دستگیری ۲۰۰ استرالیایی پیش از پیوستن به داعش

5 فروردين 1394 ساعت 12:00

استرالیا از سفر ۲۰۰ تبعه این کشور به خاورمیانه با احتمال پیوستن به گروه های تروریستی جلوگیری کرد.


به گزارش جبهه جهانی مستضعفین به نقل از خبرگزاری ایرنا، واحد ضد تروریست پلیس استرالیا این ۲۰۰ فرد مشکوک از جمله سه پسر نوجوان را در ماه جاری میلادی هنگام خروج از فرودگاه استرالیا برای سفر به خاورمیانه مورد بازجویی قرار داد و مانع سفر آن ها به عراق و سوریه شد.

مقامات استرالیا پیش از این اعلام کرده بودند دو برادر ۱۶ و ۱۷ ساله روز هشتم مارس (۱۷ اسفند ۹۳) هنگام تلاش برای سوار شدن به یک پرواز به منظور سفر به ترکیه بدون اطلاع پدر و مادر خود و در فرودگاه بین المللی سیدنی دستگیر شدند.

پیتر داتون، وزیر مهاجرت استرالیا روز چهارشنبه، گفت که یک پسر ۱۷ ساله نیز کمتر از یک هفته بعد از این ماجرا به ظن سفر به خاورمیانه بازجویی و بازداشت شد.

واحد ضد تروریستی استرالیا از مرداد ماه سال گذشته در هشت فرودگاه این کشور مستقر شده و ۸۵ هزار مسافر را مورد سوال قرار داده و از سفر ۲۰۰ نفر با ظن سفر به عراق و سوریه و حضور در جنگ و عملیات تروریستی داعش جلوگیری کرده است.

به نوشته تارنمای شبکه خبری ای.بی.سی استرالیا، وزیر مهاجرت این کشور گفت: بسیاری از این جوانان بدون آگاهی پدر و مادر خود اطلاعات را از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت دریافت و برای سفر به عراق و سوریه اقدام می کنند.

وی جذب جوانان استرالیایی به وسیله داعش را مشکلی بزرگ برای این کشور دانست و گفت: فرقه مرگ از طریق صفحه نمایش رایانه به ذهن جوان استرالیایی ورود کرده و وی را شستشوی مغزی می دهد.

روزنامه استرالیا اخیرا با انتقاد از سیاست های گذشته کاخ سفید، آخرین جلوه سیاست نادرست دولتمردان آمریکا را گروه تروریستی داعش دانست که جوانان را برای عملیات تروریستی جذب می کند.

جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا که گفته شب ها از فکر داعش به خواب نمی رود، پیش بینی کرده است مقابله با تفکرات و گروه های افراطی و حل و فصل این مساله ممکن است سال، دهه و به طور بالقوه یک نسل زمان نیاز داشته باشد.

دولت استرالیا معتقد است ۱۴۰ تبعه این کشور در سوریه و عراق با تروریست های داعش همکاری می کنند و از حمایت های ۱۵۰ تن دیگر از هموطنان خود برخوردارند.

اما کارشناسان تعداد تروریست های استرالیایی را که با داعش همکاری می کنند بیش از این آمار رسمی می دانند.

استرالیا تاکنون از تروریست ها در سوریه در کنارغرب پشتیبانی می کرد و اکنون در ائتلاف آمریکایی ضد داعش قرار گرفته است.


کد مطلب: 42283

آدرس مطلب: http://mwfpress.com/vdcipra5.t1arv2bcct.html

جبهه جهانی مستضعفین
  http://mwfpress.com