مقابله با محور مقاومت به رهبری ایران در منطقه غرب آسیا سخن به میان آورده‌اند. آن‌ها بر این امر تاکید کرده اند که از هر تلاشی برای مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه کوتاهی نخواهند کرد. اکنون تصمیم واشنگتن و استراتژیست‌های آمریکایی برای کنترل بر شهر بوکمال را می‌توان در راستای اجرایی کردن همین موضوع تفسیر کرد. در ظاهر آن‌ها بر این باور هستند که با پیشروی میدانی در مرزهای میان کشورهای عراق و سوریه می‌توانند از تقویت محور مقاومت به رهبری تهران، ممانعت به عمل بیاورند.

۲- داشتن دست بالا در مذاکرات پیرامون آینده بحران سوریه

یکی دیگر از اهداف آمریکا از تلاش برای کنترل بر بوکمال این است که در مذاکرات و نشست های پیرامون آینده سیاسی کشور سوریه دست بالا را داشته باشد. بدین معنی که هر اندازه در عرصه میدانی نیروهای تحت حمایت آمریکا بر مناطق استراتژیک‌تری تسلط داشته باشند، می‌تواند در مذاکرات، امتیازات بیشتری را و تأثیرگذاری بیشتری بر روند تحولات داشته باشند.

۳- افزودن بر دامنه بحران برای سهم‌خواهی بیشتر

یکی دیگر از اهداف آمریکا از تلاش برای کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه بر بوکمال در راستای سیاست‌های دولت ترامپ است. در حالی که بحران در منطقه همچنان تداوم دارد آمریکا با تمام توان در پی آن است تا منافع خود را در ترسیم نظم جدید منطقه ای ملحوظ دارد. بر همین اساس ترامپ و مشاورانش تلاش می‌کنند که از طریق تسلط بر بوکمال بحران در سطحی جدید ادامه پیدا کند تا از این طریق بتوانند سهم بیشتری از تحولات آینده منطقه در رقابت با روسیه و ایران را نصیب خود کنند.
Share/Save/Bookmark